Προς το περιεχόμενο

Τι γινεται πια με τους μουσικους στην ελλαδα?!?!?!?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

@themiskaltsidis

Η ρεκλάμα ήταν κάπως αποτυχημένη... πέραν του ότι έχεις ήδη δηλώσει την αναζήτησή σου για μουσικούς, βγάζει μια αίσθηση ικεσίας το τελευταίο σου post. Με κάθε σεβασμό, βρίσκω ότι δεν κολακεύει και σίγουρα δεν βοηθάει την προσπάθειά σας.

 

δεν ηταν ρεκλαμα.. ηταν επιπλεον κινητρα. δεν παρακαλαμε κανενα ουτε θα παρουμε καποιον ο οποιος δεν θα μας κανει μονο κ μονο για να παιζουμε..

οχι.. απλα ηθελα να το αναφερω. δεν κανω προπαγανδα για το οτι εχουμε στουντιο.. αλλα ειναι ενα μεγαλο + το οποιο πρεπει να τονιστει..  τελειως φιλικα κ εγω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 147
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

Πάντως, εγώ σου υπόσχομαι τα παρακάτω:

 

- Αν βγάλεις δίσκο, θα τον ακούω στα πανάκριβα ηχεία μου.

- Αν βγάλεις DVD θα το βλέπω στην 50-άρα οθόνη μου.

- Αν εμφανιστείς σε τσίρκο, θα έρθω να σε δω με τα μούλικα.

- Αν μεταμορφωθείς σε γκόμενα, θα σε πάω βόλτα με το ΙΧ.

- Αν γίνεις σαμπουάν θα λούσω το κεφάλι μου με την καράφλα.

- Αν γίνεις μπουγάτσα, θα σε φάω για να μεγαλώσει και άλλο η κοιλιά μου.

- Αν γίνεις μουσικός σε σκυλάδικο, θα έρθω να σε πληρώσω μαζί με την ηλίθια.

 

Μέχρι τότε, κάνε αυτό που έχω προτείνει στο Σατριάνι: δηλαδή, άμε στη γωνία να δεις αν έρχομαι.

 

 

 

με συγχωρεις αλλα ολα αυτα για ποιον πανε?? δεν βλεπω καποιο ποστ μου να λεει τετοια πραγματα αλλα ουτε και κανενος αλλου..

μηπως τα εμπλεξες λιγο?? ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με συγχωρεις αλλα ολα αυτα για ποιον πανε?? δεν βλεπω καποιο ποστ μου να λεει τετοια πραγματα αλλα ουτε και κανενος αλλου..

μηπως τα εμπλεξες λιγο?? ???

Δεν αναφέρονται σε σένα, αλλά σε ένα άλλο post που σβήστηκε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αχ, Βαχ... Θέλει ΠΑΡΑ, ΠΑΡΑ, ΠΑΡΑ πολύ υπομονή για να βρεις άτομα με τα οποία θα δέσεις σε μία μπάντα... Καλό είναι να υπάρχει και φιλική σχέση εκτός μπάντας για μπύρες (πολλές), Live κτλ. κτλ. Επίσης βασικό είναι να έχετε κάποιο κοινό μουσικό γούστο και κοινό όραμα και στόχο... Και όλα αυτά με το χρυσό συνδυασμό "παίζω για την κάβλα μου + δουλεύω συστηματικά και σκληρά για να μένω καυλωμένος", διότι μόνο το να θέλει κάποιος δε φτάνει και άμα τα ξύνει δε θα κάνει ΠΟΤΕ καλή μουσική...

Τέλος πάντα υπάρχει κάποιος που δίνει τις κατευθυντήριες γραμμές και έχει τα "ηνία" σε ένα συγκρότημα αλλιώς γίνεται "μπάτε σκύλοι αλέστε" το σκηνικό... Η μαγκιά είναι να θέλουν όλοι να κάνουν τους απαραίτητους συμβιβασμούς και υποχωρήσεις για να πάνε μπροστά...

 

YouHaveToBeHappyWithWhatYouHaveToBeHappyWith

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομίζω ότι χρειάζονται 3 πράγματα

1.τύχη....σε κάθε θέμα...

2.ταλέντο...όχι μόνο παικτικό...άλλο καλός παίκτης και άλλο συγκροτηματίας...

και

3.το "Νομίζω ότι όποιος θέλει να φτιάξει group πρέπει πρωτίστως να είναι πειθαρχημένος και συνεπής απέναντι στον εαυτό του¨"

 

και δυστυχώς σε μία μπάντα τα παραπάνω πρέπει να τα έχουν όλα τα μέλη της...διαφορετικά  ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις και τις συμβουλες..

 

το τοπικ δημιουργηθηκε ναι μεν για τους λογους που προαναφεραμε αλλα και για να μας συμβουλεψετε..

 

η αναζητηση συνεχιζεται λοιπον..! 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω οτι η κατασταση των μουσικων στην Ελλαδα ειναι αναλογη της μουσικης παιδειας της.Κ της νοοτροπιας μας ασφαλως...

 

Το φαινόμενο παρατηρείται ακομα και σε καλούς μουσικούς. Όσο για την νοοτροπία, επειδή βολοδέρνω και σε ξένα φορουμ, βλέπω οτι υπαρχουν ακριβώς τα ίδια φαινόμενα διεθνώς.  Νομίζω πως το όλο θέμα μιλάει για ερασιτεχνική απασχόληση με την προοπτική να "κατσει" κατασταση και να "βγει" η επόμενη σουπερ ροκ μπαντα μέσα απο αναζήτηση μελών δια αγγελίας. Ε πως να το κάνουμε. Αν ηταν τοσο απλό, θα είχαμε γεμίσει Pink floyd & beatles. Θα μαζέυαμε όλους τους καλούς και φιλότιμους μουσικους, -που δεν ειναι λίγοι οπως κακώς παρουσιάζεται εδώ- , θα τους χωρίζαμε σε τετράδες και θα περιμέναμε να γίνουν θαύματα. Για το οτι δεν βρίσκεις έυκολα τους σωστούς τους συνοδοιπόρους φταίει κυρίως το οτι όλοι οι καλοί ειναι 'πιασμένοι' και δεν βρίσκουν τον λόγο να παρατήσουν αυτο που τωρα κάνουν για κατι νέο. Αλλιώς δε θα ήταν απολύτως ...σωστοί απεναντι στου δικους τους συνεργάτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά, επειδή αποχωρώ πλέον από τη χώρα γι'αυτόν (μεταξύ άλλων βέβαια) λόγο, έχω φάει στη μάπα το ίδιο θέμα που συζητάμε εδώ. Και πλέον μπορώ να πώ πως έχω αρχίσει και καταλαβαίνω το γιατί.

 

Μπορεί να υπάρχουν αρκετοί μουσικοί που είναι πραγματικά ανεύθυνοι, φυγόπονοι, βαρεμένοι ή οτιδήποτε άλλο θέλετε να τους χαρακτηρίσετε, αλλά το θέμα είναι πως και η κατάσταση στην ελλαδα δεν είναι και η ιδανικότερη για μουσικούς πέραν των γνωστών εμπορικών λαικοποπκιεγωδενξερωτι στυλ. Και μπορεί ορισμένοι μουσικοί να έχουν και την τάβλα και τις γνώσεις και την τεχνική και την θέληση και όολα αυτά τα ωραία αλλά πιστεύω έχουν πλέον βαρεθεί να επενδύουν τόσα πολλά, και χρηματικά αλλά και χρονικά στη μουσική για να καταλήξουν να παίζουν ένα μέτριο, κακοπληρωμένο live το Σ/Κ, και μάλλιστα σε κάποιο μαγαζί που δεν έχει ούτε τα υποτυπώδη για ένα live της προκοπής.

 

Έτσι, πολλοί ακολουθούν το δρόμο του ωδείου, άλλοι του "μισθοφόρου"/session-ά και παρατάνε το όνειρο της μεγάλης rock/metal/whatever μπάντας που είχαν για τα προς το ζην.

 

Όσον αφορά το εξωτερικό, μπορεί να υπάρχουν επίσης τέτοιες περιπτώσεις αλλά το θέμα είναι πως σε χώρες που υπάρχει αυτή η μουσική κουλτούρα, αν θέλετε, υπάρχει και σκηνή και μαγαζιά και μουσικοί να την υποστηρίξουν. Και φυσικά η πληρωμή των μουσικών έξω (όχι παντού) είναι όσο ένα βασικό μηνιάτικο εδώ, και σε φάσεις ακόμα και περισσότερο (μιλάω αποκλειστικά για gigs, ΟΧΙ δίσκους). Αργόσχολοι και "ότι να'ναι" υπάρχουν παντού, εννοείται, αλλά εννοείται πως οι συνθήκες δεν είναι ίδιες παντού.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου