Προς το περιεχόμενο

Απόψεις για ενισχυτή


G.K.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αφου θα περασεις και απο τον κουρμπη δεν ξερω αν εχεις ακουσει τον kustom defender νομιζω μονο αυτος τον φερνει ελλαδα για να μη γινει και καμια παρεξηγηση........

 

και εγω επειδη εχω τα ιδια ακουσματα που ανεφερες πηγα και τον δοκιμασα και μου αρεσε παρα πολυ,

πολυ καλα καθαρα, μονοκαναλος

 

μονο που ειναι 50 watt και ειναι και αρκετα πιο οικονομικος απο αυτα που δινεις 450 ευρω

 

το δευτερο που σου γραφω δεν ειναι εμποδιο, το πρωτο με τα 50 watt απλα ακουσε τον και κρινε αν θα μπορεις να παιζεις και σπιτι,εγω παντως ανετα μπορω να τον χρησημοποιησω και στο σπιτι απο οτι εκρινα, χωρις προβλημα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 63
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Ρίξε μια ματιά στον Βudda super drive 30

Τα κάνει όλα και χωρίς πετάλια.

http://www.youtube.com/results?search_query=budda+superdrive+30&search_type=&aq=f

 

Παρόμοιο ήχο με καλύτερο καθαρό -Matamp King street Major.

Επίσης μπορείς να βρείς μεταχειρισμένο Vintage Fender 20-40 βάτ.

Vibrolux reverb-deluxe reverb κλπ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχας να ευχαριστησω ολους για τις ενδιαφερουσες προτασεις σας.

 

1) Μesa Boogie 5:25. Ειναι μια προταση η οποια μου τριγυριζει στο μυαλο. Θα παω guitar store να τον ακουσω και αυτον και τον 5.50.  Υποψιαζομαι να μου αρεσει πιο πολυ ο 5.50 στα καθαρα και πιο πολυ ο 5.25 στα βρωμικα καθοτι οπαδος του βρετανικου ηχοχρωματος στα γκαζια, αλλα εικασιες δεν μπορω να κανω

 

2) Kustom Defender. Εχω ακουσει πολυ καλα λογια. Δεν προκειται να αγορασω ουτε μα βαση την τιμη ουτε με βαση το ματι. Αρα μπαινει στους υποψηφιους.

 

3) Ενας κλασικος Fender amp. Στην τελικη αν θες καλα καθαρα εκει θα πας. Με προβληματιζει η ενταση τους, η οποια πολλες φορες δεν ειναι αναλογη της ισχυος τους καθως και το βαρος τους, αλλα εννοειται θα παω να ακουσω οσους πιο πολλους μπορω.

 

Αγορα μεσω ιντερνετ απο ebay θελω καλυτερα να αποφυγω αν και εκει μεσα μπορεις να βρεις αρκετα ''κελεπουρια''.

 

Περιμενω και αλλες ιδεες και προτασεις. Αν και ηδη εχουν μαζευτει πολλες!

Ευχαριστω πολυ.

Στράαατα Stratούλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρίξε μια ματιά στον Βudda super drive 30

Τα κάνει όλα και χωρίς πετάλια.

http://www.youtube.com/results?search_query=budda+superdrive+30&search_type=&aq=f

 

 

Μολις "ακουσα" (το βαζω σε αυτακια γιατι ειναι γιουτιουμπ) και το budda. Ακουγεται παρα πολυ ωραιος. Αν τον φερνει και κανενας στην Ελλαδα αυριο ειναι ευκαιρια να πεταχτω.

Στράαατα Stratούλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aρκετοί από τους ενισχυτές που αναφέρθηκαν έχουν καλά βρώμικα αλλά πάσχουν στα καθαρά, το οποίο ήταν και το αρχικό ζητούμενο. Οι βίντατζ λύσεις από Ebay κλπ. είναι κι αυτές μια επιλογή, αλλά επειδή είναι άπειρες και ίσως βγάλουν έξτρα έξοδα και μπελάδες με restoration κλπ. δεν θα επεκταθώ προς τα εκεί, όπως είπες κι εσύ (οι καινούργιοι προφανώς έχουν και το αβαντάζ μιας τουλάχιστον διετούς εγγύησης).

 

Ο Egnater Rebel είναι μια πολύ, πολύ καλή λύση, οι γνωστοί και μη εξαιρετέοι Peavey Classic 30 ή 50 όπως και ο Fender Hot Rod Deluxe έχουν αναθρέψει γενιές και γενιές, όλα τα reissues της Fender πολύ καλά επίσης αλλά χωρίς να φτάνουν τα παλιά κομμάτια, για τους Laney θα περιμένω τη γνώμη του Εαρεντίλ, ο Kustom Defender που προαναφέρθηκε επίσης καλός στα καθαρά του.

 

Καταλήγω σε δυο προτάσεις (υπενθυμίζω, α. με γνώμονα τα καθαρά γιατί αν πιάσουμε και τα βρώμικα δεν τελειώνουμε ούτε τον άλλο μήνα, β. μέχρι την τιμή που είπες - κ. Μάκη, 1700 στο νερό κάνει ο Budda και στην Ελλάδα δεν τον φέρνει κανείς, χώρια που τα καθαρά του δεν είναι και σούπερ γουάου, γ. να μπορείς να τον βρεις και να τον ακούσεις, πχ. δεν θα σου προτείνω κάποιον κουφό). Πρώτη και ασυζητητί ο Koch Studiotone ή έστω ο Twintone, δεύτερη ο καταπληκτικός Fender Supersonic.

 

 

 

YΓ. Σας είπα ότι σε ένα μαγαζί κοντά στη γειτονιά μου υπάρχει προς πώληση ένας κόμπο Mesa Boogie MKIII με Bubinga και wicker cane grille με... 1150 ευρώ?  ;D  Μη γκρινιάξετε ότι του κάνω διαφήμιση - δεν μένω Ελλάδα.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου θες ενισχυτη για καθαρο ηχο και με budget 1000-1500 ευρω και υπομονη για μενα η επιλογη ειναι μονοδρομος: Silverface ή ακομα και Blackface Fender. Κεφαλι ή combo, 20 ή 100Watt λιγη διαφορα εχουν αφου ολοι εχουν πολυ καλο ηχο και επισκευαζονται ευκολα.

 

Συμφωνώ απόλυτα! Με τόσα χρήματα παίρνεις άνετα Blackface σε πολύ καλή κατάσταση.... δεν θα το σκεφτόμουν καν!  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με προβληματιζει η ενταση τους, η οποια πολλες φορες δεν ειναι αναλογη της ισχυος τους

 

αυτο μπορεις να το εξηγησεις λιγακι γιατι δεν το καταλαβαινω?

 

Παντως με ΑΣΤΕΙΑ χρηματα παιρνεις ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ενισχυτη απο τις ΑΓΓΕΛΙΕΣ μας

 

http://www.noiz.gr/index.php?action=classifieds;sa=view;id=18709

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ριξε μια ματιά σ' αυτό το κεφάλι μαζί με την αντίστοιχη καμπίνα του και αν βρεις κάπου να το ακούσεις:

 

http://www.thomann.de/gr/vox_ac15htvh.htm

 

Για χάρη τους πούλησα τον studiotone και δεν το μετάνιωσα δευτερόλεπτο. Τα watt μπορεί να σου φαίνονται λίγα, αλλά, πίστεψέ με,  ακούγεται πολύ- πολύ δυνατά. Μόνο του μειονέκτημα -αν κατάλαβα καλά τις ανάγκες σου- είναι ότι "σπάει" σχετικά γρήγορα...ειδικά αν έχεις κιθάρα με humbuckers.

 

(τα βρίσκεις και εδώ Ελλάδα σε τιμές πιο κάτω από thomann)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο μπορεις να το εξηγησεις λιγακι γιατι δεν το καταλαβαινω?

 

Παντως με ΑΣΤΕΙΑ χρηματα παιρνεις ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ενισχυτη απο τις ΑΓΓΕΛΙΕΣ μας

 

http://www.noiz.gr/index.php?action=classifieds;sa=view;id=18709

 

+50000! TΡΕΛΟΣ ενισχυτής!!

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[...]για τους Laney θα περιμένω τη γνώμη του Εαρέντιλ[...]

 

Για Lionheart μιλώντας; ;D

 

Ο L5 που έχω δε θα σταθεί εύκολα σε μπάντα. Έχει ένα κάρο προτερήματα, αλλά το headroom δε συγκαταλέγεται σε αυτά.

Θα τον πρότεινα με ορισμένη επιφύλαξη (για live περιβάλλον) σε κάποιον που βγάζει το ψωμί του από βρώμικες μπλουζοκαταστάσεις, καθώς σε mildly overdriven ήχους αστράφτει και βροντάει...κατά τ'άλλα όμως, για κάποιον όπως ο G.K. που ψάχνει ένα "μεγάλο" καθαρό πεταλοπλατφορμέ κανάλι, δε νομίζω ότι μπορεί να αντέξει σε εκτενή συζήτηση.

 

Ο L-20 θα μπορούσε κάλλιστα να αποτελεί μια λύση-δεν τον έχω ακούσει από κοντά όμως. (και προτιμώ να μην το κάνω γιατί δεν έχω χώρο) :P

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου