Προς το περιεχόμενο

Τρισδιάστατη τοποθέτηση των οργάνων στο χώρο σε μία μίξη...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Επί του προκειμένου, η ταχύτητα του ήχου σε ένα μέσο είναι ανεξάρτητη της συχνότητας όταν δεν υπάρχουν φαινόμενα διασποράς στο μέσο διάδοσης. Όσον αφορά τον αέρα, η διασπορά είναι όντως πολύ μικρή ώστε να θεωρηθεί αμελητέα, άλλα όχι μηδέν. Άρα αυτό που περιγράφει ο harilatron όντως ισχύει αν και χρειάζονται πολύ μεγάλες αποστάσεις για να γίνει αντιληπτό.

 

Το γνωριζω πολυ καλα επιτελους να και ενας που μιλαει σωστα.

 

Ετσι λοιπον για ακομα μια φορα ...

 

Η καθυστερηση  των συχνοτητων ηθελημενα ωστε να δοθει μια αισθηση 3ης διαστασης δεν αποτελει την λυση σε αυτο που ζηταει ο αρχικος χρηστης.

 

Η διασπορα ειναι διασπορα γιατι οπως μαλλον ξερεις καλυτερα απο εμενα ο αερας δεν ειναι ενα και μονο υλικο.

Οπως ειπες οι διαφορες ΙΣΩΣ γινουν αντιληπτες σε πολλα χιλιομετρα αποσταση.....sε μη ιδανικες συνθηκες περιβαλοντικες (δλδ εξω απο το δωματιο που ακουω/μιξαρω)

αν και το παραδειγμα του κεραυνου πιστευω ειναι kako γιατι δεν μπορουμε να ορισουμε ποση αποροφηση η και διαχυση προσεφερε απλοχερα η φυση στο αρχικο "full range"σημα.

 

www.odeon-mastering.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 79
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Aς μην γινόμαστε είρωνες...

 

μιλουσαμε για την ταχυτητα του ηχου...αφου εισαι τοσο καλος στην φυσικη ωστε διαβαζεις με τον καφε σου τετοια αρθρα πες μας εσυ τον μαθηματικο τυπο που δινει την ταχυτητα του ηχου στον αερα...και δειξε μου ποιο απο τα σημεια εχει σχεση με την συχνοτητα

 

ΚΑμια φορα αναρωτιεμαι τι θελω και μπλεκω, μια ο ενας μια ο αλλος, σε αυτο το φορουμ, ολοι μαλωνεται με ολους.

υγ Και η φυσικη ως αλλος αμαχος πλυθησμος υποφερει

 

υγ2 speed of sound (m/s) = 331.3 + 0.60 T(°C)

 

Εγώ είδα να γράφεις κάτι με bold και βεβαιότητα που δυο (2) πανεπιστημιακοί καθηγητές φυσικής, ένας της ημεδαπής κι ένας του εξωτερικού, προσπαθούν να σου εξηγήσουν υπό ποιες συνθήκες ισχύει. Όσον αφορά στο υγ2, μπορείς να ξαναγράψεις τον τύπο γιατί δεν τον καταλαβαίνω? (δεν ειρωνεύομαι, απλά βλέπω ότι τα μέτρα ανά sec ισούνται με... βαθμούς Κελσίου).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παμε αλλη μια :

 

1) harilatron : προσεξτε πως φτανουν με διαφορετικη καθυστερηση οι συχνοτικες συνιστωσες του ηχου του κεραυνου. Διαφορετικες συχνοτητες κινουνται με διαφορετικη ταχυτητα

 

2) odeon-mastering : η ταχυτητα του ηχου δεν εξαρταται καθολου απο τη συχνοτητα

 

3) blue : Μαλλον εξαρτωνται σε αυτη την περιπτωση, να ενα λινκ που αξιολογω σαν σωστο

 

4) odeon-mastering : δεν ξερεις τη φυσικη για να αξιολογησεις αυτο το κειμενο.

 

(5) Στο ποστ που εσβησα εγραφα οτι την ξερω τη φυσικη για να αξιολογησω αυτο το κειμενο, αλλα δε με πιστευεις (και τωρα βλεπω στο πμ μου οτι μαλλον φταιει και το πανεπιστημιο που πηγα, αν και το λινκ ειναι απο ξενο πανεπιστημιο).

 

Χρειαζεται να συζητησουμε κατι επιπλεον?

Ναι ειναι ασχετος ο κεραυνος με το θεμα, αλλα το παραδειγμα του harilatron στον κεραυνο αναφεροταν και εσυ την αναλυση του ηχου του κεραυνου αμφισβητησες. Σε αυτο αντιπαρατεθηκα .

 

Den se kathgiorhsa oti den jereis arketh fysikh aderfe...alla akoma den mou edvses ton typo poy soy zhthsa....

www.odeon-mastering.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Den se kathgiorhsa oti den jereis arketh fysikh aderfe...alla akoma den mou edvses ton typo poy soy zhthsa....

 

κοιτα σε τι θεματα γραφω τον τυπο που μου ζητησες  :

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=158584.msg221664#msg221664

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aς μην γινόμαστε είρωνες...

 

Εγώ είδα να γράφεις κάτι με bold και βεβαιότητα που δυο (2) πανεπιστημιακοί καθηγητές φυσικής, ένας της ημεδαπής κι ένας του εξωτερικού, προσπαθούν να σου εξηγήσουν υπό ποιες συνθήκες ισχύει. Όσον αφορά στο υγ2, μπορείς να ξαναγράψεις τον τύπο γιατί δεν τον καταλαβαίνω (δεν ειρωνεύομαι, απλά βλέπω ότι τα μέτρα ανά sec ισούνται με... βαθμούς Κελσίου).

 

στο φορουμ αυτο αρπαζεται κεφαλια...

καποιοι αλλοι αντιλαμβανονται εντελως τα λεγομενα μου...πριν λιγο καιρο καποιος νομιζε οτι κοροιδευα την μουσικη του και μετα απο 2 σελιδες καυγα καταλαβαμε που παρεξηγηθηκε (και δεν εφταιγα εγω).

 

δεν με νοιαζει αν καποιος ειναι καθηγητης φιλε μου (ολοι καθηγητες ειμαστε)

 

Οταν μου δειξουν πως και γιατι οι συχνοτητες θα ταξιδεψουν διαφορετικα απο το ηχειο μεχρι το αυτι μου τοτε θα δωσω respect....

 

 

Το m/s ston typo ennoei ταχυτητα του ηχου ΣΕ μετρα ανα δευτερολεπτο....

 

www.odeon-mastering.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτα σε τι θεματα γραφω τον τυπο που μου ζητησες  :

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=158584.msg221664#msg221664

 

Ε αφου λοιπον χρησιμοποιεις τον τυπο αυτον σε αλλο θεμα τωρα πλακα με κανεις?

www.odeon-mastering.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Odeon, θα είχες δίκιο αν κάποιος εδώ μέσα ειχε ισχυριστεί ότι π.χ. "όταν κάποιος παίζει μια συγχορδία στο πιάνο, ο ακροατής στα 200 μέτρα ακούει αρπέζ". Δεν έγραψε κανείς κάτι τέτοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Odeon, θα είχες δίκιο αν κάποιος εδώ μέσα ειχε ισχυριστεί ότι π.χ. "όταν κάποιος παίζει μια συγχορδία στο πιάνο, ο ακροατής στα 200 μέτρα ακούει αρπέζ". Δεν έγραψε κανείς κάτι τέτοιο.

 

Φιλε Spy εγω απαντησα σε αυτο

4. Οι ψηλές συχνότητες (αν και εξασθενημένες) φτάνουν στα αυτιά μας πρώτες γιατί διαδίδονται με μεγαλύτερη ταχύτητα στον αέρα (copy paste)

 

...αλλα μεσα στις βλακειες χαθηκε (ισως και ηθελημα ...κρυφτηκε πισω απο λεξεις και επιθεσεις)

((((αυτο καπου 3η σελιδα....επισης λεω και αλλα στο ποστ μου το πρωτο αλλα καποιοι δεν μιλανε για αυτα ουτε και ηταν τοσο ευεξαπτοι οταν αλλα μελη γραφαν τοσο λαθος κειμενα...αυτα που λεω για SUm/Difference

Πιστευω οτι καποιοι εδω μεσα απλα ειναι προκατελειμενοι))

Αν ηθελε ο συνομιλητης μου να κανει ενα τοσο περιπλοκο συλλογισμο που νικα τους νομους της φυσης θα επρεπε να ορισει τις συνθηκες.

Εγω ορισα τις συνθηκες (εκανα εντιτ με προλαβε αλλος και το εκανα 2 ποστ μετα νομιζς)λεγοντας οτι μιλαω για αερα, 20 βαθμους και 0% υγρασια.

Ειναι δημοσιο φορουμ εδω.... δεν μπορουμε να λεμε οτι θελουμε οντας φερελπιδες αστροφυσικομαθηματικοηλεκτρολοηχοληπτες και να διαμορφωνουμε συνειδησεις. (μην παρεξηγηθει κανεις σας εφαγα... Εσεις λετε οτι ειστε φυσικοι)

 

και στην συνεχεια προσπαθησα να εξηγησω οτι ο λογος δεν ειναι ακριβης αλλα εχει να κανει πιο πολυ με την απορροφηση και διαχυση των διαφορων κυματων (που εχει σχεση με την συχνοτητα γιατι οπως μαλλον ξερεις καλυτερα απο μενα αλλιως αποραφουνται και διαχεονται οι διαφορετικες συχνοτητες (με διαφορετικα μηκη κυματος).

 

Τωρα καποιοι λεν οτι αυτο ειναι ΒΑΣΙΚΑ λογο του γεγονοτος οτι οι ταΧΥΤΗΤΑ δεν ειναι ιδια./....εγω αυτο με τισ λιγεσ ομολογουμενως γνωσεις μου το αμφισβητω.

 

Μεχρι να αποδειχθει το αντιθετο πρεπει να λεμε οτι η ταχυτητα του ηχου στον αερα ειναι σταθερη και δεν εξαρταται απο την συχνοτητα

www.odeon-mastering.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω να συνεισφέρω τίποτα στο αρχικό θέμα, απλά να εκφράσω την άποψή μου κι'εγώ, ότι ο χαρακτηριστικός ήχος του κεραυνού (όπως και το sonic boom πχ) οφείλεται σε συντριπτικό ποσοστό στο φαινόμενο doppler, και γι'αυτό δημιουργεί την ψευδαίσθηση ότι έρχονται πρώτα (edit: ότι κινούνται πιο γρήγορα) οι ψηλές συχνότητες.

 

Δείτε την εικόνα πχ.

doppler_effect.gif

Το γεγονός ότι τα πυκνώματα και αραιώματα των κυμάτων συκεντρώνονται μπροστά από μία κινούμενη πηγή ήχου, δεν πάει να πει ότι θα ακούγονται μόνο δυνατότερα, αλλά συμπιέζονται στο χώρο δημιουργώντας μικρότερα μήκη κύματος, άρα ψηλότερες συχνότητες. Όταν η πηγή μας προσπεράσει ακολουθούν και οι χαμηλότερες συχνότητες.

 

Ακόμα και αν θεωρήσει κάποιος την ηλεκτρική εκκένωση στιγμιαία (ώστε να μην υπάρχει "κίνηση ηχητικής πηγής" άρα και φαινόμενο doppler) ακόμα και η διαφορά θερμότητας στα διαφορετικά ύψη της ατμόσφαιρας θα επιτάχυνε τον ήχο (καθώς κοντά στο έδαφος υπάρχει μεγαλύτερη θερμότητα άρα και ταχύτητα ήχου) δημιουργώντας -ίσως αμελητέο- φαινόμενο doppler.

 

 

Απ'ότι φαίνεται πάντως με λίγο ψάξιμο στο ίντερνετ, η ταχύτητα διάδοσης ενός κύματος στον αέρα εξαρτάται απ'τη συχνότητα του, αλλά για την περίπτωση του ήχου (20Hz-20KHz) η επίδραση της είναι αμελητέα.

 

 


edit2:

Με λίγο διάβασμα, τελικά δεν φαίνεται να έχει σχέση το doppler και η διαφορά θερμότητας στην ατμόσφαιρα. Απ'ότι φαίνεται, ο χαρακτηριστικός αυτός ήχος οφείλεται στο μεγάλο μήκος της ηλεκτρικής εκκένωσης και στο ότι το ωστικό κύμα που προκαλεί φθίνει σταδιακά από υπερηχητικό σε ακουστές συχνότητες καθώς χάνει ενέργεια.

 

Lightning rapidly heats the air in its immediate vicinity to around 20,000 °C (36,000 °F) - about three times the temperature of the surface of the Sun. This compresses the surrounding clear air and creates a supersonic shock wave which decays to an acoustic wave that is heard as thunder.[15]

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Lightning#Properties

 

Quick expansion and contraction of air around lightning starts air molecules moving back and forth, creating sound waves. As this is happening extremely fast we will hear the 'clap' of a thunder.

 

Now imagine a lightning bolt. They can be several miles long, no matter if it is a cloud to cloud or cloud to ground discharge. Lets say the nearest part of the bolt is one mile away. Sound travels about a mile in 5 seconds, thus you will hear the first part - the clap of the lightning - five seconds after the flash. If the farthest part of the bolt is three miles away, it will take 15 seconds to hear that part of the bolt. From second 5 to second 15 after the flash you will hear every different part (clap) in between, resulting in a rumbling sound. The end of the rumble is the farthest part of the bolt.

 

http://www.weatheronline.co.uk/reports/wxfacts/Why-Thunder-Rumbles.htm

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

στο φορουμ αυτο αρπαζεται κεφαλια...

καποιοι αλλοι αντιλαμβανονται εντελως τα λεγομενα μου...πριν λιγο καιρο καποιος νομιζε οτι κοροιδευα την μουσικη του και μετα απο 2 σελιδες καυγα καταλαβαμε που παρεξηγηθηκε (και δεν εφταιγα εγω).

 

δεν με νοιαζει αν καποιος ειναι καθηγητης φιλε μου (ολοι καθηγητες ειμαστε)

Εσένα μπορεί να μη σε νοιάζει και να εξισώνεσαι αυτοβούλως στο μαγαζί σου και να κάνεις τον καθηγητή. Εδώ όμως μας νοιάζει. Και δεν είναι ότι λες κατι κατ' ανάγκη λάθος, αλλά το ότι εχεις τον σίγουρο αέρα του επαγγελματία σε ότι λες συνήθως (done this, done that, bought the t-shirt) με 60 κιλά μούρη και πρέπει να σε ανεχτούμε όπως η γιαγιά σου κι ας μας υποτιμάς καθε τόσο. Για στάκα...

 

Συμβαίνει αυτό με τους αυτόφωτους φωστήρες.

Λίγη μετριοπάθεια δεν βλάπτει και ιδιαίτερα όταν δεν ξέρεις με ποιόν μιλάς. Ολοι την άποψη τους γράφουν σωστή ή λάθος, στην προσπάθεια να βοηθήσουν ή απλά να κουβεντιάσουν, αλλά δεν την αλατοπιπερώνουν με... "τι θα έκανα εγω στο μάστερινγκ" (λες και σε ρώτησε κανείς) με ύφος 24 καρατίων. Αλλά όπως είπες κι εσύ: "Στο ελλάντα ότι δηλώσεις είσαι".

Εδώ θέλουμε να σεβόμαστε αυτούς που γνωρίζουμε ότι ξέρουν και είναι πρόθυμοι να τα μοιραστούν κι όχι αυτούς που διατείνονται ότι ξέρουν.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου