Προς το περιεχόμενο

Τρισδιάστατη τοποθέτηση των οργάνων στο χώρο σε μία μίξη...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

νομίζω μπορείς να πάρεις την επιστροφή από το ρεβέρμπ και την πανάρεις διαφορετικά από το dry

 

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 79
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Συμφωνω με αυτα που λεει ο nikodemos εκτος στο οτι βαζει περιορισμο στα μικροφωνα.

 

Δεν γινετε να γραψεις μια συμφωνικη με 2 μικροφωνα σωστα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Συμφωνω με αυτα που λεει ο nikodemos εκτος στο οτι βαζει περιορισμο στα μικροφωνα.

 

Δεν γινετε να γραψεις μια συμφωνικη με 2 μικροφωνα σωστα?

 

Δεν βάζω εγώ κάποιον περιορισμό.....αυτή είναι η συγκεκριμένη στέρεο τεχνική τοποθέτησης μικροφώνων....προυποθέτει 2 μικρόφωνα εκ των οποίων το ένα σε fugure 8. Για πολλούς και διάφορους λόγους δεν μπορεί να λειτουργήσει (σωστά) ούτε με περισσότερα μικρόφωνα, ούτε με διαφορετική τοποθέτηση ούτε με διαφορετικά γραμμένο υλικό.

 

Μπορεί πιθανότατα κάποιος να πειραματίζεται με ένα M/S Prossecor με "άσχετο" υλικό ή περισσότερα μικρόφωνα και να έχει ενδιαφέροντα και εύηχα αποτελέσματα.....αυτό όμως πολύ απλά σημαίνει ότι ή δεν έχει καταλάβει τι ακριβώς κάνει ή απλά χρησιμοποιεί καταχρηστικά τον όρο πειραματιζόμενος. Στην πραγματικότητα απλά πειραματίζεται με την έννοια της ακύρωσης λόγω αναστροφής φάσης και την τοποθέτηση στην στερεοφωνική εικόνα.

 

Mid/Side Recording & Prossecing είναι αυτό που περιέγραψα (και φυσικά το αντίστροφο, η ανάλυση δηλαδή ενός στέρεο ηχητικού υλικού στα επιμέρους mid & side στοιχεία του).

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε κάποιο tutorial του στυλ Home mixing for idiots από τα αναρίθμητα που κυκλοφορούν είχα διαβάσει το εξής:

Η τοποθέτηση δεξιά αριστερά γίνεται με το pan (ο άξονας x)

H πάνω κάτω γίνεται με eq (άξονας y)

Και μπρος πίσω γίνεται με reverb (άξονας z)

Η υπεραπλούστευση είναι φανερή (και φυσικά υπήρχε η σημείωση it's a rule of thumb only κτλ) αλλά, δεν ξέρω γιατί, μου' μεινε. Στην εφαρμογή δεν μπορώ να πω ότι πέτυχε απόλυτα, αλλά δε δοκιμάστηκε και με ιδανικές συνθήκες (κυρίως έλλειψη treated χώρου) και θα το ξαναδοκιμάσω στο μέλλον.

 

Οι ψαγμένοι με το mixing τι λένε; Έχει καμιά βάση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ' αρχήν, σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας. Πάντως, αν ισχύει αυτό με τον thumb rule, προσωπικά, θα ήθελα να ακούσω και δυο γνώμες ακόμα. Πώς επηρεάζει το κάθε εργαλείο τη μίξη; Πολύ reverb σημαίνει πιο πίσω π.χ.;

www.myspace.com/kostasbasdanis

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ reverb σημαίνει πιο πίσω π.χ.;

 

Πολύ reverb σημαίνει ΜΑΥΡΑ Χάλια συνηθως... :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως οντως,για να σταματησω τα αστεια,το reverb πηγαινει τα οργανα "πισω" & κοβει απο το presence τους,προσωπικα το αποφευγω σχεδον ολοκληρωτικα στις μιξεις μου.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε κάποιο tutorial του στυλ Home mixing for idiots από τα αναρίθμητα που κυκλοφορούν είχα διαβάσει το εξής:

Η τοποθέτηση δεξιά αριστερά γίνεται με το pan (ο άξονας x)

H πάνω κάτω γίνεται με eq (άξονας y)

Και μπρος πίσω γίνεται με reverb (άξονας z)

Η υπεραπλούστευση είναι φανερή (και φυσικά υπήρχε η σημείωση it's a rule of thumb only κτλ) αλλά, δεν ξέρω γιατί, μου' μεινε. Στην εφαρμογή δεν μπορώ να πω ότι πέτυχε απόλυτα, αλλά δε δοκιμάστηκε και με ιδανικές συνθήκες (κυρίως έλλειψη treated χώρου) και θα το ξαναδοκιμάσω στο μέλλον.

 

Οι ψαγμένοι με το mixing τι λένε; Έχει καμιά βάση;

 

Και το eq με ποιον τρόπο μετακινεί το σήμα πάνω ή κάτω; Αυτό το ακούω πρώτη φορά! ???

www.myspace.com/kostasbasdanis

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου