Προς το περιεχόμενο

Απόψεις για ενισχυτή


G.K.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

οχι δυστυχως,αλλα δεν πειραζει αγοραζεις ενα variac & εισαι οκ (βεβαια ειναι λιγο σπαστικο να το κουβαλας και αυτο μαζι με τον ενισχυτη),φυσικα αν ο ενισχυτης ειναι blackface ουτε κατα διανοια δεν τον πειραζεις οποτε το variac ειναι μονοδρομος.

 

βεβαια μπορεις να κανεις και κατι καλυτερο : αγοραζεις εναν παλιο BOOGIE MARK που τους τρωει ολους τους Φεντερ για πρωϊνο και εχεις και τον σκυλο ολοκληρο & την πιτα χορτατη..... ;D ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 63
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

βαριακ κανα 40αρι,αλλαγη κανα 200αρι (λιγο παραπανω αν ειναι late 70s Fender sf) & oσα σου παρει ο τεχνικος

 

http://www.mercurymagnetics.com/pages/mainframe.htm

 

ανα ενδιαφερεσαι εχω τεχνικο στη Γερμανια (ισως ο καλυτερος που υπαρχει στην Ευρωπη) που με 700 ευρω σου κανει recaping,retubing,rewiring & transformer change με αποτελεσμα εναν ΕΞΩΦΡΕΝΙΚΑ καλο ηχο. ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Variac δεν ειναι ακριβό. Κάτω απο 50ευρώ... απλά να προσέχεις κάθε φορά που είναι ο δρομέας!

 

Για αλλαγή μετασχηματιστή, εξαρτάται απο το τι μετασχηματιστή θα βάλεις και για ποιόν Fender. Αν είναι Mercury μπορεί να φτάσει και τα $200-$250. Υπάρχουν όμως και Fender replacements στα 220V απο Weber ή Μοjo γύρω στα 100-150ευρώ ανάλογα το μοντέλο, οι οποίοι είναι αρκετά καλοί...  

 

ΕΔΙΤ: Πάντα γρήγορος ο SF....   :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ανα ενδιαφερεσαι εχω τεχνικο στη Γερμανια (ισως ο καλυτερος που υπαρχει στην Ευρωπη) που με 700 ευρω σου κανει recaping,retubing,rewiring & transformer change με αποτελεσμα εναν ΕΞΩΦΡΕΝΙΚΑ καλο ηχο. ;D

ενδιαφέρον ακούγεται, θα το έχω στα υπ'όψιν μου.. :)

με λίγα λόγια, με 700 ευρώ έχεις καινούργιο ενισχυτή του 70.. ;D

μήπως πουλάει και έτοιμους αυτός ο τεχνικός?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Variac δεν ειναι ακριβό. Κάτω απο 50ευρώ... απλά να προσέχεις κάθε φορά που είναι ο δρομέας!

Υπάρχουν όμως και Fender replacements στα 220V απο Weber ή Μοjo γύρω στα 100-150ευρώ ανάλογα το μοντέλο, οι οποίοι είναι αρκετά καλοί...

με το βάριακ κάποια στιγμή θα γίνει η μαμακία, στα χέρια μου τουλάχιστον.. ;D

για τους weber, mojo transformers δεν ξέρω και πολλά..

πάντως αν είναι να μπει κάποιος σε τέτοιες περιπέτειες, ας το κάνει με απόλυτο τρόπο πιστεύω.. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μήπως πουλάει και έτοιμους αυτός ο τεχνικός?

 

ναι αλλα ειναι ακριβος, γυρω στα 1600-5000 αναλογα βεβαια με το μοντελλο (πληροφοριακα ο ακριβοτερος Φεντερ ενισχυτης ειναι ο bf  Vibroverb με JBL ο φθηνοτερος βεβαια ειναι ο sf twin)

 

με το βάριακ κάποια στιγμή θα γίνει η μαμακία, στα χέρια μου τουλάχιστον..

 

μπα θα κανεις οτι κανω και εγω θα κολησεις με LOGO τον επιλογεα ;D ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λιγο καιρο ελειψα και εχασα πολλες απαντησεις...

Καταρχας να ευχαριστησω ολους τους φιλους για τις ωραιες ιδεες και προτασεις σας.

Οπως ειπα και πριν με ebay δε θελω να μπλεξω. Ουτε με variacs και λοιπα.

Πεστε το κολλημα πεστε το εμμονη, απλα θελω εναν ενισχυτη (καινουριο θα ηταν προτιμοτερο γιατι ειναι και αρκετα τα λεφτα και μπορω να παρω αξιοπρεπες μηχανημα) τον οποιο θα τον βαλω στην πριζα και θα παιξω. Δεν αποκλειω βεβαια καμια καλη περιπτωση μεταχειρισμενου.

 

Η λυση κεφαλης καμπινας θα ηταν και η ιδανικοτερη, ωστε να μεταφερω μονο την κεφαλη στα live-studio.

 

Παντως αυτος ο Egnater εχει πολλα καλουδια και φαινεται καλη περιπτωση, μακαρι να τον φερνει ο Κουρμπης.

Στράαατα Stratούλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αλλα ειναι ακριβος, γυρω στα 1600-5000 αναλογα βεβαια με το μοντελλο (πληροφοριακα ο ακριβοτερος Φεντερ ενισχυτης ειναι ο bf  Vibroverb με JBL ο φθηνοτερος βεβαια ειναι ο sf twin)

 

μπα θα κανεις οτι κανω και εγω θα κολησεις με LOGO τον επιλογεα ;D ;D

 

Οι Vibroverb όντως φτάνουν αρκετά! Πως τον λένε αυτόν τον γνωστό κιθαρίστα που τους έκανε περιζήτητους?!  ;D

Πάντως, μπορεί άνετα να φτιάξει κάποιος Vibroverb clone απο σασί Bandmaster-Reverb silverface.... και θα κοστίσει πολύ λιγότερο...  ;)

 

Αν είναι να μην χρησιμοποιείται ο δρομέας στο Variac καλύτερα να πάρει κανείς αυτομετασχηματιστή! Θα είναι και πιο ελαφρύ... σε έναν combo άνετα θα μπορεί να προστεθεί και μόνιμα μέσα στο κουτί! Οπότε, ούτε 2ο κουβάλημα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η λυση κεφαλης καμπινας θα ηταν και η ιδανικοτερη, ωστε να μεταφερω μονο την κεφαλη στα live-studio.

 

Για καινούργιο υπάρχει και η λύση....

lg_ac30cch_v212.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου