Προς το περιεχόμενο

MG-16/6-CX USB YAMAHA απορια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

MG-16/6-CX USB YAMAHA

 

η απορια μου ειναι.. αυτες οι usb κονσολες..ή οι firewire...

μ δινουν στο η/υ ταυτοχρονη εγραφη σε 16 καναλια ενα ενα....

 

δλδ να βαλω 16 ιν.. και να εχω στο cubase 16 ξεχωριστα καναλια..?????

8α δουλευει σαν καρτα ηχου?

και το midi i/o απο που 8α το εχω?

 

οποιος ξερει...

 

ευχαριστω

 

psycho beatsssssss

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εννοεις αυτην

 

http://uk.yamaha.com/en/products/proaudio/mixers/analog_mixers/mg166c_usb/?mode=overview

 

 

Εχουμε την ιδια στο στουντιο για τις προβες, απο την εμπειρια μου το usb βγαζει stereo σημα. Αν θελεις μπορεις να περασεις μια βολτα να την δεις απο κοντα

 

 

Νικος

Recording and Rehearsal Studio

www.fabricaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Stereo ηχογραφεις, δεν μπορεις να κανεις καθε καναλι ξεχωριστα. Για να το κανεις ξεχωριστα χρειαζεσαι διαφορετικη κονσολα

 

Νικος

Recording and Rehearsal Studio

www.fabricaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

MG-16/6-CX USB YAMAHA

 

η απορια μου ειναι.. αυτες οι usb κονσολες..ή οι firewire...

μ δινουν στο η/υ ταυτοχρονη εγραφη σε 16 καναλια ενα ενα....

 

δλδ να βαλω 16 ιν.. και να εχω στο cubase 16 ξεχωριστα καναλια..?????

8α δουλευει σαν καρτα ηχου?

και το midi i/o απο που 8α το εχω?

 

οποιος ξερει...

 

ευχαριστω

 

Για midi I/O θα χρειαστεις ενα ξεχωριστο midi interface.Αναλογα με το ποσα in & out θελεις διαλεγεις & το αντιστοιχο.Δεν ειναι ακριβα.Η παιρνεις μια καρτα σαν τη motu ultralite mk3 & εχεις καρτα/midi/ψηφιακο standalone μεικτη σε ενα(χωρις το look μιας κονσολας βεβαια)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Φίλε μου πολύ φοβάμαι ότι είσαι κάπως μπερδεμένος... Τι θέλεις ακριβώς να κάνεις?

 

Για να μη βασανίζεσαι, κονσόλες που να "βγάζουν" πάνω από ένα στέρεο mix σαν έξοδο για υπολογιστή ή computer interface (το οποίο είναι είτε μέσω usb, είτε sp/dif, συνήθως) είναι μόνο αυτές που δέχονται έξτρα interface, συνήθως firewire. Δες για παράδειγμα κάποιες Mackie. Το κόστος βέβαια πάει αρκετά ψηλά και "δένεσαι" στο συνδιασμό κονσόλα/πρόσθετη κάρτα. Υπάρχει και ένα νέο πολυμηχάνημα από την Zoom (R16) το οποίο στέλνει 8 κανάλια (αν θυμάμαι καλά) και μπορεί να χρησιμοποιηθεί και σαν standalone recorder, και ακόμα και controller.

 

Το θέμα είναι όμως: αν θεωρείς ότι θέλεις κονσόλα για να γράφεις πολλά κανάλια ταυτόχρονα, θα πρέπει να επανεξετάσεις τις προτεραιότητές σου. Πόσα κανάλια ταυτόχρονα? Θέλεις, για παράδειγμα, να γράψεις τύμπανα με πολλά μικρόφωνα, το καθένα στο κανάλι του?

 

Για μια τέτοια ανάγκη, καταρχάς θα χρειαστείς ένα πολυκάναλο interface/κάρτα. Το πιθανότερο να βρεις με 8 αναλογικές εισόδους + (ίσως) εισόδους ADAT + (ίσως) είσοδο SP/DIF. Αν το κάθε κανάλι θέλεις να έχει το δικό του (hardware) strip (με προενίσχυση, eq, πιθανά compressor, κλπ), τότε μια κονσόλα με direct outs στα κανάλια της είναι μια λύση. Μια άλλη θα ήταν να ψαχτείς με ξεχωριστούς εξωτερικούς προενισχυτές και channel strips.

 

Αλλά όλα αυτά είναι εικασίες, γιατί δεν εξηγείς τι ακριβώς ζητάς...  ;)

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε metro.am έχω την λύση στο πρόβλημά σου: Alesis MultiMix 16 USB 2.0. Κάνει τη διαφορά! Την έχω από το καλοκαίρι και έχω γράψει πολλές φορές πολυκάναλα στο Cubase (Sx3 και τώρα 5). Ουσιαστικά μεταδίδει μέσω του καλωδίου της 20 κανάλια: 16 για εγγραφή (χωρίς εφέ, σκέτα και καθαρά), 2 που είναι το ΜΙΑΝ ΜΙΧ (με όλα τα εφέ) + άλλα 2 που είναι η επιστροφή από τον υπολογιστή για να ακούς το τι γράφεις!!!!!

 

http://www.artsound.gr/catalog/product_info.php?products_id=9217

 

Την συνιστώ ανεπιφύλακτα --> η επιλογή είναι δικιά σου  ;) 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8ελω να βαλω τα 8 outs του mpc ta 2 απο καποιο αλλο και αλλα 2 απο καποιο αλλο σαμπλερ..

και να περναει ολα τα καναλια ξεχωριστα μεσα στο pc.. ωστε μετα να τα επεξεργαστω... και να κανω τις μιξεις μου.. απλα αυτο μεχρι στιγμης μ περνει ωρες.. να περναω 2 2 καναλια..τωρα και 10 και 8 μονοκοπανια παλι δε με πειραζει απο τα 2...

απλα θα ηθελα κατι σε κονσολα ωστε να δινω λιγο με το εq tou...

 

basika kai ena standalone recorder δε θα με βολευε ?

san to roland vs 2480 h kai kati mikrotero?

απλα δεν εχω δουλεψει ποτε κατι τετοιο και το φοβαμαι... δεν ξερω ποσο ευκολο ειναι...

 

και αφου εχω ενα pc ας το χρησημοποιησω...

 

 

psycho beatsssssss

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου