Προς το περιεχόμενο

Απόψεις για ενισχυτή


G.K.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 63
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Μου τον προτεινε και ο Bloody_Sunday αυτον αν δεν κανω λαθος.

Παντως σημερα αδραξα την ευκαιρια και πεταχτηκα στο μαγαζι της γειτονιας μου (δεν ειχα χρονο να παω κεντρο) και δοκιμασα εναν Blues Junior.

 

Θα μου πειτε ''εμεις σου προτεινουμε Supersonic κι εσυ επαιξες με το φτωχο συγγενη?"

Απλα τον ειδα και ειπα να παρω και απο αυτον μια γευση γιατι εχει συζητηθει αρκετα.

 

Ειναι αρκετα δυνατος για 15 watt, δεν μπορω να πω oμως οτι με εντυπωσιασε. Προτιμω τον Peavey Classic 30 αν και απο Fender εχω ακουσει φοβερα μηχανηματα πχ τον DeVille.

Στράαατα Stratούλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω οτι μέχρι στιγμής δεν είδα κάποιον να μιλάει για Bogner, γιατί?

Υπάρχει αυτός

http://www.thomann.de/gr/bogner_alchemist_112_combo.htm

http://www.youtube.com/watch?v=ucz3pG71LIQ

Δες το βίντεο μετά το 4:25Στα καλά του είναι το 12" G1275T, έχει επιλογή 40w-20w

 

Και σε αυτό το βίντεο μπορείς να ακούσεις τα πολύ καλά καθαρά του.

 

τέλος, για λιγότερο απο 100€ παραπάνω, προσωπικά θα έπαιρνα τον 212

http://www.thomann.de/gr/bogner_alchemist_212_combo.htm

 

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δεν τον προτείναμε τον Bogner? Δεν ξέρω για τους άλλους, εγώ έχω παίξει μαζί του αρκετά και είναι όντως καλός, όμως με κάπως φτηνή αίσθηση (απολύτως καμία σχέση με τα ανώτερα μοντέλα καθώς έρχεται κατευθείαν από την... Line 6 και όχι από τα χεράκια του ίδιου του κ. Bogner), λίγο ιδιότροπος και προσωπικά δεν πιστεύω πως συγκρίνεται με τους άλλους που ανέφερα.

 

GK, δεν εξαρτώνται όλα από το βαλάντιό σου αλλά και από τις ανάγκες σου. Ο Supersonic είναι πολύ δυνατός ενισχυτής. Παίζει μεν ωραιότατα και χαμηλά, έχει και το (ανήκουστο για Fender) μπόνους των πολύ παραμετροποιήσιμων και θαυμάσιων gain (vintage αλλά και modern style!) και πάνω απ΄όλα, όπως διευκρίνισες στην αρχή έχει φανταστικά καθαρά, και μάλιστα δυο ανεξάρτητα, ένα αρκετά λαμπερό σε στυλ Vibrolux κι ένα πιο μπασάτο και πολύ pedal friendly σε στυλ Bassman. Όμως είναι πολύ βαρύς και ογκώδης, και θα αδικηθεί αν κάτσει σε σπίτι. Ο Blues Junior είναι επίσης κλασσικός και σε πιο φιλικά βατ. Δεν είναι καθόλου φτωχός συγγενής.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Blues Junior είναι επίσης κλασσικός και σε πιο φιλικά βατ. Δεν είναι καθόλου φτωχός συγγενής.

 

Ναι εχεις απολυτο δικιο. Η φραση ''φτωχος'' συγγενης αναφεροταν αποκλειστικα και μονο στην τιμη του σε συγκριση με εναν Bassman ας πουμε.

Και φυσικα ολα ειναι θεμα αναγκων. Δε σημαινει πως αποκλειω οτιδηποτε κατω απο 900 ευρω επειδη μονο και μονο εχω μαζεψει αυτα τα λεφτα.

Για αυτο το λογο καλα επραξε και ενας φιλος που μου προτεινε τον Kustom. ;)

Στράαατα Stratούλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα, ο Βοgner Alchemist μπορεί να είναι ακριβώς αυτό που αναζητάς και είναι εύκολο να τον ακούσεις μιας και πιστεύω πως τον φέρνει ο Νάκας. Εμένα μου άρεσε αρκετά, ειδικά στα crunch του, απλά όχι τόσο όσο άλλοι... (βρήκα και περιττά & κάπως μέτρια τα ψηφιακά ντιλέι και ριβέρμπ που ενσωματώνει).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα, ο Βοgner Alchemist μπορεί να είναι ακριβώς αυτό που αναζητάς και είναι εύκολο να τον ακούσεις μιας και πιστεύω πως τον φέρνει ο Νάκας. Εμένα μου άρεσε αρκετά, ειδικά στα crunch του, απλά όχι τόσο όσο άλλοι... (βρήκα και περιττά & κάπως μέτρια τα ψηφιακά ντιλέι και ριβέρμπ που ενσωματώνει).

 

 

+1 σε ολα κατα λεξη. Θα τον βρεις οντως ευκολα σε Νακα να τον ακουσεις, τα crunch του οντως ειναι αρκετα εως πολυ καλα και τα ψηφιακα εφε μετριοτατα και σε ενα ενισχυτη τετοιας κατηγοριας, περιττα...

Και εμενα μου αρεσε οταν τον ακουσα, αλλα δεν θα ηταν μεσα στις πρωτες επιλογες μου αν εψαχνα ενισχυτη σε αυτη τη κατηγορια.

Αυτο που μου εκανε καπως εντυπωση στο συγκεκριμενο ενισχυτη ηταν η matching 1x12 καμπινα του, η οποια σε μεγεθος κοντραρε 4x10 στα ισια.   :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι οντως πριν 3 μερες που περασα απο το Νακα στην Ιπποκρατους το ειχε. Οποτε θα ξαναπερασω για μια δοκιμη.

Εν τω μεταξυ κοιταξα οτι τους Studiotone εκτος του Ντουκα στα Γιαννενα τα φερνει η telesound στο Γαλατσι.

Θα εχει εναν εκει σιγουρα ή να τον παρω κανενα τηλεφωνο πριν περασω?

Μου πεφτει και λιγο μακρια το Γαλατσι μην παμε τζαμπα.

Αυτη την εβδομαδα μαλλον θα παω να δοκιμασω μερικους απο αυτους που μου εχετε πει.

Στράαατα Stratούλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο μια γρηγορη αναγνωση του thread νομιζω πως ο παρακατω ενισχυτης δεν προταθηκε.(marshall 2061X)

 

42040_800.jpg

 

Τσεκαρε τον, τον ειχα ακουσει στο guitar store στα εξαρχεια.

 

Για τα ειδη που θελεις να παιξεις ειναι καλη επιλογη.

just changed avatar :p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου