Προς το περιεχόμενο

Ψαχνω για Πυκνωτικο μικροφωνο!Οποιος ξερει ας βοηθησει!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ευχαριστω παρα πολυ παιδια!

The genious loci το presonus δεν καταλαβα τι ειναι..

μπορεις να μου εξιγισεις τι κανει?

ευχαριστω και παλι!

 

Είσαι ευγενέστατος, χαίρομαι αν βοήθησα.

 

Το Presonus είναι ένα channel strip, φαντάσου κάτι σαν μια "φέτα" σε κονσόλα, όπως συνηθίζουμε να αποκαλούμε το σύνολο των ρυθμιστικών σε καθε κανάλι μιας κονσόλας. Δηλαδή έχει input, ένα παραμετρικό eq, compression και μέτρηση στάθμης. Ανάλογα συστήματα βγάζουν φυσικά και αρκετές άλλες εταιρείες, μερικά μάλιστα έχουν τιμές πολλαπλάσιες αυτού.

 

Με ένα τέτοιο channel strip, όποιο και να διαλέξεις, θα έχεις μια "διαδρομή" για το σήμα του μικροφώνου σου που θα ελέγχεις και θα παραμετροποιείς σε πολύ μεγάλο βαθμό, ενώ η ποιότητα των προενισχυτών συνήθως είναι πολύ καλύτερη απ'αυτούς που μπαίνουν σε κάρτες.

 

Επίσης, θα μπορείς να το χρησιμοποιείς για να γράφεις direct κιθάρα ή μπάσσο, και, ειδικά για το δεύτερο, η παρουσία του compressor και του eq είναι πολύτιμη. Τέλος, κάποια channel strip, όπως αυτό, κάποια της Focusrite, κλπ, δίνουν τη δυνατότητα να προσθέσεις διασύνδεση firewire, κάνοντας τα μια ολοκληρωμένη λύση.

 

Εγώ νομίζω ότι με κάτι τέτοιο, συν τα sound treatment υλικά που σου προτάθηκαν, θα δεις μεγάλη βελτίωση στις ηχογραφήσεις σου και με κόστος μικρότερο από το budget πoυ είχες για ένα μικρόφωνο μόνο. Θα έβαζα στο πρόγραμμα και ένα καλό σετ ακουστικών (που δεν λες αν έχεις). Και, σε απώτερο στάδιο, βλέπεις για άλλο μικρόφωνο ή ό,τι άλλο θα σου χρειάζεται τότε.  ;)

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστω παρα πολυ φιλε μου!

με βοηθησες αρκετα!

θα χαλαγα τα λεφτα μου τσαμπα...

θα παω να το κοιταξω!

να σου κανω ακομα 1 ερωτηση?

πως συνδεουνε το chanel strip?

μηπως βαζουμε το ουtput του chanel strip στο input

της καρτας ηχου?

συγμωμη αν σε εχω κουρασει με τις ερωτησης μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μηπως βαζουμε το ουtput του chanel strip στο input

της καρτας ηχου?

 

Ακριβώς.

 

Ψάξε λίγο τα χαρακτηριστικά και σε άλλα παρόμοια (π.χ. στης Focusrite), αποφάσισε ποιο σου κάνει και προχώρα το.  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου