Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρική ως 1000 ευρώ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

εχοντας 2 malmsteen ,εχοντας και στο παρελθον american deluxe και american standard,classic player 60s ,rockinger και τωρα american vintage 57 hot rod αν θελεις κατι σε στρατ διαβασε τα παρακατω...καταρχην εννοειται χτυπα μεταχειρισμενο ειναι βλακεια να δωσεις παραπανω λεφτα για καινουριο...

 

malmsteen: εξαιρετικα κομματια,το vintage white τα σπαει γιατι δεν ειναι μαζικης παραγωγης αλλα εχεις σκαλλοπ και μαγνητες ψιλοψοφιους για κλασσικο στρατ ηχο...καλοι ειναι αλλα δεν ειναι τοσο στρατ ο ηχος...

 

προσωπικη αποψη αν μαθεις πανω στην σκαλλοπ δεν θα γουσταρεις να παιξεις με αλλη αλλα επισης και το αντιστροφο...πρεπει να εχεις συνεχη τριβη με το σκαλλοπ γιατι αν δεν παιξεις κανα μηνα συχνα θα ξεμαθει το χερι και παλι απ την αρχη...δεν ειναι καθολου δυσκολο μεσα στα πρωτα 10 λεπτα το συνηθισες αλλα θελει απαλο παιξιμο και ακριβες πιασμο του ταστου γιατι εχουμε΄΄λακουβες΄....τρομερα bends βεβαια...

 

american deluxe...εξαιρετικα καλουδια,φαινονται κατι πολυ ακριβο και ειναι κουκλια αλλα παρ ολαυτα χανεται η ουσια...οι μαγνητες ειναι απαραδεκτοι,το βαρος απαραδεκτο αλλα εχεις ενα κοσμημα...

 

classic player...πολυ ομορφες και περιποιημενες εγω ομως δεν τρελαθηκα και την πουλησα...κλασσικος στρατ ηχος..μια χαρα για τα λεφτα τους ουτε κατι καλυτερο χρειαζεται ουτε κατι χειροτερο

 

american standard...ουτε κρυο ουτε ζεστη απλα ενα καλο περιποιημενο οργανακι για μενα πανακριβο με κλασσικο στρατ ηχο

 

rockinger...οτι καλυτερο εχω παιξει (ειχα φτιαξει 2 μονος μου) και καλυτερο και απ την hotrod vintage 57 που εχω που ειναι πανακριβη...

 

πολυ καλα ξυλα και αν μπορεις να το φτιαξεις το οργανακι προσεκτικα(δεν ειναι δυσκολο αλλα πανευκολο) με 800 ευρο ειναι το τελειο....

 

μπορεις φυσικα να παρεις και τα ετοιμα κιτακια που ειναι κομπλε και παιζουν τελεια..

 

αν λοιπον θες οτι καλυτερο ηχητικα και για την τσεπη σου προτεινω rockinger(600 euro)

 

αν παλι θες κατι να ακουγεται καλα και πολυ ομορφο εμφανισιακα πας για classic player η ακομα deluxe players και αλλαζεις μαγνητες...

 

αποψη μου η malmsteen ειναι για δευτερη και οχι για πρωτη κιθαρα...εγω την πηρα απο αρρωστια για τον yngwie και ημουν αποφασισμενος ακομα κι αν δεν μπορω να παιζω να την εχω να την κοιταω με τις ωρες...

 

κατι τελευταιο μην τρελενεσαι να παρεις την πιο ακριβη στρατ...δεν θα ακουσεις διαφορες η υποθεση ειναι λαχειο...κοιτα να σε βολευουν τα χαρακτηριστικα της και με ενα σετ καλους μαγνητες σε λαμπα εισαι μια χαρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

american deluxe...εξαιρετικα καλουδια,φαινονται κατι πολυ ακριβο και ειναι κουκλια αλλα παρ ολαυτα χανεται η ουσια...οι μαγνητες ειναι απαραδεκτοι,το βαρος απαραδεκτο αλλα εχεις ενα κοσμημα...

 

Oi δικες μου (εχω 2 φτιαγμενες απο ALDER) ειναι 7 & 7.2 pounds (ΠΟΥΠΟΥΛΑ) (οι ASH ειναι συνηθως βαριες)  & οι μαγνητες (Bill Lawrence designed SCNN)   τους ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟΙ... (οι κιθαρες μου ειναι SSS,αυτοι που φορανε οι ΗSS ειναι οντως χαλια μια και ειναι super hot)

 

Οποτε απο οτι βλεπεις YMMV... ;)  

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για το αναλυτικότατο post.Με βλέπω να παίρνω καμιά classic player και κανέναν ενισχυτή.Ποια είναι καλύτερη η CP 50s ή η CP 60s;θα τις δοκιμάσω αλλά με ενδιαφέρει η γνώμη σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια είναι καλύτερη η CP 50s ή η CP 60s

 

οποια αρεσει σε ΕΣΕΝΑ,"καλυτερη" κιθαρα απλα ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ.

 

Στην προκειμενη περιπτωση η επιλογη σου θα κριθει απο το αν προτιμας το feel του rosewood η του maple (μην ΤΟΛΜΗΣΕΙΣ να ρωτησεις αν εχουν διαφορα στον ηχο... ;D ;D)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηγαινε δοκιμασε και 50's και 60's. Και παρε το συγκεκριμενο κομματι που θα σε συγκινησει. Και θα σου μεινουν λεφτα για καλο ενισχυτη.

Εχω παιξει με 50's και με αφησε με αριστες εντυπωσεις. Αλλα οι κιθαρες ειναι σαν τις αποψεις που ειναι σαν τις ....

Στράαατα Stratούλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eτυχε προσφατα να δοκιμασω πολλες

Fender strat (Malmsteen, Blackmore, Clapton,

Hot rod, Eric Johnson κ.α.) αλλα περισσοτερο

μου αρεσε η American Standard.

Hχος στρατ με μοντερνο look (μπρατσο, τρεμολο)

 

Bεβαια εγω θα παρω αλλη τυπου στρατ κιθαρα συντομα  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου