Προς το περιεχόμενο

Stylus RMX


Johnny

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά,

 

Μου έφερε ένας φίλος σήμερα να δοκιμάσω το STYLUS RMX (VSTi). Έχω 2 σκληρούς. Το C για applications και το D για audio, samples etc.

Ενώ το set up μπαίνει στο C κανονικά, αν βάλω το database (library με samples) στο D, τότε δεν μου βρίσκει το directory με τα samples. Δοκίμασα τα πάντα (shortcuts, εγκατάσταση του setup στο D μαζί με database) - τίποτα. Τα βλέπει μόνο αν και τα δύο βρίσκονται στο C.

Υπάρχει κανένας που έχει καταφέρει να βάλει το DATABASE σε σκληρό διαφορετικό απο το C και να λειτουργεί κανονικά?

 

Johnny

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω το εκανα πολυ ευκολα με την βοηθεια ενος tutorial video που τα εξηγει πολυ ωραια .(με shortcut γινεται οπως ειπες μαλλον εκανες καποιο λαθακι).

 

αν εχεις εμαιλ με μεγαλο χωρο για συνημενα στειλε μου με πμ να σου το στειλω (το βιντεο με τις οδηγειες) και ολα θα πανει καλα.

το stylus ειναι μαματο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γαμω ειναι οπως και το προηγουμενο...(πολυ καλυτερο το RMX φυσικα)το RMX το εχω αρκετους μηνες και δουλευει ρολογακι..

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

whitenoise....να σε ρωτησω κατι(αν εχεις εμπειρια πανω στο stylus...)...το εχω και εγω αλλα αντιμετοπιζω το εξης προβλημα...οταν επιλεγω μια Loopα, πως κανω απιλογη να παιζει ΜΑΖΙ με το κομματι?αυτο που κανω μεχρι τωρα ειναι η μπακαλια να το αφηνω να παιζει και αφου εχω κανει Mute ολα τα αλλα καναλια, να το ηχογραφω και να το κανω copy-->paste.

 

βοηθειαααααααααααααα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα πιο stylus εχεις?το RMX?αν ναι,εχει δυο τροπους για να τοποθετησεις την λουπα εκει που θελεις o ενας ειναι με το ποντικι (εφοσον ειναι ρυθμισμενο στο slice menu) και ο δευτερος ειναι με τα πληκτρα του midi keyboard σου (εφοσον ειναι ρυθμισμενο στο groove menu) πατας δηλαδη το πληκτρο που αναλογει η καθε λουπα στο μετρο που θελεις να μπει στο κομματι.αν θελεις μπορω να στα εξηγησω καλυτερα στο chat.

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού διαλέξουμε την ωραία μας loupitsa στο 1 από τα οκτώ κανάλια του στύλους,πατάμε το play κάτω από το κανάλι του στυλους και ακούμε μονο το ένα από τα οκτώ κανάλια έπειτα πατάμε chaos και capture,όταν σταματήσει ο ήχος πατάμε export..και ιδού η αποθήκευση τις λούπας σε midi αρχείο..έπειτα στο koukoubase διαλέγουμε το αντίστοιχο midi κανάλι που θα αντίστοιχη στο στύλους 1εως 8..με κατάλαβε κανεις??
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα samples γιατί δεν τα βάζεις στο δίσκο c;

Απ'ότι ξέρω that's the way to do it με δύο σκλρούς και μάλιστα μιλώντας με τον akisd28 εχθές μου το ανέφερε και αυτός....μιλώντας για αγορές και κομπιούτερ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού διαλέξουμε την ωραία μας loupitsa στο 1 από τα οκτώ κανάλια του στύλους,πατάμε το play κάτω από το κανάλι του στυλους και ακούμε μονο το ένα από τα οκτώ κανάλια έπειτα πατάμε chaos και capture,όταν σταματήσει ο ήχος πατάμε export..και ιδού η αποθήκευση τις λούπας σε midi αρχείο..έπειτα στο koukoubase διαλέγουμε το αντίστοιχο midi κανάλι που θα αντίστοιχη στο στύλους 1εως 8..με κατάλαβε κανεις??[/quote']

σωστά αλλά αυτή ειναι η λειτουργία chaos που σου δίνει την δυνατότητα να μεταμορφώσεις τις ήδη υπάρχουσες λούπες του stylus σε κατι διαφορετικό, με λίγα λόγια να παράγεις "δικές σου…’ (οσο δικές σου μπορεί να είναι) νέες ιδέες και να τις κάνεις capture.είναι μια απτις δεκάδες δυνατότητες του stylus RMX.

gianni θα μείνεις μετεξεταστέος αν συνεχίσεις ετσι.. :D :D :wink:

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
τα samples γιατί δεν τα βάζεις στο δίσκο c;

Απ'ότι ξέρω that's the way to do it με δύο σκλρούς και μάλιστα μιλώντας με τον akisd28 εχθές μου το ανέφερε και αυτός....μιλώντας για αγορές και κομπιούτερ.

 

είχα γραψει αρχικά ότι με δύο σκληρούς βάζεις τα audio στο 2ο σκληρό, αυτόν που δεν τρέχει το λειτουργικό (λάθος) και μετά το διόρθωσα, τα samples βάζεις εκεί.

 

πολλά χαιρετίσματα στην παρέα του noiz

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου