Προς το περιεχόμενο

Τι γινεται πια με τους μουσικους στην ελλαδα?!?!?!?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

εδω και καποιο καιρο ειμαι σε μια μπαντα που παιζουμε progressive metal mexri hardcore - metalcore και τετιες καταστασεις..

 

εχουμε δοκιμασει ενα καρο μουσικους και ενα εχω να πω..

 

παντελως ανευθηνοι!! παντελως!

ο ενας ερχεται μια στις 3 προβες ο αλλος δεν μελεταει τα κομματια..

δεν ξερω αν ειναι η ηλικια αλλα εχω μια Α εμπειρια με τα συγκροτηματα και παρατηρω συνεχεια τα ιδια πραγματα..

το ξερω οτι οι συνθηκες ειναι ενα προβλημα.. τα λεφτα παλι ενα αλλο..

αλλα οταν οι συνθηκες ειναι ιδανικες?? και δεν χρειαζονται χρηματα?? τοτε γιατι??

γιατι να παραμενουν ωχαδελφηστες και ανευθηνοι?

ειτε τους λες οτι το πας σοβαρα ειτε κανετε συνεχεια live ειτε παιζετε για πλακα..

δεν ξερω.. τι στο δι@#666@#%λο?? ονειρα δεν εχετε??

 

αυτα τα 4 -5 χρονια που εχω μπει βαθια στο θεμα.

χωρις καποια ιδιαιτερη επιτυχια.. ακομα τουλαχιστον.. :P

εχω γνωρισει μοναχα 2 πραγματικα υπευθυνους και πορωμενους μουσικους με ονειρα και φιλοδοξιες..

που να τους λες κομματι για διασκευη και σε 3 μερες να το εχουν λιωσει..

που να γραφεις κομματι και να καθονται να το μαθαινουν και να σπανε το κεφαλι τους για να το κανουν καλυτερο..

να δουλευουν πανω σε καινουργιες ιδεες και να προσπαθουν με οποιες μουσικες γνωσεις εχουν, ειτε να δημιουργησουν κατι δικο τους ειτε να βελτιωσουν τα υπαρχοντα..

 

απο αυτους τους 2 λοιπον ο ενας δυστυχως σπουδαζει επαρχια..

και ο αλλος ειναι ο κιθαριστας που ειναι στη μπαντα..

 

αυτο το ποστ το εφτιαξα με σκοπο να εκφρασω την απογοητευση μου αλλα και για να μιλησω με μουσικους που βρισκονται στη θεση μου η ακομα καλυτερα που συμφωνουν με οσα λεω ωστε να ενσωματωθουν στην μπαντα μου.

 

υπαρχει και σχετικη αγγελια

 

http://www.noiz.gr/index.php?action=classifieds;sa=view;id=19319

 

την εχουμε στο αιμα μας τελικα την ανευθυνοτητα η εγω πεφτω σε μαμακες??

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 147
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  Το πρόβλημα που αναφέρεις είναι αρκετά συχνό φαινόμενο. Πολλές φορές έχει να κάνει με το τι βιώνει ο κάθενας μας την συγκεκριμένη στιγμή. Χρειάζεται τρομερή υπομονή για να συνεργαστείς με άλλα άτομα. Όλοι είμαστε διαφορετικοί και έχουμε διαφορετικές προτεραιότητες. Γιαυτό καλό είναι να είμαστε και φίλοι μέσα σε ένα γκρουπ και όχι μόνο συνεργάτες έτσι ώστε μέσα απο την συζήτηση να λύνονται τα όποια θέματα.

  Εχω πιάσει αρκετές φορές τον εαυτό μου τεμπέλη αλλά και άλλες φορές ορεξάτο για δουλειά. Το θέμα είναι ο συγχρονισμός σε αυτές τις καταστάσεις, κάτι αρκετά δύσκολο. Θα πρέπει πάντως η υπομονή μας να έχει και κάποια όρια γιατί άν δίνουμε ενέργεια σε άτομα που δεν την αξίζουν και δεν έχουν διάθεση για δημιουργία, τότε αυτό θα επιρεάσει  αρνητικά κι εμάς..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε δεν στεκουν αυτα τα πραγματα..

βλεπω μπαντες που εκτος απο πολυ χρονο σπαταλανε και πολυ χρημα για να παιζουν εστω 2 φορες τη βδομαδα.. και παρολα αυτα εχουν αποτελεσμα.

ολες οι μεγαλες μπαντες γενηθηκαν στα ενοικιαζομενα με την ωρα στουντιο.

 

και εμεις εχουμε δικο μας και ειμαστε και τερμα κ@#$#@ΝΟΙ για δουλεια και

δεν παταει κανεις.. η μαλλον παταει κ εξαφανιζεται μετα απο λιγο..

 

ο ενας μου λεει δεν εχω κοιμηθει καλα κ θα πεσω για υπνο.. ο αλλος εχει κανονισει να παει για καφε με τον φιλο του.. τα εχω ακουσει ολα!

 

και εγω σπουδαζω στη χαλκιδα και γυρναω μεχρι και τις καθημερινες για να κανω προβα. που στο κατω κατω χαλαω και χρημα στα εισητηρια..(10ε πηγαινε ελα)

 

μηπως να βαλω καμια αγγελια για μισθωτο κιθαριστα??

3 ευρω την ωρα??

να δεις πως θα πλακωσουν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ειτε τους λες οτι το πας σοβαρα ειτε κανετε συνεχεια live ειτε παιζετε για πλακα..

δεν ξερω.. τι στο δι@#666@#%λο?? ονειρα δεν εχετε??...

με ονειρα και φιλοδοξιες..

που να τους λες κομματι για διασκευη και σε 3 μερες να το εχουν λιωσει..

που να γραφεις κομματι και να καθονται να το μαθαινουν και να σπανε το κεφαλι τους για να το κανουν καλυτερο..

να δουλευουν πανω σε καινουργιες ιδεες και να προσπαθουν με οποιες μουσικες γνωσεις εχουν, ειτε να δημιουργησουν κατι δικο τους ειτε να βελτιωσουν τα υπαρχοντα....

την εχουμε στο αιμα μας τελικα την ανευθυνοτητα η εγω πεφτω σε μαμακες??

Καλημέρα...

Πες μου κάτι...την ρήση "να ήμουν πρωθυπουργός για μια μέρα" την έχεις ακούσει;

Αυτό είναι και το πρόβλημά σου...

Το γράφεις και μόνος σου...

Χρειάζεσαι μουσικούς που θα πρέπει να αποδεχτούν, (όσο κι αν φαινεται περίεργο) οτι θα πρεπει να πάρουν εντολές και να λειτουργήσουν σε μια μπάντα σαν υφιστάμενοι, πράγμα που στις περισσότερες των περιπτώσεων δεν γίνεται αποδεκτό, μιά και οι περισσότεροι διακατεχόμαστε απο τον εγωϊσμό του "μουσικαρά"...

Δεν λέω , εσύ μπορεί να έχεις όλη την καλή διάθεση να δώσεις χώρο και στους άλλους να αναπνεύσουν μουσικά, όμως αυτό δεν γίνεται πάντα αντιληπτό.

Οταν ο άλλος έρχεται στην πρόβα και του δίνεις ένα κατεβατό κομμάτια τα οποία θα πρέπει να περάσει "μέχρι χθες", το πιο πιθανό είναι να λακίσει...

Και σε ποιές ιδέες να δουλέψουν; τις δικές σου; υπάρχει από την μεριά σου η προθυμία να δουλέψεις και συ πάνω στις ιδέες των άλλων;

..ολες οι μεγαλες μπαντες γενηθηκαν στα ενοικιαζομενα με την ωρα στουντιο.

μηπως να βαλω καμια αγγελια για μισθωτο κιθαριστα??

Φίλε οι πραγματικά μεγάλες μπάντες, γεννήθηκαν σε μια παραλία, σε μια καφετέρια πανεπιστημίου, σε ένα αμφιθέατρο ,αλλά ποτέ σε στούντιο.

Είναι γεγονός πως όλες οι μπάντες έχουν αυτούς που τραβάνε κουπί και αυτούς που κρατάνε το τιμόνι (βάλε οποια ονόματα θες σε όποια θέση θες).

Ετσι λειτουργουν τα πράγματα δεκάδες χρόνια τωρα.

Αν από την μεριά σου δεν υπάρχει διάθεση να παραχωρήσεις χώρο στις ιδέες των άλλων (πράγμα που δεν το κατακρίνω, αλλά είναι μια άλλη μεγάλη κουβέντα), δυστυχώς η μόνη περίπτωση να δουλέψεις είναι αυτή που γράφεις παραπάνω, δλδ να πληρώσεις σέσσιον μουσικούς και να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο…

 

-ex- grave digger................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε starg με όσους μουσικούς έχουμε συνεργαστεί μέχρι στιγμής δεν έχει τεθεί ποτέ θέμα υφιστάμενου προιστάμενου , ίσα ίσα θέλουμε όλοι να παρουσιάζουν τις ιδέες τους ή σε ένα κομμάτι που έγραψε κάποιος από μας δεχόμαστε τις διωρθώσεις και θέλουμε όλοι να σκέφτονται οι ίδιοι τα μέροι τους δηλαδή δεν ακούσστικε ποτέ η φράση "εγς το έχω φανταστεί έτσι και έτσι θα γίνει ". Όσο για το θέμα του κάθε πότε γίνεται η πρόβα πάντα ρωτάμε πότε μπορούν οι άλλοι να προσαρμόζουμε το π΄ργραμμά μας για να πραγματοποιούνται , ποτέ δεν είπαμε " Εμείς μπορούμε αυτές τις μέρες και ώρες να είστε εκεί " πάντα βλέπουμε πότε μπορούν οι άλλοι .........το θέμα είναι οτι δεν υπάρχει υπεφθηνότητα ωστε να σκεφτούν οτι εφόσων οι ώρες και οι μέρες επιλέχτικαν από από τους ίδιους πρέπει να έρθουν και όχι να εκσαφανιστούν χωρίς καμία ειδοποίηση.

Το πράγμα είναι απλό η μουσσική είναι ομαδικό παιχνίδι όποιος δεν μπορεί να σιμβιβαστεί με τους κανόνες που ο ίδιος έχει θέσει τότε ας κάτσει σπίτι να παίζει και ας μην βάζει τους άλλους στην διαδικασία να τον περιμένουν και αυτός να τους στήνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Noμιζω οτι η κατηγορια που εκτοξευεις ετσι γενικα για τους μουσικους στην Ελλαδα, δεν ευσταθει. Δεν εχουν κατι διαφορετικο απο τους μουσικους, στην Γαλλια, στην Γερμανια ή στην Ισπανια.

 

Απλα το να σχηματισεις ενα γρουπακι μεσω αγγελιων εμπεριεχει τον κινδυνο ή για να το πω καλυτερα την παρα πολυ μεγαλη πιθανοτητα να καταληξεις με ατομα ασυμβατα με τον χαρακτηρα σου, με τα ακουσματα σου, με τα ενδιαφεροντα σου, με τη γενικοτερη παιδεια ή την κουλτουρα σου.

 

Για να παιξεις καλα μουσικη και να το ευχαριστηθεις πρεπει να εισαι ΠΑΡΕΑ με τους υπολοιπους του συγκροτηματος, και οχι απλως να βρισκοσαστε 7-9 για την τυπικη προβα. Τα καλυτερα γκρουπακια ειναι αυτα που φτιαχνονται απο φιλους. Αν εισαι τυχερος και μεσα απο ενα γκρουπακι κανεις και φιλους τοσο το καλυτερο.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πλάκα φίλε fenderiarhs είναι οτι αυτή ειναι η πρώτη φορά που βάζουμε αγγελία όσα άτομα έχουμε δεί ήταν φίλοι μας και γι αυτό τόση αγανάκτηση  γιατι αν το φιλικό σου περιβάλον συμπεριφέρεται έτσι ποιές οι πιθανότητες για άτομα που θα γνωρίσεις από ένα forum.....

Φυσικά δεν απογοητευόμαστε και γι αυτό συνεχίζουμε να προσπαθούμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως έχω μάθει ένα πράγμα. Βρέστε μουσικούς και κάντε τους φίλους σας, και μην παλέψετε να κάνετε τους φίλους σας μουσικούς ;D

 

Υπομονή. Όλοι περνάμε και από μπάντες και άτομα που είναι εντελώς ασύμβατα με εμάς και που δεν θέλουν όλοι τα ίδια. Σωστή επικοινωνία μεταξύ της ομάδας είναι πάρα πολυ σημαντικό πράγμα, να υπάρχει κοινή επιθυμία από όλους και όρεξη, αλλά πάνω απ' όλα να υπάρχει η διάθεση να αποδεχτούν όλοι τις επιθυμίες των άλλων και να μπορούν να κάνουν και υποχωρήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

...

εχουμε δοκιμασει ενα καρο μουσικους και ενα εχω να πω..

...

που να τους λες κομματι για διασκευη και σε 3 μερες να το εχουν λιωσει..

που να γραφεις κομματι και να καθονται να το μαθαινουν και να σπανε το κεφαλι τους για να το κανουν καλυτερο..

...

αυτο το ποστ το εφτιαξα με σκοπο να εκφρασω την απογοητευση μου αλλα και για να μιλησω με μουσικους που βρισκονται στη θεση μου η ακομα καλυτερα που συμφωνουν με οσα λεω ωστε να ενσωματωθουν στην μπαντα μου.

...

 

 

Δεν ψάχνεις μουσικούς. Άμισθους υπαλλήλους ψάχνεις.  :)

Αν έχεις το απαιτούμενο μέγεθος (εσύ ο ίδιος: Συνθετικά, καλλιτεχνικά, ερμηνευτικά, τεχνικά κλπ) τότε ΙΣΩΣ και να κρατήσεις γύρω σου άτομα που να αξίζουν (και α σε ακολουθήσουν). (Δεν το αμφισβητώ)

 

Αν όμως είσαι ακόμα ένας από τους 1480 guitar hero wannabees που θέλουν να παίξουν progressive metal, χωρίς να έχουν να "δείξουν" κάτι άνω του μέσου όρου, τότε μην περιμένεις να έρθει δίπλα σου η "αφρόκρεμα" και να σε υπομένει να τους λες τι να κάνουν.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου