Προς το περιεχόμενο

Τρισδιάστατη τοποθέτηση των οργάνων στο χώρο σε μία μίξη...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

το οποίο διαδίδεται με την ίδια ταχύτητα σε όλες της συχνότητές του μόνο στο κενό, και όχι πχ στον αέρα (αν δεν κάνω λάθος αυτός είναι ο λόγος που ο ουρανός φαίνεται μπλε)

Κάνεις λάθος. Ο λόγος για τον οποίο ο ουρανός φαίνεται μπλε είναι ότι τα κύματα υψηλότερης συχνότητας σκεδάζονται πολύ πιο έντονα από τα άτομα της ατμόσφαιρας από ότι τα κύματα χαμηλότερης συχνότητας. Επιπλέον, ο λόγος για τον οποίο το χρώμα του ουρανού είναι μπλέ (και όχι το ιώδες που βρίσκεται στο άνω άκρο του ορατού φάσματος) είναι ότι η ευαισθησία του ματιού πέφτει πολύ έντονα στα άκρα του ορατού φάσματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 79
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Hitman, υπάρχουν και άλλοι παράγοντες όπως π.χ. το νερό (η υγρασία) ή και ή ίδια η τιμή της πίεσης που μπορεί να διαφοροποιήσει την ταχύτητα του ήχου.

 

Να επαναλάβω ότι η συζήτηση έχει κατά πάσα πιθανότητα μόνο θεωρητική αξία....

 

(odeon, βιάστηκες αλλά δεν χρειάζεται να μας βγάλεις όλους "λαθος". Εξάλλου, οι ιδιαιτερότητες της κυματικής διάδοσης δεν οφείλουν να είναι μέσα στο γνωστικό σου πεδίο.)

 

Ουτε εβγαλα ΟΛΟΥΣ λαθος (ποιουσ ολουσ δλδ) ουτε και βιαστηκα (ειδα κατι λαθος, επι μια μερα δεν διορθωθηκε και αποφασισα να πω σε ολους (να φροντοφωναξω δλδ)οτι παιδες μην μασατε η φυσικη δεν εσπασε)

Στο πρωτο ποστ μιλαω και για αλλα λαθη σε συλλογισμους αλλου χρηστη, γενικα απλα διορθωσα....αλλα δεν ημουν αρκετα ευγενικος οπως λετε.

Ε τι να κανουμε στους δρομους μεγαλωσα οχι στα σαλονια. (και να σου πω και κατι η ευγενεια δεν φαινεται απο τα bold ...παντως οι γιαγιαδες στην γειτονια μου με αγαπαν πολυ και μςε λεν το πιο ευγενικο παιδι)(μαλλον δεν μπαινουν στο noiz  :P)

 

Οι ιδιαιτεροτητες της ακουστικης με απασχολουν ...και σιγουρα το οτι ξερω καποια ελαχιστα πραγματα για την ταχυστητα του ηχου με βοηθαει στην καθημερινοτητα μου (ασε που, πως θα ζητουσα λεφτα απο τους πελατες αμα δεν ξερω βασικες αρχες?)

 

Η συζητηση περι ταχυτητας ειναι οπως λες απλα θεωρητικη και δεν βοηθαει την αρχικη ερωτηση...στην οποια νομιζω οτι απαντησα βεβαιa, με καλη θεληση.

www.odeon-mastering.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνεις λάθος.

Δεκτό. Έχεις δίκιο. Έχω να διαβάσω φυσική 5-6 χρόνια... ;D ;D

Ελπίζω τουλάχιστον να είναι ξεκάθαρος και όχι τελείως λάθος ο συλλογισμός μου.

Shoot him again. His soul is still dancing...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

Οι ιδιαιτεροτητες της ακουστικης με απασχολουν ...και σιγουρα το οτι ξερω καποια ελαχιστα πραγματα για την ταχυστητα του ηχου με βοηθαει στην καθημερινοτητα μου (ασε που, πως θα ζητουσα λεφτα απο τους πελατες αμα δεν ξερω βασικες αρχες?)

Αυτό είναι δική σου υπόθεση.

 

 

Η συζητηση περι ταχυτητας ειναι οπως λες απλα θεωρητικη και δεν βοηθαει την αρχικη ερωτηση...στην οποια νομιζω οτι απαντησα βεβαιa, με καλη θεληση.

 

Υπάρχει κάποια απόσταση ανάμεσα στο "επισημαίνω ότι κατά τη γνώμη μου αυτό είναι θεωρητικό και δεν έχει πρακτική αξία" και στο

Η ταχυτητα του ηχου δεν εξαρταται απο την συχνοτητα (ΚΑΘΟΛΟΥ)

το οποίο εκτός από μπούρδα είναι και επιθετικό.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι δική σου υπόθεση.

 

Υπάρχει κάποια απόσταση ανάμεσα στο "επισημαίνω ότι κατά τη γνώμη μου αυτό είναι θεωρητικό και δεν έχει πρακτική αξία" και στο το οποίο εκτός από μπούρδα είναι και επιθετικό.

 

 

Προσπαθω να σου μιλησω ομορφα και λες οτι λεω μπουρδες...να σου πω κατι, σπασε εσυ τις φασεις δικαιωμα σου ειναι Και οταν καταφερεις να βγαλεις τρισδιαστατο ηχο ελα να μας το βαλεις να το ακουσουμε

 

Επιθετικο το εξελαβες εσυ ...και οσοι αλλοι νομιζουν οτι τα βολδ με μικρα γραμματα ειναι επιθεση εγω το λεω επισημανση....και να σου πω και κατι αλλο....η μυγα αναζητειται και υποψιαζομαι οτι την εκρυψες εσυ.

 

Αναλογιστειετε ομως οτι αυτα που γραφεται τα διαβαζουν καποιοι και επειδη μπορει να εχετε πιο πολυ καιρο απο αυτους εδω ισως να διαμορφωνονται συνειδησεις .... αμα τα λετε και λαθος την κατσαμε την βαρκα

ΚΑμια φορα αναρωτιεμαι τι θελω και μπλεκω, μια ο ενας μια ο αλλος, σε αυτο το φορουμ, ολοι μαλωνεται με ολους.

υγ Και η φυσικη ως αλλος αμαχος πλυθησμος υποφερει

 

υγ2 speed of sound (m/s) = 331.3 + 0.60 T(°C)  το ισον ειναι περιπου ισον και οι συχνοτητα δεν ειναι μερος της εξισωσης...το οποιο εισαι αρκετα εξυπνος να καταλαβεις γιατι με οδηγησε σε....

Η ταχυτητα του ηχου δεν εξαρταται απο την συχνοτητα (ΚΑΘΟΛΟΥ)

 

υγ3 το ποστ το εσβησε αλλος οχι εσυ...μαλλον ο ιδιος ο συγγραφειας καταλαβε ποσο λαθος εκανε.

 

www.odeon-mastering.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υγ3 το ποστ το εσβησε αλλος οχι εσυ...μαλλον ο ιδιος ο συγγραφειας καταλαβε ποσο λαθος εκανε.

 

Εσβησα το ποστ μου για τον ακριβως αντιθετο λογο. Δεν προσθετει τιποτα στη συζητηση περα απο προσωπικη αντιπαραθεση. Οι αποψεις μου εχουν προηγηθει και ειναι απολυτα τεκμηριωμενες ενω το τελευταιο μου ποστ ειναι στη διαθεση του καθενος αν το ζητησει.

 

Σου εστειλα απαντηση στο πμ σου, που καλο ειναι να διαβασεις πριν προστατεψεις τη φυσικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσβησα το ποστ μου για τον ακριβως αντιθετο λογο. Δεν προσθετει τιποτα στη συζητηση περα απο προσωπικη αντιπαραθεση. Οι αποψεις μου εχουν προηγηθει και ειναι απολυτα τεκμηριωμενες ενω το τελευταιο μου ποστ ειναι στη διαθεση του καθενος αν το ζητησει.

 

Σου εστειλα απαντηση στο πμ σου, που καλο ειναι να διαβασεις πριν προστατεψεις τη φυσικη.

 

Πες μου ενα λογο να αντιπαρατεθεις προσωπικα με εμενα . Και μαλιστα για κατι το οποιο ειναι νομος της φυσης.

 

 

www.odeon-mastering.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Odeon, αυτό που πρέπει να καταλάβεις είναι ότι η φυσική είναι αρκετά πολύπλοκη και ότι οι διάφοροι απλοί νόμοι που βρίσκουμε στα βιβλία προκύπτουν πολλές φορές χρησιμοποιώντας κάποιες απλουστευτικές υποθέσεις (π.χ. ότι η γη είναι ακριβώς σφαιρική, ότι το τάδε κινούμενο σώμα κινείται στο κενό κλπ).

 

Επί του προκειμένου, η ταχύτητα του ήχου σε ένα μέσο είναι ανεξάρτητη της συχνότητας όταν δεν υπάρχουν φαινόμενα διασποράς στο μέσο διάδοσης. Όσον αφορά τον αέρα, η διασπορά είναι όντως πολύ μικρή ώστε να θεωρηθεί αμελητέα, άλλα όχι μηδέν. Άρα αυτό που περιγράφει ο harilatron όντως ισχύει αν και χρειάζονται πολύ μεγάλες αποστάσεις για να γίνει αντιληπτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες μου ενα λογο να αντιπαρατεθεις προσωπικα με εμενα . Και μαλιστα για κατι το οποιο ειναι νομος της φυσης.

 

 

 

παμε αλλη μια :

 

1) harilatron : προσεξτε πως φτανουν με διαφορετικη καθυστερηση οι συχνοτικες συνιστωσες του ηχου του κεραυνου. Διαφορετικες συχνοτητες κινουνται με διαφορετικη ταχυτητα

 

2) odeon-mastering : η ταχυτητα του ηχου δεν εξαρταται καθολου απο τη συχνοτητα

 

3) blue : Μαλλον εξαρτωνται σε αυτη την περιπτωση, να ενα λινκ που αξιολογω σαν σωστο

 

4) odeon-mastering : δεν ξερεις τη φυσικη για να αξιολογησεις αυτο το κειμενο.

 

(5) Στο ποστ που εσβησα εγραφα οτι την ξερω τη φυσικη για να αξιολογησω αυτο το κειμενο, αλλα δε με πιστευεις (και τωρα βλεπω στο πμ μου οτι μαλλον φταιει και το πανεπιστημιο που πηγα, αν και το λινκ ειναι απο ξενο πανεπιστημιο).

 

Χρειαζεται να συζητησουμε κατι επιπλεον?

Ναι ειναι ασχετος ο κεραυνος με το θεμα, αλλα το παραδειγμα του harilatron στον κεραυνο αναφεροταν και εσυ την αναλυση του ηχου του κεραυνου αμφισβητησες. Σε αυτο αντιπαρατεθηκα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου