Προς το περιεχόμενο

Eπιλογη καμπινας για το σπιτι


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπον σε λιγες μερες θα εχω στα χερια μου μια κεφαλη Marshall 6100LM 30th anniversary 100W. Την προοριζω για χρηση σε στουντιο και σε λαιβ.

Σκεφτομαι ομως οτι αφου θα την εχω που θα την εχω, για να μην καθετε να βρω μια λυση για να την χρησιμοποιω και στο σπιτι.

Το θεμα ειναι οτι μενω σε διαμερισμα πολυκατοικιας σχετικα μικρο με παππουδια εκ της δεξιας πλευρας.

Η Κεφαλη αυτη ριχνει τα βατ απο 100 σε 50 και 25. Σκεφτομουν λοιπον να χτυπησω μια καμπινουλα 1Χ12 Harley Benton για 58 ευρο

απο το Θωμα.

Θα καταφερω να πεξω σπιτι σε σχετικα χαμηλες εντασεις με την κεφαλη στα 25W και την καμπινουλα αυτη?

Δεν με απασχολει ο ηχος να ειναι κρυσταλλο για το σπιτι αλλα μην ειναι και τελειως κλαφτα χαραλαμπε...

 

Επισης ειδα και την epiphone valve junior με Celestion ηχειο στα 118 ευρο. Αξιζει τη διαφορα η μπορω να δοκιμασω την HB και αν δεν μου κανει να αλλαξω το ηχειο με καποιο αλλο μεταχειρισμενο?

Αν εχετε να προτεινετε καποια αλλη λυση σας ακουω.

 

Sickly-sweet, pink, and not for everybody

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο οικονομικεσ θα σου προτεινα αυτη

http://www.thomann.de/gr/framus_fr212_cb.htm

 

την εχω στο δωματιο μου με 50w λαμπα και ειναι μια χαρά.

inhttps://www.youtube.com/user/jkstigma/videos

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτα...δεν ξερω ποσο χαμηλα θα πρεπει να ειναι η ενταση για να σε ικανοποιει!

απο την δικια μου εμπειρια(που εχω εναν 15αρη λαμπατο) και απο οτι ακουω κατα καιρους μεσα στο φορουμ, φανταζομαι πως και τα 25 θα ειναι πολλα!

(οχι οτι παει ακριβως αναλογικα, αλλα λεμε τωρα...!!)

 

 

Επισης ειδα και την epiphone valve junior με Celestion ηχειο στα 118 ευρο. Αξιζει τη διαφορα η μπορω να δοκιμασω την HB και αν δεν μου κανει να αλλαξω το ηχειο με καποιο αλλο μεταχειρισμενο?

Αν εχετε να προτεινετε καποια αλλη λυση σας ακουω.

 

 

το μεγαφωνο!

σε διορθωνω γιατι θα πεσουν να σε φανε...!! ;D ;D

 

απο λυσεις, δεν εχεις και πολλες!

το ατενιουειτορ ειναι μια καλη, αλλα καπως ακριβη!

και μετα αυτο που εχεις ηδη σκεφτει φανταζομαι!

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξερω ποσο χαμηλα θα πρεπει να ειναι η ενταση για να σε ικανοποιει!

απο την δικια μου εμπειρια(που εχω εναν 15αρη λαμπατο) και απο οτι ακουω κατα καιρους μεσα στο φορουμ, φανταζομαι πως και τα 25 θα ειναι πολλα!

 

Nαι αλλα με ενα 12αρι δεν θα πεσει η ενταση σε σχεση με την επιλογη 212? Στην τελικη αν το χω στο καθαρο και βγαλω το ντιστορσιον απο πεταλι θα ειμαι κομπλε σε χαμηλες εντασεις?

 

jkstigma ακριβη η λυση σου σε σχεση με τις αλλες 2 που εχω στο μυαλο μου, γιατι ο σκοπος της κεφαλης δεν ειναι το σπιτι, αλλα αφου θα την εχω που θα την εχω να νιωσω και λιγο λαμπα ηχο :P

Sickly-sweet, pink, and not for everybody

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μια άλλη λύση:

Παίρνεις ένα di box ή ένα attenuator με line out και συνδέεις την κεφαλή με το πισί σου (αν έχεις κάρτα ήχου φυσικά) και παίζεις χωρίς να ενοχλείς κανέναν (κανέναν όμως).

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σαι καλα φιλε!

Δεν το χα σκεφτει, αλλα μου φαινετε ακριβη λυση, ογκοδης και για DIY δεν νομιζω να το χω...

Sickly-sweet, pink, and not for everybody

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Πάρε ένα attenuator, έτσι κι αλλιώς σιγά μην μπορείς και στις πρόβες να τον ανοίγεις εκεί που θές τον ενισχυτή. Θά είναι τα πιο καλοξοδευμένα λεφτά που θα έχεις δώσει.

 

Το θέμα τώρα είναι ότι αν το μέγεθος της καμπίνας της 1x12 είναι μικρό, μικρή θα είναι και η συχνοτική απόκριση που θα έχεις,  ιδιαίτερα στα μπάσα, πράγμα άκρως ενοχλητικό.

 

Οπότε αν πάς για 1x12 τουλάχιστον πρέπει να πάς σε Oversized.

 

Για μεγάφωνο προτίμησε κάποιο 150άρι καλού κακού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου