Προς το περιεχόμενο

Μπάσσο για αρχάριο, Cort action ή Yamaha RBX 270 ;;;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά σε όλους!

 

Καλώς σας βρήκα και καλώς με δεχθήκατε!

 

Νέος στο χώρο ... και μάλιστα τώρα θα αρχίσω να μαθαίνω μπάσσο

 

Είμαι μεταξύ 2 μοντέλων αλλά θα χρειαστώ την βοήθεια σας για την τελική επιλογή.

 

είμαι τελικά μεταξύ δύο - και μόνο -

 

YAMAHA RBX 270

ή

CORT ACTION BASS

 

Με αγορά φυσικά από internet (για το Yamaha για τους γνωστούς λόγους τιμής της Ελλάδας)

 

Εμπιστεύομαι ένα φίλο που με βοηθά και τελικά μάλλον έχουμε να κάνουμε με 2 μπάσα σχεδόν ίδια.

 

Τι προτείνετε?

Κάποιος που να εχει παίξει και να γνωρίζει ή να έχει ακούσει κάποια σοβαρή άποψη?

διαφορές στον ήχο, στο παίξιμο κλπ ?

 

Ποιο θα προτείνατε για μένα και γιατί?

 

Καλό απόγευμα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 51
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

To cort που το άκουσα σε κατάστημα μαζί με μπασίστα που ήθελε μπάσο καινούριο μου φάνηκε πολύ καλό.Παρόλα αυτά θα πρέπει να παίξεις πολύ με EQ κλπ για να βγάλεις ξεχωριστό ήχο γιατί εκεί που το ακούσαμε ο ήχος του δεν είχε κάτι χαρακτηριστικό.

 

Για το Yamaha δυστυχώς δεν έχω γνώμη.

 

Υ.Γ Κιθαρίστας είμαι απλώς έτυχε και το άκουσα για αυτό ποστάρω έτσι να έχεις μια γνώμη παραπάνω :wink:

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To cort που το άκουσα σε κατάστημα μαζί με μπασίστα που ήθελε μπάσο καινούριο μου φάνηκε πολύ καλό.Παρόλα αυτά θα πρέπει να παίξεις πολύ με EQ κλπ για να βγάλεις ξεχωριστό ήχο γιατί εκεί που το ακούσαμε ο ήχος του δεν είχε κάτι χαρακτηριστικό.

 

Για το Yamaha δυστυχώς δεν έχω γνώμη.

 

Υ.Γ Κιθαρίστας είμαι απλώς έτυχε και το άκουσα για αυτό ποστάρω έτσι να έχεις μια γνώμη παραπάνω :wink:

 

και κιθαρίστας που είσαι, το αυτί σου είναι πιο "ψαγμένο" από το δικό μου!

 

Σε ευχαριστώ πολύ!

 

άλλος φίλος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλήθεια πως και κατέληξες στα δύο αυτά μπάσσα?Είναι στα χρήματα που θες να διαθέτεις ή απλά σου αρέσουν εμφανησιακά?

 

Πόσα σκέφτεσαι να διαθέσεις αλήθεια, γιατί προχθές είδα τη φθηνή σειρά της Warwick δηλαδή τα Rockbass που ποιοτικά άξιζαν πολλά περισότερα χρήματα από όσα στοίχιζαν.... :wink:

..there's too much panic in this town...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλήθεια πως και κατέληξες στα δύο αυτά μπάσσα?Είναι στα χρήματα που θες να διαθέτεις ή απλά σου αρέσουν εμφανησιακά?

 

Πόσα σκέφτεσαι να διαθέσεις αλήθεια' date=' γιατί προχθές είδα τη φθηνή σειρά της Warwick δηλαδή τα Rockbass που ποιοτικά άξιζαν πολλά περισότερα χρήματα από όσα στοίχιζαν.... :wink:[/quote']

 

χμ!

 

έκανα ένα advanced search στο thomann και έχω αυτό :

 

http://www.thomann.de/gb/search.html?gf=misc_4_string_basses&pr=200a270&oa=pra

 

με λίγες σκέψεις (πχ να αγοράσω κάτι που μπορώ να δοκιμάσω Ελλάδα και άλλους συλλογισμούς) κατέληξα σε αυτά τα 2.

 

1.μεταξύ των 2 που έδωσα τι προτείνεις?

2. Μπορώ να δώσω μέχρι 250 για μπάσσο (άντε ελάχιστα παράπανω). Αυτά που αναφέρεις πόσο έχουν?

 

:wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα σου πρότεινα κάποιο Squier!

 

Όπως και αρκετοί άλλοι! 8)

 

Έχεις κάποιον συγκεκριμένο ήχο μπάσου στο μυαλό σου;

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα σου πρότεινα κάποιο Squier!

 

Όπως και αρκετοί άλλοι! 8)

 

Έχεις κάποιον συγκεκριμένο ήχο μπάσου στο μυαλό σου;

 

σίγουρα ΟΧΙ κάτι πολύ σκληρό.

 

Όταν με το καλό μάθω θα ασχοληθώ μάλλον με pop/funk και χαλαρό rock (σαφέστατος ..χεχε)

 

Μεταξύ των 2 που προτείνω please?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χμ..

κάτι ακόμα

 

μια βασική διαφορά που βλέπω εγώ είναι ότι το ξύλο της Yamaha είναι alder ενώ της Cort agathis.

 

τι συμπέρασμα βγάζετε εσείς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χμ..

κάτι ακόμα

 

μια βασική διαφορά που βλέπω εγώ είναι ότι το ξύλο της Yamaha είναι alder ενώ της Cort agathis.

 

τι συμπέρασμα βγάζετε εσείς?

 

Αν παραβλέψουμε τις πιθανές ηχητικές διαφορές, για τις οποίες έχουν γίνει μάχες αν υπάρχουν...το agathis γενικά είναι βαρύτερο ξύλο.

 

Είναι πιθανό (όχι σίγουρο) το Cort να είναι βαρύτερο, αρα και πιο κουραστικό όταν παίζεις όρθιος.

 

Γιατί ανάμεσα στα δύο, μόνο; Έχεις κάποιον λόγο;

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε και το Ibanez GSR200 στον Τρίμη. Είναι τυπικο PJ με πολύ ευκολο και γρήγορο μπράτσο, πανάλαφρο και με ένα χρήσιμο Bass Boost. Γυρω στα 235 ευρω αν θυμάμαι καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου