Προς το περιεχόμενο

συνεργασια midi keyborad/midi controller


antiregulator

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια χαρα!

 

ειμαι σχετικα καινουργιο μελος τησ κοινοτητας αυτης και χαιρομαι ιδιαιτερα που πλεον εχω ενα πολυ πλουσιο σε πληροφοριες και διαθεση να τις μοιραζεται κανεις, τοπο αναφορας για την αγαπημενη μου ενασχοληση!

 

στο ψητο τωρα...

 

και αφου πρωτα σημειωσω οτι εψαξα οσο μου επετρεπε ο λιγοστος χρονος μου για αντιστοιχο νηματιο (σχολη γαρ!) αλλα δεν βρηκα κατι αρκετα συγγενες.

 

ο εξαδερφος μου εχει ενα clavinova το οποιο εχει εξοδους midi in/out/thru και αυτο που θελουμε να επιτυχουμε αγοραζοντας εναν midi controller (πιθανοτατα με usb midi interface) ειναι να ελεγχουμε σε real time παιξιμο το ιδιο midi track ουτωσωστε να παιζουμε με το keyboard της clavinova τις νοτες και να επεμβαινουμε σε αυτες με τον controller αλλαζοντας σε realtime mode τις παραμετρους ενος vsti.

 

να σημειωσω οτι ψαχνουμε για την οικονομικοτερη λυση στο προβλημα, μιας και το budget ειναι χαμηλο! :(

 

θενξ ιν αντβανς!!!

 

dave.

t ain't braggin if you CAN back it up

jaco.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου antiregulator. Έχε κατά νού ότι αυτό που είπε ο Jaco (Pastorius, για όσους δεν ξέρουν), είναι ότι : δεν νοείται σαν καυχησιά (μία πράξη, ή ένας ισχυρισμός) αν μπορείς (αφού την κάνεις ή αφού τον πεις) να την/τον υποστηρίξεις.

Δηλαδή, αν πεις ότι είσαι πολύ ωραίος άντρας, δεν είναι καυχησιά αν μπορείς μετά να το υποστηρίξεις (π.χ. εμφανιζόμενος με πέντε κουκλάρες). Ασφαλώς είναι καυχησιά (δηλαδή κάτι το επικριτέο) αν ΔΕΝ μπορείς να το υποστηριίξεις.

Έτσι έχουμε : it ain't braggin if you can back it up, και όχι αυτό που έχεις γράψει. :)

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου πηρε 10 λεπτα Wow! να καταλαβω τι σχεση εχει το ποστ σου με το ποστ του παιδιου... :lol: :lol:

χρειαζομαι διακοπες οπωσδηποτε!!!!!! :x

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:? :oops:

 

τοσο καιρο με λαθος signature κυκλοφορουσα στα fora?

 

εγω, οπως φαινεται, ειχα παρει τη μετριοφρονεστερη εκδοχη! :lol:

 

ενιγουει, καλιο αργα παρα ποτε! :D

t ain't braggin if you CAN back it up

jaco.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ο midi controller είναι μόνο USB δε θα χρησιμοποιήσεις τις MIDI θύρες του clavinova και άρα η δουλειά θα γίνει μέσω του προγράμματος που θα χρησιμοποιήσεις για το vsti (το sequencer σου). Εκεί θα βάλεις το vsti να δέχεται είσοδο και από τον controller και από το clavinova. Εναλλακτικά μπορείς να χρησιμοποιήσεις κάποιο τρίτο προγραμματάκι που να κάνει midi routing.

Αν ο controller έχει και midi θύρες, συνδέεις το clavinova στην in ή την through (δες το manual για σίγουρα) και από εκεί και πέρα αυτό θα βγάζει τα midi μηνύματα και των δύο συσκευών.

Φυσικά και στις δύο περιπτώσεις, βάλε και τα δύο να εκπέμπουν στο ίδιο κανάλι.

Αν δεν έχεις πάρει ακόμα controller πάντως, πάρε ένα με midi θύρες, είναι πιο γενικός και δε χρειάζεται υπολογιστή για να παίξεις μαζί του (π.χ. σε κάποιο live).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου