Προς το περιεχόμενο

Μπάσσο για αρχάριο, Cort action ή Yamaha RBX 270 ;;;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ένα το σώμα που είναι agathis(λιγότερο ασυνήθιστο απο το alder)και οι μαγνήτες που τουλάχιστον γράφει τουλάχιστον μια υποτυπώδη μάρκα(Powersound)Προτιμότερο απο το να μη γράφει τίποτα όπως το Yamaha.Όπως είπα και στο πρώτο μου ποστ θέλει ψάξιμο ο ήχος του cort αλλα κατα βάση ήταν πολύ καλός

 

Από την άλλη όμως, το ξύλο αυτό χρησιμοποιείται σε πολύ οικονομικά όργανα μέχρι 200-300¤ το πολύ...Αυτό δεν πρέπει να μας βάζει σε υποψίες? :roll: :roll:

 

Εγώ θα ψήφιζα πάντως Yamaha μόνο και μόνο για λόγους agathis vs alder και μεταπωλητικής αξίας....

 

ΥΓ: ¶ντε βρες εσύ ουσιαστικές διαφορές στην κατηγορία αυτή...

..there's too much panic in this town...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 51
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πράγματι δεν μπορούμε να μιλάμε για ουσιαστικές διαφορές.Εκτός αν κάποιο απο τα δυο είναι κελεπούρι :o

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα το σώμα που είναι agathis(λιγότερο ασυνήθιστο απο το alder)και οι μαγνήτες που τουλάχιστον γράφει τουλάχιστον μια υποτυπώδη μάρκα(Powersound)Προτιμότερο απο το να μη γράφει τίποτα όπως το Yamaha.Όπως είπα και στο πρώτο μου ποστ θέλει ψάξιμο ο ήχος του cort αλλα κατα βάση ήταν πολύ καλός

 

Από την άλλη όμως' date=' το ξύλο αυτό χρησιμοποιείται σε πολύ οικονομικά όργανα μέχρι 200-300¤ το πολύ...Αυτό δεν πρέπει να μας βάζει σε υποψίες? :roll: :roll:

 

Εγώ θα ψήφιζα πάντως Yamaha μόνο και μόνο για λόγους agathis vs alder και μεταπωλητικής αξίας....

 

ΥΓ: ¶ντε βρες εσύ ουσιαστικές διαφορές στην κατηγορία αυτή...[/quote']

 

ακριβώς.

 

οι διαφορές στα υπόλοιπα είναι ασήμαντες ως ανύπαρκτες.

 

και έχουμε μια διαφορά μικρή ίσως...αλλά είναι διαφορά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την άλλη 1-2 άτομα μου είπανε ότι και πάλι μπορεί το ένα να έχει καλό agathis και το άλλο φτηνό alder.

 

 

χμ? :?

 

Καλως ήλθες στον κόσμο των οργάνων λοιπόν, όπου ο καθένας (όπως κι εγώ), λέει ό,τι θέλει! Γι'αυτό πάρε ό,τι σ'αρέσει εμφανησιακά περισσότερο και καθάρισες! (Στην κατηγορία αυτή ε?)

 

(Που να σουν και κιθαρίστας, να συζητούσαμε για μαγνήτες και πετάλια + όλα τ'άλλα :lol: :lol: )

..there's too much panic in this town...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την άλλη 1-2 άτομα μου είπανε ότι και πάλι μπορεί το ένα να έχει καλό agathis και το άλλο φτηνό alder.

 

 

χμ? :?

 

Καλως ήλθες στον κόσμο των οργάνων λοιπόν' date=' όπου ο καθένας (όπως κι εγώ), λέει ό,τι θέλει! Γι'αυτό πάρε ό,τι σ'αρέσει εμφανησιακά περισσότερο και καθάρισες! (Στην κατηγορία αυτή ε?)

 

(Που να σουν και κιθαρίστας, να συζητούσαμε για μαγνήτες και πετάλια + όλα τ'άλλα :lol: :lol: )[/quote']

 

σωστά.

 

δηλαδή κρίνεις την παραπάνω πρόταση ως λάθος και ότι κάθε alder είναι καλύτερο από το agathis?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω. Εγώ επαναλαμβάνω, θα έπαιρνα το Yamaha για λόγους μεταπώλησης και λόγω alder...Έτσι κι αλλιώς η κατηγορία είναι συγκεκριμένη...

 

Δεν έχω δει πάντως ΚΑΝΕΝΑΝ κατασκευαστή οργάνων να βάζει agathis σώμα και να χρεώνει το όργανο πάνω από 300¤...Βγάλε τα συμπεράσματά σου λοιπόν...Καλή αναζήτηση! :wink:

..there's too much panic in this town...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω. Εγώ επαναλαμβάνω' date=' θα έπαιρνα το Yamaha για λόγους μεταπώλησης και λόγω alder...Έτσι κι αλλιώς η κατηγορία είναι συγκεκριμένη...

 

Δεν έχω δει πάντως ΚΑΝΕΝΑΝ κατασκευαστή οργάνων να βάζει agathis σώμα και να χρεώνει το όργανο πάνω από 300¤...Βγάλε τα συμπεράσματά σου λοιπόν...Καλή αναζήτηση! :wink:[/quote']

 

 

Έχεις δίκιο. αφού υπάρχει μια σημαντική διαφορά ας μην αγνοήσω

 

ευχαριστώ!

:wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγώ δεν θα έπαιρνα κανένα από τα δύο...

 

Αλλά αφού είσαι στραμένος μόνο σε αυτά τα δύο πάρε αυτό που νομίζεις εσύ ότι κάθετε καλύτερα σε σένα και σε βολεύει περισσότερο στο παίξημο και στο αυτί και μην ακούς κανέναν.

 

Και σιγά τη μεταπωλητική αξία που μπορεί να έχει οποιοδήποτε όργανο αυτής της κατηγορίας. Αν θέλεις να το ξεφορτωθείς το δίνεις 150-180 ευρώ και καθάρισες.

 

Ξέρω ότι θα ακουστώ κάπως και ότι θέλεις γνώμη αλλά αφού είσαι στην αρχή ακόμη γιατί να κάνεις βιαστικές κινήσεις? Λίγο υπομονή και μπορείς να πάρεις ένα μπάσο που θα το γουστάρεις και σε 2 χρόνια από τώρα, γιατί πίστεψε με θα το μετανιώσεις....

 

Α και για ξύλα περί ορέξεως κολοκυθοσπανακόπιτες! Αυτό που μετράει είναι τουλάχιστον να έχει μια ταστιέρα της προκοπής και ηλεκτρονικά που δεν θα τα τινάξουν σε δύο μήνες. ¶ και να είσαι σίγουρος πως σε κανά 6άμηνο θα θελήσεις να αλλάξεις και μαγνήτες, οπότε θα πλησιάζεις όλο και ποιο επικίνδυνα το κόστος ενός καλού οργάνου...

 

It's your choice :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου