Προς το περιεχόμενο

Tremolo για Strat


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια από τις πρώτες κιθάρες που είχα φτιάξει είναι ετούτη εδώ. Τότε με ενδιέφερε κυρίως να τελειοποήσω τη τεχνική εκτύπωσης και είχα βάλει ότι υλικό είχα πρόχειρο. Περιέργως όμως η κιθαρίτσα παίζει καλά, είναι όμορφη αλλά το τρέμολο (China) είναι για πέταμα. Σκέφτομαι λοιπόν να την αναβαθμίσω. Επειδή δεν είμαι ιδιαίτερα παραδοσιακός, δεν σκέφτομαι το τυπικό 6βιδο Strat. Οι σκέψεις μου είναι...

http://www.wammiworld.com/u7300.html

http://stetsbar.com/hard.tail.html

http://tremking.com/prod2.html#

Ποιό νομίζετε ότι μπαίνει με τον λιγότερο κόπο και το λιγότερο μερεμέτι? Θα προτιμούσα κάτι που να καλύπτει τις 6 τρύπες χωρίς πολλά πολλά για να μην ρετουσάρω

Έχετε καμμία άλλη πρόταση?

DSCN1958.JPG.d5606465c19303907a9c1ec0f6de7766.JPG

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

Ααααχ, τι λίνκ έδωσες, kahler...έρωτας ;D ;D ;D

Και βασικά ναι για kahler επειδή το ξέρω καλά, είναι και το πιο εύκολο στην τοποθέτηση.

Βιδούλες απο πάνω, μετά απο ένα καλό και σωστό μέτρημα nut to 12th, 12th to saddles και είσαι έτοιμος. Επίσης είναι floyd και άσχετα με το τι λένε πολλοί (που μάλλον δεν έχουν χρησημοποιήσει), το kahlerάκι με σωστό setup, δύσκολα ξεκουρδίζει.

Άσε που αν θέλεις το κλειδώνεις και έχεις σταθερή γέφυρα.

 

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α ναι, τώρα το πουλάνε ξεχωριστά ε? Παλιά το έδιναν μαζί στο κουτί με το κιτ.

Αν είναι εξαβιδη η γέφυρα που έχεις τώρα, χρειάζεται, στις δίβιδες δεν νομίζω να είναι απαραίτητο καθώς είναι ελάχιστα πιο ψηλά απ'ότι οι εξάβιδες γέφυρες.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Έχετε καμμία άλλη πρόταση?

 

Μαλλον θα βρεις τις προτασεις μου παραδοσιακες αλλα αισθητικα δε θα βαζα κανενα απο τρια που διαλεξες σε κιθαρα μου. Ειδικα αν ηταν παραδοσιακη strat, με pickgurad δηλαδη. Και τα δυο που προτεινω θα καλυψουν τις εξι τρυπες αλλα δε ξερω αν το εξαβιδο θα ταιριαζει με τις τρυπες που υπαρχουν.

 

Gotoh 510TS-FE1 μοντερνο

Callaham Vintage S Strat Bridge παραδοσιακο

 

Κανενα απο αυτα οσο καλα κλειδια, τελειο nut & ρυθμισμα τρεμολο να κανεις δε κανει για shred χρηση. Αν θες να κανεις τετοια χρηση πρεπει να πας σε locking tremolo. Αν το θες για "νορμαλ" χρηση τοτε τα θεωρω απο τις καλυτερες προτασεις που κυκλοφορουν σημερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τhanks Kostas, δεν με ενδιαφέρει καθόλου το shred. Απλά το συγκεκριμένο που έχω ξεκουρδίζει αμέσως...

Τώρα για παραδοσιακή Strat δεν φαίνεται η συγκεκριμένη, και τα pickguars τα βάφω για πλάκα.

Το Callaham Vintage μου φαίνεται να μπαίνει εύκολα.

Αυτό δεν είναι?

brdgass3.jpg

Απλά επειδή έχω άλλες 2 Strat (η μια δε, φοράει το Gotoh), έλεγα να δοκιμάσω ένα πιο μοντέρνο τρέμολο

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι οχι τοτε το καλυτερο compromise μεταξυ vintage αισθητικης και μοντερνας λειτουργιας??Θα χρειαστει να ανοιξεις μον τις δυο εξωτερικες βιδες προκειμενου να μπουν οι δυο βασεις για το pivot του tremolo και οι υπολοιπες καλυπτονται απο τη βαση του

 

6e4d_12.jpg

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι οχι τοτε το καλυτερο compromise μεταξυ vintage αισθητικης και μοντερνας λειτουργιας??

Ποιό είναι αυτό αφεντικό? Μe gousta...οι δύο τρύπες δεν είναι τίποτα

και το Kahler me gousta αλλά μάλλον θα βαριέμαι όλες αυτές τις ρυθμίσεις του

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eιναι το τρεμολο που καποτε φοραγαν μονο καποιες CS fender , εν συνεχεια περασε στις classic player, και πλεον το φορανε ολες οι american std. Εδω σε μια καλυτερη view:

 

http://cgi.ebay.com/Vintage-60s-RI-Fender-Classic-Player-Strat-TREMOLO-62_W0QQitemZ200402619727QQcmdZViewItemQQptZGuitar_Accessories?hash=item2ea8ed4d4f

 

 

 

Εχε το νου σου ομως δεν ειναι direct replacement για εξαβιδο, θα πρεπει να ανοιξεις τις δυο εξωτερικες τρυπες.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και το Kahler me gousta αλλά μάλλον θα βαριέμαι όλες αυτές τις ρυθμίσεις του

Το καλό με το Kahler είναι οτι το ρυθμίζεις μία φορά, ανάλογα με τις χορδές που θα βάλεις και μετά τέλος.

Αν καταφέρεις με normal παίξιμο (όχι μεταλο-βαρβαρότητες) να ξερυθμίσεις Kahler σου στέλνω κιθάρα για πειράματα ;D ;D ;D

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου