Προς το περιεχόμενο

Περί αυθεντικότητας καλλιτεχνών ο λόγος...


tsirobill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω την εντύπωση οτι ΟΛΗ αυτή η κουβέντα (την οποία μόλις διάβασα για πρώτη φορά) γίνεται επειδή δεν έχουμε ξεκαθαρίσει την σημασία του όρου "authentic" όταν αναφέρεται σε μουσικό. Άλλοι την εκλαμβάνουν ως ο καλλιτέχνης που δεν αντιγράφει απο άλλους, άλλοι είπαν οτι είναι αυτός που οι πράξεις του συμβαδίζουν με τα λόγια του και κάποιοι είπατε είναι αυτός που αντιπροσωπεύει καλύτερα την εποχή του. Ποια από τις 3 είναι η σωστή ερμηνεία? Ή μήπως υπάρχει κι άλλη?

 

Είναι σαν να λέω εγώ: "Πιστεύω πως ο Αγγελάκας δεν είναι τόσο μπλε όσο ο Μακρόπουλος" και να αρχίσετε το κράξιμο του τύπου "Ποιός είσαι εσύ που δεν είσαι ούτε καν θαλασσί?", "Μάθε πρώτα να χρησιμοποιείς τους μαρκαδόρους και μετά μίλα" κλπ, χωρίς να είστε σίγουροι τι ακριβώς εννοούσα με το "μπλε".

 

Επίσης λάβετε υπόψιν σας οτι, όπως λέει το άρθρο, "Students who were expecting a straightforward interview seemed surprised by White’s sophisticated engagement with philosophy, and theories on anxiety and authenticity." Οι λέξεις κλειδιά για εμένα εδώ είναι philosophy και theories. Που σημαίνει οτι τα λόγια του προφανώς και δεν ήταν ρηχά και κυριολεκτικά. Ούτε και κατηγορηματικά.

 

Τελευταίο πράγμα που θέλω να αναφέρω είναι οτι tsirobil που άνοιξε το θέμα είπε

Εγώ προσωπικά εκτιμώ κάθε μουσική που είναι αυθεντική(original που λενε) και με ψυχή.

Ποιούς μουσικούς δεν θεωρείτε αυθεντικούς και για ποιον λόγο?

Εγώ δεν θεωρώ αυθεντικούς πλέον τύπους σαν τον Bono (έλεος ρε παιδιά ο παγκόσμιος Νταλάρας έχει γίνει) , τον Lemmy (καρικατούρα του ροκ όπως και ο ozzy πια) , και διαφοροι άλλοι.

Για πείτε κουβέντα να γίνεται...

που σημαίνει οτι δεν ζητούσε τον σχολιασμό των λεγόμενων του Jack αλλά με αφορμή αυτά, να πούμε την γνώμη μας για το ποιους θεωρούμε αυθεντικούς και ποιους όχι.

 

 

...είπε ο ReCoC και τράβηξε κατα το δάσος πηδώντας απο κλαδάκι σε κλαδάκι...

 

Free thinkers are dangerous...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 62
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αυθεντικός μουσικός, κατά τη ταπεινή μου γνώμη, είναι αυτός που γράφει μουσική γιατί απλά θέλει να εκφραστεί και να μιλήσει στον ακροατή για κάτι που θα του κάνει εντίπωση.

 

Αν ο κύριος White νομίζει ότι η Britney, που βγάζει μουσική -ο Θεός να τη κάνει- κάθε φορά που μένει από φράγκα, είναι αυθεντική, μάλλον πρέπει να καθήσει στ' αυγά του. >:(

 

Ας μη μιλήσω για τις βλασφήμιες του στον Bob... >:(

pedals in everything

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ο κύριος White νομίζει ότι η Britney, που βγάζει μουσική -ο Θεός να τη κάνει- μέκάθε φορά που νει από φράγκα,

 

πιστεψε με ειναι απλα ΑΔΥΝΑΤΟΝ να μεινει απο φραγκα ;D

 

(Ειναι η top-selling female artistολων των εποχων στις ΗΠΑ,ξεπερνωντας και την Μαντονα...)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Noμίζω πως είναι ή η Shania Twain, ή η Taylor Swift... να ξαμοληθούμε στα γκούγκλια? φεύγω σε λίγο για συναυλία Metheny...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φεύγω σε λίγο για συναυλία Metheny...

 

Έλεος μη τα λες έτσι αυτα :o :o

 

Όντως τόσο πολύ η Britney Spears? Δε τη θυσιάσανε σ ένα χωριό για εξιλέωση; (ούπς αυτό είναι από αλλού...!)

 

Παρεπιπτόντως η κουβέντα αυτή κινδυνεύει να μπει σε επανάληψη με όσα γραφτηκαν πιο πίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ο κύριος White νομίζει ότι η Britney, που βγάζει μουσική -ο Θεός να τη κάνει- κάθε φορά που μένει από φράγκα, είναι αυθεντική, μάλλον πρέπει να καθήσει στ' αυγά του. >:(

 

Και εσύ δηλαδή την ξέρεις από πότε ακριβώς τη Britney, τον... Bob (::)) και τους υπόλοιπους και έχεις βγάλει συμπέρασμα για το κάθε πότε και γιατί βγάζουν δίσκο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι σημαίνει "αυθεντικός"; Είναι αυθεντικό να δηλώνουμε ότι κάποιος είναι αυθεντικός; Είναι ο Τέρης Χρυσός πιο αυθεντικός από τον Bob Dylan; Είναι η μουσική μου Ελληνική; P2P ή PCB; Πώς φέρνω κιθάρα από Αμερική; Ποια Telecaster;

 

Αναπάντητα ερωτήματα που θα μας ταλανίζουν για πάντα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι σημαίνει "αυθεντικός"; Είναι αυθεντικό να δηλώνουμε ότι κάποιος είναι αυθεντικός; Είναι ο Τέρης Χρυσός πιο αυθεντικός από τον Bob Dylan; Είναι η μουσική μου Ελληνική; P2P ή PCB; Πώς φέρνω κιθάρα από Αμερική; Ποια Telecaster;

 

Αναπάντητα ερωτήματα που θα μας ταλανίζουν για πάντα...

 

Με τα 3 τελευταία να έχουν γίνει εφιάλτης χιλιάδων μελών του Forum. ;D ;D ;D ;D

..but the sun is eclipsed by the moon...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τα 3 τελευταία να έχουν γίνει εφιάλτης χιλιάδων μελών του Forum. ;D ;D ;D ;D

 

Ήθελα να κάνω edit το post αλλά δεν με αφήνει.

 

Ας γράψω και εγώ την γνώμη μου για το θέμα που θίχτηκε για να μην αποτελεί το post μου το απόλυτο spam ;D.

 

Ο συμπαθέστατος σε εμένα Jack White ,ο οποίος από ότι κατάλαβα είναι και ιδιαίτερα αξιόλογο άτομο αφού βραβεύθηκε όπως αναφέρθηκε, δεν νομίζω πως έθιξε το θέμα της αυθεντικότητας της μουσικής των καλλιτεχνών που αναφέρθηκαν αλλά την αυθεντικότητα των χαρακτήρων τους σε σχέση με αυτή.

 

Δηλαδή(νομίζω  αναφέρθηκε και κάποιος άλλος σε αυτό σε προηγούμενο post ) το κατα πόσο ο τρόπος ζωής τους και οι πράξεις τους είναι ανάλογες της μουσικής που γράφουν και του τύπου μουσικής και τρόπου ζωής που αντιπροσωπεύουν.

 

Η Britney Spears γράφει(μάλλον τραγουδάει) χαζοχαρούμενα τραγούδια ,ή έστω easy listening αλλά ποτέ δεν υποστήριξε πως είναι κάτι άλλο, δεν νομίζω να δήλωσε πως είναι μουσικάρα ή προβληματισμένη σε σχέση με κοινωνικοπολιτικά προβλήματα ή τελος πάντων κάτι παραπάνω από αυτό που είναι.

 

Ο Dylan από την άλλη,δεν ξέρω τι δηλώνει γενικότερα, αλλά υποτίθεται πως είναι και πολυ αξιόλογος συνθέτης(σε αυτό δεν νομίζω πως διαφωνεί κάποιος) αλλά και προβληματισμένος σαν άτομο . Ο White λοιπόν ήθελε να δείξει στο κοινό πως κρίνοντας μόνο από άποψη αυθεντικότητας του παραπάνω ίσως η Britney Spears είναι περισσότερο αυθεντική από τον Dylan(του οποίου τα τραγούδια λατεύω αλλά τον θεωρώ και πουλημένο και μεγάλο μ@μ@κ@) ,γιατί αντιπροσωπεύει πραγματικά αυτό το οποίο κάνει.

 

Ο White δεν νομίζω πως είχε κάτι προσωπικό με τον Dylan.Απλά με σκοπό να προβληματίσει το ακροατήριο του χρησιμοποίησε δύο ακραία παραδείγματα. ;)

 

Η προσωπική μου άποψη είναι ότι αυθεντικός καλλιτέχνης είναι αυτός που πραγματικά αντιπροσωπεύει την μουσική την οποία γράφει.Δεν θεωρώ αυθεντικό λοιπόν, κάποιον που γράφει για παράδειγμα "επαναστατικά" ή έστω με πολιτικοποιημένο στίχο τραγούδια ενώ στην πραγματικότητα είναι πλήρως συμβιβασμένος και πάει και τραγουδάει για τα γενέθλια του Clinton :P.

 

(κατάληξα να αναφέρομαι σε συγκεκριμένους καλλιτέχνες αλλά νομίζω καταλάβατε γενικά τι εννοώ ;D)

..but the sun is eclipsed by the moon...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

      οπως καταλαβαινετε κυριοι, δεν υπαρχει απαντηση στο ερωτημα περι αυθεντικοτητας. Σ αρεσει ενας καλλιτεχνης? τον εκτιμας? Ε, ακου τον και τελειωσε το πραγμα. Σαματις δεν εχει βγαλει τα λεφτα της ζωης του αυτος και η αμερικανοεταιρεια του για να τον ξερεις... και δεν εχει ξαναπροσπαθησει να ξαναβγαλει...

      Δε λεω να ακουμε ακριτα το καθε χαζοποζερι. Απλα, δεν υπαρχει απαντηση σε αυτο που συζηταμε. Ας κρινουμε τους ανθρωπους αυτους απο αλλου.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου