Προς το περιεχόμενο

Δίλημμα: δυο κιθάρες ή μια+καινούργιος ενισχυτής?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγαπητοι συμφορουμητες εδω και καποιες μερες ειμαι σε ενα δηλλημα (στανταρντ το γραψα λαθος)

Εχω 2 κιθαρες. Μια fender plus deluxe + gibson les paul standard. Με το που πηρα την φεντερ εγκατελληψα την λες πολ, γιατι τελικα δεν ηταν αυτο που ηθελα. Στα χερια μου δεν καθεται τοσο καλα οσο η φεντερ.

Οποτε εχω βαλει την γκιμπσον για ανταλλαγη.

Και ιδου το δηλλημα. Να κυνηγησω μια κιθαρα στην θεση της λες πολ για να μην μεινω με μια και να χω το backup μου και το κεφαλι μου ησυχο οτι δεν θα ξεμεινω απο κιθαρα,

η να κυνηγησω μια ανταλλαγη με εναν καλο ενισχυτη κεφαλη καμπινα με τον οποιο θα εχω τον ηχο μου στα λαιβ (γιατι σπιτι δεν προκειτε να παιχτει μιας και μενω σε φοιτητικο διαμερισμα) αλλα και στο στουντιο ηχογραφησεις κ.τ.λ.?

 

Αν καταφερω μια ανταλλαγη με κεφαλη καμπινα λογικα θα πουλησω τον ενισχυτη που εχω τωρα και τα ντιστορσιον πεταλια, οποτε θα βγαλω κανα ψιλο για καμια φθηνη λυση απο εμπει η καμια τσεχα...

 

Θα μου πεις τωρα τι μας ζαλιζεις ρε φιλε δικια σου η αποφαση, αλλα πραγματικα με ενδιαφερει να δω αποψεις μπας και κατατοπιστω καπου...

Sickly-sweet, pink, and not for everybody

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

όλα εξαρτώνται από τον βαθμό στον οποίο σε καλύπτει ο τωρινός σου ενισχυτής

 

μικρός --> πάς για καλύτερο ενισχυτή

μεγάλος --> πάς για δεύτερη κιθάρα

 

ελπίζω να βοήθησα  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λογικο ειναι να παρεις ενα καλο ενισχυτη, να ξεμπερδευεις μια και καλη, να εχεις τον ηχο σου  και να εισαι "κυριος" και στα live! ;)  Κιθαρες αργοτερα παιρνεις οσες θελεις!

Μην παιζεις πιο γρηγορα απ`οσο σκεφτεσαι!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όλα εξαρτώνται από τον βαθμό στον οποίο σε καλύπτει ο τωρινός σου ενισχυτής

 

μικρός --> πάς για καλύτερο ενισχυτή

μεγάλος --> πάς για δεύτερη κιθάρα

 

Eιναι μικρος, με εναν ρολαντ κιουμπ 30Χ την βγαζω σπιτι... Θα μπορεσω με μια κεφαλη να

πεζω σπιτι? η θα πεσουν οι τοιχοι? δλδ πως ειναι σε χαμηλες εντασεις?

 

θα κάνεις αυτό πoυ έκανα εγώ...

Πούλησα την gibson και πήρα έναν λαμπάτο  fender, μια tonelab και μια δευτερη κιθάρα..

 

Ωραιος! με πειθεις :P αλλα δεν νομιζω να φτασουν τα χρηματα για δευτερη αξιοπιστη κιθαρα

 

Ευχαριστω ρε παιδες με εμψυχωνετε αληθεια!

Sickly-sweet, pink, and not for everybody

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου βρηκα λυση φιλτατε Stinky!!

Μου δινεις τη Gibson και σου δινω ενα Boss CS-3 , ενα Carbon Coby και ενα Marshall MG-15 με τρελλλλλα γκαζια.

Ετσι θα εχεις ηχο Γκιλμορ (με το CS-3), Ζακ Γουαιλντ(με το MArshall) και Δι Ετζ (Carbon Copy) να ουμε.

Ασε που μου δινεις ενα πραμα και σου δινω περισσοτερα...

;D ;D ;D

 

Υ.Γ. Το ντιλευ βασικα δε δουλευει...

 

Στράαατα Stratούλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα κάνεις αυτό πoυ έκανα εγώ...

Πούλησα την gibson και πήρα έναν λαμπάτο  fender, μια tonelab και μια δευτερη κιθάρα.. ;)

 

;D  ;D  ;D

 

καταπληκτικό πράμα αυτές οι gibson τελικά...

 

το μόνο πράγμα που ξεπερνά τη χαρά της αγοράς είναι η χαρά της πώλησης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλύτερα πούλα την κιθάρα σου και με τα λεφτά που θα έχεις μπορείς να πάρεις μια καλή πεταλιέρα που είναι και ένα λιγότερο φορτίο στην πλάτη, και θα πλησιάζει αρκετά τον ήχο ενός ενισχυτή που θα πάρεις. Αν δεν βρίσκεις τον ενισχυτή extra βάρος στο κουβάλημα σε κάθε live τότε πάνε για ενισχυτή, αν και θα επιμείνω στην άποψή μου να πουλήσεις και όχι να ανταλλάξεις την κιθάρα σου.

 

Έχε επίσης υπ'όψην σου ότι και μια φθηνότερη κιθάρα θα σου κάνει μια χαρά για backup, δεν χρειάζεται να είναι gibson.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νταξει! Εκλεισε! αλλα δωσε και κανα καλωδιο γιατι νομιζω οτι με ριχνεις

 

Hehe οντως εχεις δικιο!

Λοιπον αυτη τη φορα θα προσπαθησω να μαι σοβαρος.

Αν ημουν στη θεση σου θα προσπαθουσα αρχικα να την πουλησω.

Αν πχ τη δωσεις με 1300 ευρω (υποθετικα μιλωντας) τοτε εχεις ενα ποσο ικανο για τα εξης.

Μια τιμια κιθαρα με διπλους μαονατη (για να αντικαταστησει την LP που δε σε βολευε)

ενα πολυεφφε - πεταλιερα (πχ Line 6 m9)

και ενα τιμιο λαμπατο.

 

Αλλιως μπορεις να παρεις εναν φοβερο ενισχυτη (κομπο αλλα και κεφαλη για να μεταφερεις) και να μεινεις ομως με μια κιθαρα.

 

Αλλη λυση ειναι με τα 1300 να παρεις καμια Engl κεφαλη (στα 800) και μια καλη κιθαρα στα 500.

 

Για να απαντησω στο ερωτημα σου πιστευω πως ειναι καλο και βολικο να εχεις 2 κιθαρες. Και θα σου μεινει και ενα καλο μπατζετ για ενισχυτη πεταλιερα και οτι τραβα η ορεξη σου.

Στράαατα Stratούλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου