Προς το περιεχόμενο

Δίλημμα: δυο κιθάρες ή μια+καινούργιος ενισχυτής?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να πω την άποψη μου πάντως, εγώ δε θα βιαζόμουν να πουλήσω το επιπλέον όργανο. Θα ήθελα να περιμένω κάποιο καιρό και να κατασταλλάξω αν όντως προτιμώ το ένα από το άλλο, ειδικά εάν μιλάμε για σχετικά ακριβά όργανα, όπως εδώ πχ.

 

(Είναι δίλημμα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

Φίλε stinky θέλεις μεγάλο/καλό ενισχυτή γιατί ΘΑ παίξεις live ή ΘΑ κάνεις ηχογραφήσεις? Ή πρόκειται για τρέχουσα ανάγκη?

 

Επίσης πόσο σημαντική είναι η ανάγκη για μια δεύτερη κιθάρα? Αν παίζεις ήδη live ή γενικά παίζεις πολλές ώρες, ίσως και να είναι. Και μιας και η Fender σου έρχεται πιο καλά, θα ήταν λογικό να πας σε μια παρόμοια, με τις όποιες αναγκαίες διαφοροποιήσεις να καλύπτουν κάποιες επιπλέον προοπτικές ηχητικά.

 

Τα πράγματα πάντως είναι απλά ως προς την Gibson: δεν σου έκατσε. Fine. Κατά τη γνώμη μου, κοιτάζεις να την πουλήσεις και βλέπεις μετά τι ανάγκες μπορείς και θέλεις να καλύψεις με τα χρήματα.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ηχοχρωμα θελεις να πετυχεις; Γιατι λιγο δυσκολα θα μπορεσεις να αντικαταστησεις μια les paul και το ευρος που μπορει να καλυψει. Οκ, εχεις μια καλη φεντερ - ειχα παρακολουθησει το θεμα - που επισης καλυπτει ενα ευρυ φασμα ηχων αλλα η μια αποτελει αριστο συμπληρωμα της αλλης κατα τη γνωμη μου(χωρις αξιολογικη σειρα αυτο).

 

Ειδικα αν η αναγκη για ενισχυτη δεν ειναι αμεση δεν υπαρχει λογος να δωσεις την κιθαρα σου.

 

just changed avatar :p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες η αναγκη ειναι παντα αμεση. Γιατι να στο πω και αλλιως

Ενισχυτης: κανω λαιβ και ηχογραφω, αλλα και να μην εκανα γιατι πρεπει να πηγαινω στο στουντιο για μια προβιτσα και να καθομαι σαν μ@λ@κ@ς καθε φορα να ψαχνω να βγαλω ηχο σε καθε ενισχυτη που θα ειναι διαθεσιμος καθε φορα?

Το προβλημα με αυτο ειναι οπως ενας φιλος σωστα εμιλησε οτι και κεφαλη να παρω και να την κουβαλαω παλι θα πεφτω σε διαφορετικη καμπινα και 0 το κρατουμενο. Αν εχει καποιος roadie να καθεται ας μου τον δανεισει  :P

 

Κιθαρα: Αν δεν σου καθετε καλα δεν μπα νανε το χολυ γκρειλ των εξαχορδων παει και τελειωσε, δεν ειναι για σενα. Και δεν μιλαμε για ηχο που ενταξει καπως θα τον μονταρεις αλλα σαν σχημα, βαρος, προσβασιμοτητα στα χαμηλα ταστα... Παρολαυτα, νιωθω ευαλωτος αν δεν εχω και μια δευτερη που να μπορω να βασιστω, και ας ειναι απλα εκει τον περισσοτερο καιρο να καθεται...

 

Το θεμα ειναι πιο απο τα δυο εχει περισσοτερη βαρυτητα

Sickly-sweet, pink, and not for everybody

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tί μουσική παίζεις?

 

Προσωπικά πιστεύω οτι άν παίζεις αρκετά...(δηλαδή έχεις μια κάποια δραστηριότητα) είναι ρίσκο να μείνεις με μια μόνο κιθάρα. Για πολλά χρόνια είχα μια δεύτερη κιθάρα που με ξελάσπωσε απο αναποδιές της τελευταίας στιγμής ουκ ολίγες φορές . Βέβαια μετά το παράκανα και δεν ήξερα ποια να διαλέξω! ;D

 

Γνώμη μου είναι (αν και δεν παίζω έτσι πια) ότι αν έχεις μια καλή πεταλιέρα και ΞΕΡΕΙΣ να την χρησιμοποιείς, μπορείς να παίζεις άνετα με τους ενισχυτες των μαγαζιών που θα παίζεις. Είναι συνήθως μεγάλοι ενισχυτές και δεν θα σε πρήζουν σχετικά με το πως να τους δουλεύεις...

 

Είσαι σίγουρος ότι θές καμπίνα και κεφαλή??? εκτός ότι θα σε βρίζουν οι συνεργάτες σου, θα διαλύσεις τη μέση σου στο κουβάλημα.

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΛΟΙ αγαπαμε αληθηνα 1 φορα 1 γυναικα

............και γω εχω & λες πολ & πλας ντα λουξ, αλλα ειμαι το αντιθετο απ οτι εσυ.

Σημασια δεν εχει οσο αυτο  ΟΛΟΙ αγαπαμε αληθηνα 1 φορα 1 γυναικα

 

'Η ΤΑΝ 'Η ΕΠΙ ΤΑΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OFF TOPIC...

Για κοιταχτε ρε...

Ο ορκισμενος φαν της Gibson και του 24.75,του μαονιου και του στραβοκομμένου λαιμού,πλεον βολευεται με μειπλ και μπολτ-ον κλιμακας 25.5...

 

Αργησε αλλα το καταλαβε... ;) ;)

 

ON TOPIC

 

Μπορεις να παρεις μια κεφαλη,χεβι μεταλ δε παιζεις?Ε στα λαιβ δε θα εχει και τοοοοσσσηηη διαφορα η καμπινα...τουλαχιστον δε θα το παιρνουν χαμπαρι αυτοι που κοπανιώνται...κεφαλη λοιπον για μενα...ισως και τελικο+διαστημοπλοιο(tonelab)και ίσως την ασπρη σουπερστρατ που λεγαμε τις προαλλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πεζω για την παρτη μου classic rock- hard rock και με την μπαντα κοπαναμε NWOBHM.

Αλλα δεν ειμαι κολλημενος ουτε με οργανα ουτε με ηχους... (με eric johnson επεζα χεβυ :P) Αν θα προχωρουσα στη λυση της καμπινας κεφαλης, η κεφαλη θα μετακινουνταν μονο η καμπινα θα εμενε σπιτι  :P

 

............και γω εχω & λες πολ & πλας ντα λουξ, αλλα ειμαι το αντιθετο απ οτι εσυ.

Σημασια δεν εχει οσο αυτο   ΟΛΟΙ αγαπαμε αληθηνα 1 φορα 1 γυναικα

Απο τι φαινεται ειμαι καργα πολυγαμικος

χαχαχαχαχ

Θες το λες πολι να μου δωσεις την ντα λουξ? :P

Sickly-sweet, pink, and not for everybody

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω την άποψη μου πάντως, εγώ δε θα βιαζόμουν να πουλήσω το επιπλέον όργανο. Θα ήθελα να περιμένω κάποιο καιρό και να κατασταλλάξω αν όντως προτιμώ το ένα από το άλλο, ειδικά εάν μιλάμε για σχετικά ακριβά όργανα, όπως εδώ πχ.

 

Συμφωνώ 100%

 

Είσαι ακόμα σε περίοδο honeymoon με την strat.

Περίμενε να τελειώσει* πρώτα και πάρε μετά αποφάσεις...

 

*για κάποιον άλλον τελείωσε ήδη..  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ώπα, χαλάρωσε

 

Έχω κι' εγώ μια strat (Custom Shop) και μια Les Paul Deluxe (παλιούτσικια, του '76)

Σκέφτηκα κάμποσες φορές να πουλήσω τη μία ή την άλλη και άλλες τόσες το μετάνιωσα...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου