Προς το περιεχόμενο

Τρισδιάστατη τοποθέτηση των οργάνων στο χώρο σε μία μίξη...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εσένα μπορεί να μη σε νοιάζει και να εξισώνεσαι αυτοβούλως στο μαγαζί σου και να κάνεις τον καθηγητή. Εδώ όμως μας νοιάζει. Και δεν είναι ότι λες κατι κατ' ανάγκη λάθος, αλλά το ότι εχεις τον σίγουρο αέρα του επαγγελματία σε ότι λες συνήθως (done this, done that, bought the t-shirt) με 60 κιλά μούρη και πρέπει να σε ανεχτούμε όπως η γιαγιά σου κι ας μας υποτιμάς καθε τόσο. Για στάκα...

 

Συμβαίνει αυτό με τους αυτόφωτους φωστήρες.

Λίγη μετριοπάθεια δεν βλάπτει και ιδιαίτερα όταν δεν ξέρεις με ποιόν μιλάς. Ολοι την άποψη τους γράφουν σωστή ή λάθος, στην προσπάθεια να βοηθήσουν ή απλά να κουβεντιάσουν, αλλά δεν την αλατοπιπερώνουν με... "τι θα έκανα εγω στο μάστερινγκ" (λες και σε ρώτησε κανείς) με ύφος 24 καρατίων. Αλλά όπως είπες κι εσύ: "Στο ελλάντα ότι δηλώσεις είσαι".

Εδώ θέλουμε να σεβόμαστε αυτούς που γνωρίζουμε ότι ξέρουν και είναι πρόθυμοι να τα μοιραστούν κι όχι αυτούς που διατείνονται ότι ξέρουν.

 

μαλλον λαθος κανεις και ολα αυτα που λες δεν εχουν καν λογο να ειναι εκει.

 

Ουτε φωστηρας ουτε τιποτα φιλε μου....

 

Ειπα το λογικο αυτο που ειπαν και αλλοι πριν απο μενα ως απαντηση...

και τονισα οσο μπορουσα τους λαθος συλλογισμους για να μην συνεχιστει η παρανοηση...

και αυτη την εξηγηση την δινω για πολλοστη φορα γιατι μαλλον διαβασες αποσπασματικα.

το υφος μου ηταν υφος σιγουριας οπως εσυ λες αλλα γιατι να μην την εχω οταν μιλαω για ταχυτητα του ηχου στο δωματιο μου οπου ακουω μουσικη και οταν μιλαω για ενα M/S matrix το οποιο εχω κανει πολλες φορες. Προς θεου δλδ ειναι κακο οταν κατι το ξερουμε να μιλαμε με σιγουρια....????  δλδ οταν κατι το ξερουμε λαθος (οπως εδειξα πχ για αλλον χρηστη) ειναι καλυτερο να μιλαμε με σιγουρια τοτε?

Μηπως εχεις κατι αλλο μαζι μου? Οκ μια φορα μαλωσαμε λιγο...λολ...πρεπει ομως αυτο να εχει σχεση με το σημερινο ποστ?

Νιωθω λιγο αδικια αλλα δεν θα καλψω κιολας  :)

 

"Δεν με νοιαζει αν καποιος ειναι καθηγητης" ειπα.....

 

αλλα δυστυχως δεν εβαλες την κουβεντα αυτη στην σωστη διασταση της συζητησης....ολο το θεμα ηταν σε βαση σαθρη οταν καποιοι καθηγητες υποστηριξαν οτι η ταχυτητα διαφορετικων συχνοτητων (και εδωσαν το χοντροκομμενο παραδειγμα της αστραπης που περιλαμβανει μεταβλητες οπως υγρασια, θερμοκρασια,,,κτλπ) ισως δινει τρισδιαστατη αισθηση στον ηχο.

 

Εσυ ως ηχοληπτης (ειδα ενα ωραιο βιντεο στο μεγαρο...και υποθετω οτι εισαι ηχοληπτης)τι εχεις να πεις?

ειναι η ταχυτητα των συχνοτητων αυτο που ενδιαφερει στην περιπτωση ενος "τρισδιαστατου" μιξ? Ειναι καθλου σημαντικος παραγοντας οταν εσυ μιξαρεις?

Εαν το παραδειγμα της αστραπης ηταν εγκυρο μηπως θα επρεπε να μιλαμε για 3d  σε ενα χωρο που προσεγγιζει τα πολλα χιλιομετρα?

Αν ξερεις πολλες μπαντες που παιζουν απο χιλιομετρα μακρια και θελεις να αναπαραστησεις τις διαστασεις στα ηχεια, παω πασο

 

...οκ αστειο εκανα πλζ μην με βαρατε.

\

 

Ειπα αρκετες φορες οτι σκοπος ηταν να μην συνεχιστει η παρανοηση (για το 3d και εκεινη την στιγμη για το M/S processing)

...επισης ειπα οτι ναι καταλαβαινω οτι ειναι αυστηροyτσικο υφος αλλα ειναι και φορουμ και καποιοι ισως νομισουν οτι μαθαν κατι και οδηγηθουν σε λαθος δρομους.

 

Σε παρακαλω δες τα ποστ λιγο πιο προσεκτικα αν εχεις λιγο χρονο και θα καταλαβεις οτι εκτος αν θεωρηθουν τα bold επιθεση τοτε δεχτηκα εγω πρωτος και μαλιστα οταν ελεγα κατι που νομιζα μεχρι τοτε κοινη γνωση.

 

Εαν και παλι μου πεις οτι εκανα επιθεση εγω πρωτος (εκτος απο τα bold) και οτι οι διορθωσεις (στην μεχρι τοτε συζητηση) που προσπαθησα να κανω με το πρωτο μου ποστ δεν αξιζαν τοτε αφηνω το θεμα και δεν σε ξαναενοχλω.

 

παντα με χαμογελο και ευγενεια

Αποστολης (και οχι οδεον)

www.odeon-mastering.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 79
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Και δεν είναι ότι λες κατι κατ' ανάγκη λάθος, αλλά το ότι εχεις τον σίγουρο αέρα του επαγγελματία σε ότι λες συνήθως (done this, done that, bought the t-shirt) με 60 κιλά μούρη και πρέπει να σε ανεχτούμε όπως η γιαγιά σου κι ας μας υποτιμάς καθε τόσο.

 

Ποτε υποτιμησα οταν ειπα ολοι ειμαστε καθηγητες?  Ελπιζω να καταλαβες απο το προηγουμενο ποστ γιατι ειμαστε ΟΛΟΙ καθηγητες εδω.

Και κατι ακομα...εγω εχω δει διαφορους να ποσταρουν με τον αερα του επαγγελματια εδω...με ακριβως τον ιδιο αερα. Τι σε χαλασε με τον δικο μου αερα?...η μηπως δεν με θεωρεις επαγγελματια?

Καπου κανεις ενα μεγαλο λαθος και ειλικρινα δεν μπορω να εκφρασω ποσο με στεναχωρει που με βλεπεις τοσο προκατελειμενα.

Αν εχω πει κ;απου οτι εχω κανει κατι που ΔΕΝ το εχω κανει Δειξε το μου..... και σε ολους τους αλλους οι οποιοι διαβαζουν.

 

Λίγη μετριοπάθεια δεν βλάπτει και ιδιαίτερα όταν δεν ξέρεις με ποιόν μιλάς.

Εδώ θέλουμε να σεβόμαστε αυτούς που γνωρίζουμε ότι ξέρουν και είναι πρόθυμοι να τα μοιραστούν κι όχι αυτούς που διατείνονται ότι ξέρουν.

 

Μαλλον δεν ξερεις εσυ με ποιον μιλας...με αμφισβητεις χωρις να με εχεις γνωρισει ...κανε τον κοπο αν θελεις και στειλε μου ενα πμ και μπορω να σου στειλω βιογραφικο και συστασεις.

Εδω λες, θελετε να σεβοσαστε αυτους που γνωριζετε οτι ξερουν...πως το γνωριζετε? ηταν μαθητες σας μηπως δωσαν κι αυτοι βιογραφικο?

φανταζομαι που και που καναν σχολια και φανηκε οτι ξερουν....βρες ενα απο τα σχολια μου που φαινεται οτι δεν ξερω.

Και βεβαια πρεπει να ειναι προθυμοι να τα μοιραστουν...δλδ εγω τα κρατησα για τον εαυτο μου και τωρα απολογουμε?

www.odeon-mastering.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερω οτι στα λογια δεν ειμαι καθολου καλος και με καποιο τροπο παλι θα βγω χαμενος αλλα θα κερδισουμε ολοι εδω αν γυρισουμε στο θεμα μας για το οποιο τρωω μπατσες τοση ωρα και αν ο Υαμεθ (η οποιος αλλος φιλος εχει την καλοσυνη),  απαντησει σε εμας που δεν μιξαρουμε, στις παρακατω ερωτησεις

 

ειναι οι διαφορες στην ταχυτητα των συχνοτητων αυτο που ενδιαφερει στην περιπτωση ενος "τρισδιαστατου" μιξ?

 

Ποσο σημαντικος παραγοντας ειναι οταν παιρνετε κρισιμες αποφασεις για την τοποθετηση ενος ηχου στον χωρο?

Αν ειναι σημαντικος παραγοντας...ποιος μαθηματικος τυπος χρησιμοποιειται σε αυτην την εφαρμογη ή με ποια μεθοδολογια φτανετε σε επιθυμητα αποτελεσματα?

 

Αν καποιος κανει μαστερινγκ μηπως μπορει να μας πει αν και κατα ποσο λαμβανει υπ οψην το παραπανω ζητημα οταν δουλευει σε μια μιξη και προσθετει ή αφαιρει συχνοτητες κατα την διαρκεια της ισοσταθμισης (πραγματικα με βαλατε σε σκεψεις)λολ.

 

Επισης εχετε "σπασει" ποτε το μιξ προκειμενου να καθυστερησετε καποιο σετ συχνοτητων για να προσδωσετε τριτη διασταση?

 

 

Εχω απαντησει σε ολες τις ερωτησεις σε ολα τα προηγουμενα ποστ ποθ εχω κανει αλλα η γνωση μου στην μιξη ειναι πολυ περιορισμενη (κατα αλλους ισως ανυπαρκτη).

 

 

 

 

 

 

 

www.odeon-mastering.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ξερω οτι στα λογια δεν ειμαι καθολου καλος και με καποιο τροπο παλι θα βγω χαμενος αλλα θα κερδισουμε ολοι εδω αν γυρισουμε στο θεμα μας για το οποιο τρωω μπατσες τοση ωρα και αν ο Υαμεθ (η οποιος αλλος φιλος εχει την καλοσυνη),  απαντησει σε εμας που δεν μιξαρουμε, στις παρακατω ερωτησεις

 

ειναι οι διαφορες στην ταχυτητα των συχνοτητων αυτο που ενδιαφερει στην περιπτωση ενος "τρισδιαστατου" μιξ?

 

Οχι. Είπε κανεις πως είναι?

 

Ποσο σημαντικος παραγοντας ειναι οταν παιρνετε κρισιμες αποφασεις για την τοποθετηση ενος ηχου στον χωρο?

Καθόλου. Είπε κανείς ότι είναι?

 

Αν ειναι σημαντικος παραγοντας...ποιος μαθηματικος τυπος χρησιμοποιειται σε αυτην την εφαρμογη ή με ποια μεθοδολογια φτανετε σε επιθυμητα αποτελεσματα?

 

Είπαμε, δεν είναι.

 

Αν καποιος κανει μαστερινγκ μηπως μπορει να μας πει αν και κατα ποσο λαμβανει υπ οψην το παραπανω ζητημα οταν δουλευει σε μια μιξη και προσθετει ή αφαιρει συχνοτητες κατα την διαρκεια της ισοσταθμισης (πραγματικα με βαλατε σε σκεψεις)λολ.

Δεν πρέπει να το κάνει.

 

Επισης εχετε "σπασει" ποτε το μιξ προκειμενου να καθυστερησετε καποιο σετ συχνοτητων για να προσδωσετε τριτη διασταση?

Όχι.  Κανείς δεν είπε ότι έτσι γίνεται. Απλά αναρωτήθηκα αν έχει λογική.

 

 

Εσύ τώρα.... θα μας περιγράψεις ακριβώς το ζόρι σου?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Οχι. Είπε κανεις πως είναι?

Καθόλου. Είπε κανείς ότι είναι?

 

Είπαμε, δεν είναι.

Δεν πρέπει να το κάνει.

Όχι.  Κανείς δεν είπε ότι έτσι γίνεται. Απλά αναρωτήθηκα αν έχει λογική.

 

 

Εσύ τώρα.... θα μας περιγράψεις ακριβώς το ζόρι σου?

 

 

 

Το ζορι μου ρε φιλε ειναι γραμμενο στο ΠΡΩΤΟ ποστ που εκανα....

Και σε πολλα αλλα...αλλα για 800η φορα θα το πω...εστε σε δημοσιο φορουμ...αν λετε κατι να ειστε πιο σιγουροι οτι πραγματικα βοηθατε πριν το πειτε(και δεν βαζετε δεκανικια στις προσπαθειες καποιου ερασιτεχνη) (μονο και μονο για να πειτε κατι που ακουγεται ωραιο και θα σας δωσει κυρος "καθηγητη" σε ενα φορουμ{τωρα καταλαβες τι εννοουσα υαμεθ?})

 

...ετσι απλα...

 

οτι λεω εδω και 6 ωρες.

Γιατι δεν το εβλεπες τοση ωρα...μηπως απλα δεν σου αρεσε το οτι καποιος σε αμφισβητησε?

επετρεψε μου αλλα...ρωτουσες και φανταστηκα οτι αφου ξερω κατι, καλο ηταν να μοιραστω (και να ξεκαθαρισω παρανοησεις)

Τωρα βεβαια μαθαινω οτι μαλλον τελικα δεν ειμαι επαγγελματιας  αλλα απλα εχω κατι σαν τον αερα του επαγγελματια.

 

Τωρα πες μας εσυ το ζορι σου

 

 

Και αφου ολα αυτα εχουν απαντηση "ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ" γιατι βαλθηκατε να μας τρελανετε?

 

 

 

www.odeon-mastering.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα ηθελα βεβαια και απαντηση του σεριφη που μπηκε τελευταιος στο μπαρ με οπλα και πυροβολησε τον ινδιανο χωρις λογο, χωρις να μαθει ή να ρωτησει τι συμβαινει.

www.odeon-mastering.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Το ζορι μου ρε φιλε ειναι γραμμενο στο ΠΡΩΤΟ ποστ που εκανα....

 

 

Το πρώτο σου ποστ ήταν λάθος αλλά μαλλον είσαι πολύ ανασφαλής για να μην το παραδέχεσαι επί τόσες σελίδες.

 

Τωρα πες μας εσυ το ζορι σου

 

Δεν έχω κάποιο ζόρι. Αλήθεια. Εσύ πετάχτηκες να παραστήσεις ότι είσαι ο σωτήρας του ακροατηρίου. Οσοι παρακολουθούν το χώρο ξέρουν ότι δεν περνάω τον εαυτό μου ως ειδικό της ηχοληψίας και ποτέ δεν δίνω σχετικές συμβουλές.

Αυτό που έκανα, ήταν να μιλήσω για την όραση, τη ζωγραφική και τις αναλογίες με τα εφφέ στη μείξη. Εκανα και ένα speculation (με θεωρητική βάση) παράλληλα θέτοντας σε αμφισβήτηση την πρακτική του αξία ("σκεφτόμουν μήπως....") και εδώ και τόσες σελίδες μας έχεις ζαλίσει με τις επαγγελματικές σου περγαμηνές.   Δεν το καταλαβαίνεις ότι γίνετσαι γραφικός?

 

Αλήθεια, ο δίσκος πως παει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

θα ηθελα βεβαια και απαντηση του σεριφη που μπηκε τελευταιος στο μπαρ με οπλα και πυροβολησε παντου χωρις λογο, χωρις να μαθει τι συμβαινει.

 

Μπα? Στην χρωστάει? Απο που? Εχετε κάνει κράτηση?  ;D

 

 

Τέλος, επειδή όπως αντιλαμβάνεσαι χάλσες ένα ωραίο θέμα, και πιάσαμε μια συζήτηση που αν δεν κρατιόμασταν θα πέρναγε στη θερμοδυναμική παρακαλώ πήγαινε να μειξάρεις και άσε μας στην ησυχία μας.

 

Αν έχουμε καμια απορία θα σου στείλουμε fax να μας στείλεις προσφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρώτο σου ποστ ήταν λάθος αλλά μαλλον είσαι πολύ ανασφαλής για να μην το παραδέχεσαι επί τόσες σελίδες.

Δεν έχω κάποιο ζόρι. Αλήθεια. Εσύ πετάχτηκες να παραστήσεις ότι είσαι ο σωτήρας του ακροατηρίου. Οσοι παρακολουθούν το χώρο ξέρουν ότι δεν περνάω τον εαυτό μου ως ειδικό της ηχοληψίας και ποτέ δεν δίνω σχετικές συμβουλές.

Αυτό που έκανα, ήταν να μιλήσω για την όραση, τη ζωγραφική και τις αναλογίες με τα εφφέ στη μείξη. Εκανα και ένα speculation (με θεωρητική βάση) παράλληλα θέτοντας σε αμφισβήτηση την πρακτική του αξία ("σκεφτόμουν μήπως....") και εδώ και τόσες σελίδες μας έχεις ζαλίσει με τις επαγγελματικές σου περγαμηνές.   Δεν το καταλαβαίνεις ότι γίνετσαι γραφικός?

 

Αλήθεια, ο δίσκος πως παει?

Τι ειναι λαθος ?...οτι η ταχυτητα του ηχου δεν εχει σχεση με την συχνοτητα σε νορμαλ συνθηκες ρε συ παλι επεσες στα σκληρα???..τοση ωρα προσπαθω να σε τραβηξω μακρια.

 

Ο δισκοw απλα μαμαει...πολυ καλα παικσιματα...καλα takes...απο οτι καταλαβαινω καθολου εντιτινγκ...και απλα τελεια μιξη......εγω ουσιαστικα φροντιζω να μην "σπασω" την μουσικη των υπεροχων αυτων ανθρωπων (μουσικων και μηχανικων) αν θελεισ πμ να σου πω ποιοι ειναι και σε ποιο studio εγινε. thnx gia to endiaferon..

 

Μπα? Στην χρωτάει? Απο που? Εχετε κάνει κράτηση?  ;D

 

 

Nαι νιωθω να μου την χρωσταει ...εσυ εισαι ο δικηγορος, ο μπραβος ή η γκ....α του και απαντας? ;D

www.odeon-mastering.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

....

Nαι νιωθω να μου την χρωσταει ...εσυ εισαι ο δικηγορος, ο μπραβος ή η γκ....α του και απαντας? ;D

 

Για το πρώτο, λαθος νοιώθεις. Το τελευταίο ήταν (άλλη μια απρέπεια). Καληνύχτα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου