Προς το περιεχόμενο

Sans Amp TRI-A.C.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σιγά σιγά αρχίζω και ψαχνω για ένα "καλό" distortion πετάλι. Αυτό που μ' ενδιαφέρει κυρίως είναι εύρος στη διαμόρφωση του ήχου άλλά κι επίσης "βρωμιά" με όγκο και ευδιάκριτο (μπορεί να επιτευχθεί κάτι τέτοιο?) ήχο - έχετε υπόψην σας το αντίστοιχο μέρος στο milk it των Nirvana? Μόλις σήμερα δοκίμασα το λαμπάτο Sans Amp TRI-A.C. της TECH 21 και μου άρεσε το πόσο ευαίσθητα είναι τα EQs του συν τα 3 amp modes που διαθέτει (fender, mesa/boogie και Marshall). Παρ' όλα αυτά έχω την εντύπωση ότι βγάζει αρκετά ξερό ήχο (μπας και λέω μα****ες και φταίει κι ο ενισχυτής? - Marshall valvestate 2000). Η τιμή του στον Διαμαντόπουλο είναι περίπου 250 ευρώ (στο Thomann 177) υπάρχει κάτι σχετικά καλύτερο σε περίπου ίδια τιμή? Ευχαριστώ προκαταβολικά

www.myspace.com/pogr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το sansamp δεν ειναι λαμπατο... :wink:

 

o Cobain xρησιμοποιουσε κατα κορον το κλασσικο πορτοκαλι boss ds1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πράγματι, δεν είναι λαμπάτο... (Ο Cobain απ' ότι ξέρω χρησιμοποιούσε το ds-2 αλλά και πάλι το αποτέλεσμα οφείλονταν κυρίως στους ενισχυτές οπότε μάλλον τζάμπα να τ'αγοράσω). Θα δοκιμάσω classic και hot british να δω τι λένε κι αν παίζει ίδια φάση με τιμές θα κάνω την αγορά μεσω thomann. Ευχαριστώ παιδιά

www.myspace.com/pogr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα Tonebone δεν τα έχει ο Θωμάς, στην Ελλάδα νομίζω είναι γύρω στα 250¤ (?).

 

Μη τα δεις σαν distortion πετάλια όμως, είναι πολύ πιο "εξεζητημένα" από άποψης ρυθμίσεων και τόνου, πιο πολύ σαν προενισχυτικές βαθμίδες. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 'δα σήμερα τα 2 tonebone. Το hot british έχει υπερβολική fuzzila για τα γούστα μου ενώ το classic, ποιό ενδιαφέρον αλλά όχι τόσο ικανοποιητικό όσο το sansamp tri-ac . Τέλως πάντων το θέμα είναι ότι έχουμε τρελαθεί εντελώς με τις τιμές (Για sansamp, κατώτερη τιμή Διαμαντόπουλος 290 ευρώ, Καγμάκης 310) γι 'αυτό θα καταφύγο σε Θωμάκο.

www.myspace.com/pogr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το TRI A.C ειναι καταπληκτικο...!Δεν πιστευω να υπαρχει κατι που να το συναγωνιζεται στην κατηγορια του...παρτο απο του Θωμα το μαγαζι αμεσα....em.icon.wink.pngem.icon.smile.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι, δεν είναι? Όλη την ημέρα αυτό σκέφτομαι! ..¶σχετο αλλά άμα έχει δοκιμάσει κανείς το Small Clone ας μου πει τη γνώμη του, ευχαριστώ

www.myspace.com/pogr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

να επανελθω στο παλιο αυτο θεμα , θαθελα κιεγω να ρωτησω για το

ΤRΙ-ΑC ,την γνωμη σας

 

μου αρεσει hard-rock-metal ηχος , αν μπορω να τον περιγραψω και

ψαχνω μια απλη , ευχρηστη ,φορητη (ελαφρια ) λυση για live -προβα

 

Με ενδιαφερουν λιγοι ηχοι , ενα rythm βρωμικο , ενα solo , ενα καθαρο

οχι spesial εφε κτλ .

 

Διαβαζοντας καποιες γνωμες σας , για τα πεταλακια ,τις πεταλιερες ,

και εχοντας ενα trademark-tech21 10w , που η παραμορφωση του

μου αρεσει πολυ ( προφανως αυτος θα ειναι ο χαρακτητας ολων των

trademark ) σκεφθηκα την εξης πρακτικη λυση

 

-tri-ac οπου θα σωσω 3 ηχους οπως τους θελω

-ενα volume pedal ωστε σε καταστασεις live ,να μπορω να αυξησω αν

χρειαστει

- ενα πεταλακι delay

 

οπου και να παω , ο ενισχυτης θαχει βαθος ,και equalizer ,

 

την λυση αυτη την βρισκεται αξιοπρεπη ?

 

ειναι ελαφρια λυση , εχει την 'αναλογικοτητα' των πεταλιων , και

το 'χαρακτηρα' της tech 21 .

 

η ειμαι 'βαθια νυχτωμενος ' ?

 

αυτα

alp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον,λοιπον...εχω το TRI-A.C δυο χρονια τωρα. Ειναι προιον απιστευτης ποιοτητας! Παρολα αυτα δεν ειναι 'πεταλι'. Τι εννοω?

Εχει πολυ εντονο χαρακτηρα στη διαμορφωση του ηχου και θελει τρελη δουλεια με equalizer και εντασεις για να μπορεις να χρησιμοποιησεις π.χ τα καθαρα του ενισχυτη σου.

Αντιθέτως, αν το συνδεσεις κατευθειαν στον power amp θα βαλεις τα κλαματα! Μιλαμε για πραγματικα καλο ηχο! Και '3 ενισχυτες' στα ποδια σου!

Εχω παιξει μεχρι και με DI κατευθειαν στην κονσολα. Παντα με πολυ καλο ηχο. Οπότε, αν θες προενισχυση ΤΣΙΜΠΑ ΤΟ!

Αν θες ενα πεταλι και το χαρακτηρα του ενισχυτη σου, διαλεξε ενα καλο πεταλι και τελειωσες. Αυτα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου