Προς το περιεχόμενο

Απόψεις για ενισχυτή


G.K.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια χαρα συνεργαζεται και βεβαια ως κλωνος του Fender Bassman εχει και ΥΠΕΡΟΧΑ καθαρα.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 63
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

...Αυτο που ειπα για τους Fender σημαινει οτι ειναι υπερβολικα ΔΥΝΑΤΟΙ με  βαση τα watt τους. (Οπως και οι Mesa Boogie). Δηλαδη Fender 40 watt τον συγκρινω με 50-60 watt κανονικο λαμπατο ενισχυτη και ειναι απλα too much για σπιτι. Οπως και ενας DeVille που ειχα παιξει πιο παλια αλλα δε συγκρατησα watt.

 

 

Μη συγκρινεις τους καινουριους Fender με τους παλιοτερους. Εγω με αυτα που εγραψες καταλαβα οτι μετα απο ψαξιμο θες εναν ενισχυτη για καθαρα και να σου μεινει. Γι αυτο εγραψα για Silverface/Blackface Fender. Yπαρχουν με το κιλο στο ebay και σε πολυ καλες τιμες. Εγω απο ebay αγορασα και δεν ειχα κανενα προβλημα.

 

Αν εισαι Αθηνα ελα να ακουσεις '73 Βassman. Ουτε ακριβος ειναι, ουτε συλλεκτικος ειναι (σε σχεση με 50's & 60's ενισχυτες). Εναν ηχο εχει και γ...ει! (Διευκρινιζω οτι δεν ειναι προς πωληση). Εφοσον δε θελεις γκαζι απο τον ενισχυτη, το καθαρο του δε εχει προβλημα εντασης. Στο 3 ακουγεται παρα πολυ καλα και ειναι ενταση διαμερισματος. Εννοειται οτι ειναι παρα πολυ δυνατος και μπορεις να κανεις επισης προβα ή να δωσεις live. Aλα ο καθαρος ηχος δεν εχει το προβλημα του γκαζιου, να πρεπει δηλαδη να ανοιξεις πολυ για να παρεις καλο ηχο. Τελος εχει το προτερημα οτι παιρνει ολα τα πεταλια τελεια, ειναι κυριολεκτικα μια καθαρη πλατφορμα για να συνδεσεις πεταλια.

 

Κανε ενα search στο internet. Aυτα που λεω δεν ειναι καινουρια, ολοι πανω-κατω τα ιδια λενε. Η Fender απο (περιπου) '55-'75 εβγαλε τρελους ενισχυτες. Οι '70s θα σου κοστισουν απο 600 - 1000+ ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..θα συμφωνήσω και εγώ για bassman και twin reverb.. :)

μπορείς να τα βρεις και σε κεφάλι, μιας και σε κόμπο εκδοχή έχουν απίστευτο βάρος..να ξέρεις όμως ότι κατά πάσα πιθανότητα θα χρειαστούν restoration για να τους έχεις και εσύ άλλα 40 χρόνια.. ;)

αν δεν θες να μπλέξεις με τέτοια, κοίτα προς koch studiotone και twintone που τους δοκίμασα πρόσφατα και είναι πολύ καλοί, mesa boogie express και vox ac15 που είναι πολύ ιδιαίτερος ενισχυτής και μπορεί να σου κάτσει.. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Yπαρχουν με το κιλο στο ebay και σε πολυ καλες τιμες.

 

& στη ΧΡΥΣΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ υπαρχουν σε ακομα καλυτερες τιμες και ΕΔΩ ακομα υπαρχουν

 

http://www.noiz.gr/index.php?action=classifieds;sa=view;id=18889

 

:)

 

το προβλημα ειναι ποιος μπορει να στους φτιαξει ΤΕΛΕΙΑ στην Ελλαδα (γιατι απλως ΚΑΛΑ υπαρχουν πολλοι ;))

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... το προβλημα ειναι ποιος μπορει να στους φτιαξει ΤΕΛΕΙΑ στην Ελλαδα (γιατι απλως ΚΑΛΑ υπαρχουν πολλοι ;))

 

Πολυ απαισιοδοξο ακουγεται αυτο. Συνηθως σε καθε δημοπρασια ο πωλητης αναφερει λεπτομερως τη κατασταση του ενισχυτη. Στις μισες περιπτωσεις οι ενισχυτες εχουν περασει απο τεχνικο πριν πωληθουν.

 

Οι συγκεκριμενοι ενισχυτες ειναι πολυ ευκολο να επισκευαστουν ή να γινουν αλλαγες στο κυκλωμα τους λογω οτι ειναι PTP και τα διαγραμματα με τα κυκλωματα τους κυκλοφορουν ολα στο internet. Ενας ηλεκτρονικος δε θα συναντησει ιδιαιτερη δυσκολια.

 

Τελος, μη τρελαινομαστε κι ολας με τα original specs. Υπαρχουν πολλοι που ψαχνουν το ταδε κυκλωμα γιατι παιζει καλυτερα απο το αλλο κυκλωμα κοκ. Σημαντικο ειναι να εχει τους original μετασχηματιστες αν και σε περιπτωση που ο ενισχυτης βρεθει πολυ φθηνα μπορει να αλλαχθει ο μετασχηματιστης με Mercury Magnetics. H γνωμη μου ειναι οτι η ΜΜ ειναι μια εξειδικευμενη εταιρεια που κατασκευαζει μετασχηματιστες true to original specs με top υλικα, δηλαδη καλυτερα απο οτι χρησιμοποιουσε η Fender στα 70's.

 

Ειναι λογικο μετα απο 40 χρονια χρησης να εχουν αλλαχθει πυκνωτες και πρεπει να αλλαχθουν για την ασφαλεια τη δικια μας και του ενισχυτη. Ο δικος μου ηρθε επισκευασμενος και οχι απολυτα στα original specs οπως μου ειπε τεχνικος που τον κοιταξε. Ακουγεται απιστευτα ομως και αυτο ειναι που με νοιαζει.

 

Μη ξεχναμε τελος τα μεγαφωνα και την καμπινα τα οποια παιζουν μεγαλο ρολο στο ηχητικο αποτελεσμα. Εγω ειδα αρκετη διαφορα προς το καλυτερο οταν αλλαξα καμπινα/μεγαφωνα. Στην αρχη μου αρεσε, τωρα μου αρεσει ακομα περισσοτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις μισες περιπτωσεις οι ενισχυτες εχουν περασει απο τεχνικο πριν πωληθουν.

 

εμ,ΑΥΤΟ ακριβως ειναι το προβλημα ο ΕΛΛΗΝ τεχνικος... ;D ;D

 

εχω δει δεκαδες παλιους Φεντερ με ΤΡΑΓΙΚΕΣ "επισκευες" & "ανταλλακτικα" της πλακας μεσα...βεβαια τωρα τελευταια τα πραγματα εχουν βελτιωθει,το προβλημα ομως ειναι οτι επειδη οι περισσοτεροι "δουλευαν" στην επαρχια δυστυχως στους περισσοτερους εχουν επεμβει οι...τηλεορασακηδες του...χωριου.... ;D

 

βεβαια ακομα και ετσι συμφωνω οτι ειναι τρελλο value for money φτανει να εχεις τεχνικο της εμπιστοσυνης σου που να εχει πρσβαση σε καλα (& ακριβα) ανταλλακτικα...

 

ενας ΤΕΛΕΙΑ φτιαγμενος bf/sf Fender σπανια θα σε απογοητευσει,βεβαια το αλλο προβλημα στην Ελλαδα ειναι οτι σπανια θα βρεις ΜΙΚΡΟΥΣ παλιους Φεντερ (μια και δεν κανουν για μπουζουκι) & αναγκαστικα θα πρεπει να αγορασεις τα "γομαρια" τα οποια δυστυχως στο 90% των περιπτωσεων ειναι too much,βεβαια αν αντεχεις το ΒΑΡΟΣ εισαι συνηθως οκ.

 

ενας ακομα κατασκευαστης που με εχει εντυπωσιασει ειναι ο Cornell και με τα λεφτα που αναφερει ο φιλος μπορει να παρει αυτο το αριστουργημα

 

http://www.dc-developments.com/cornell_romany_pro_combo.htm

 

εδω εχει εναν Β-STOCK σε καλα λεφτα

 

http://www.dv247.com/b-stock/cornell-romany-pro-plus-b-stock--69623

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμ,ΑΥΤΟ ακριβως ειναι το προβλημα ο ΕΛΛΗΝ τεχνικος... ;D ;D

 

εχω δει δεκαδες παλιους Φεντερ με ΤΡΑΓΙΚΕΣ "επισκευες" & "ανταλλακτικα" της πλακας μεσα...βεβαια τωρα τελευταια τα πραγματα εχουν βελτιωθει,το προβλημα ομως ειναι οτι επειδη οι περισσοτεροι "δουλευαν" στην επαρχια δυστυχως στους περισσοτερους εχουν επεμβει οι...τηλεορασακηδες του...χωριου.... ;D

 

βεβαια ακομα και ετσι συμφωνω οτι ειναι τρελλο value for money φτανει να εχεις τεχνικο της εμπιστοσυνης σου που να εχει πρσβαση σε καλα (& ακριβα) ανταλλακτικα...

 

ενας ΤΕΛΕΙΑ φτιαγμενος bf/sf Fender σπανια θα σε απογοητευσει,βεβαια το αλλο προβλημα στην Ελλαδα ειναι οτι σπανια θα βρεις ΜΙΚΡΟΥΣ παλιους Φεντερ (μια και δεν κανουν για μπουζουκι) & αναγκαστικα θα πρεπει να αγορασεις τα "γομαρια" τα οποια δυστυχως στο 90% των περιπτωσεων ειναι too much,βεβαια αν αντεχεις το ΒΑΡΟΣ εισαι συνηθως οκ.

 

Eχεις δικιο σε αυτο αλλα πιστευω οτι συνεβαινε σε παλιοτερες εποχες, δηλαδη προ internet. Τωρα βλεπεις αναλυτικες φωτογραφιες πως εχει επισκευασει ο ταδε αμερικανος τον δικο του ενισχυτη και ζητας το ιδιο. Επικοινωνεις με κοσμο, ανταλλασεις αποψεις... τα παντα μπορεις να κανεις. Αλλωστε μεσα απο ενα τετοιο forum ειναι δυσκολο να μη βρεις ενα σωστο τεχνικο. Στην Αθηνα τουλαχιστον υπαρχουν τεχνικοι με γνωσεις και εμπειρια δεκαετιων.

 

Για του μικρους Fender εχεις δικιο αλλα για να πω την αληθεια δεν ασχολουμαι με ελλαδα εκτος και γνωριζω το ηθος του πωλητη ή ειναι πωληση μεσω εξειδικευμενου site οπως το συγκεκριμενο.  Δεν ειχα ποτε προβλημα σε οτι εχω παρει απο ebay ή γενικα απο εξωτερικο. Εννοειται οτι και η ποικιλια ειναι πολυ μεγαλυτερη απο ελλαδα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτο εχεις δικιο,βεβαια εγω ερχομαι ως γεροντας απο αλλη εποχη στην οποια με σημερινα 200 ευρω αγοραζες οτι ασημενια πλακα ηθελες στην Ελλαδα,τωρα οντως εχουν ξυπνησει και εδω & εχουν ανεβει οι τιμες  οποτε ισως συμφερει να αγοραζεις απο εξω ακομα και απο ΗΠΑ (μια και εκει το χρηματιστηριο των παλαιων Φεντερ εχει πεσει πολυ λογω κρισης)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου