Προς το περιεχόμενο

jazz drum kit! Ναι, αλλα με τι ταμπουρο?


dr.peters

Προτεινόμενες αναρτήσεις

και επειδή αυτό ξεφεύγει πολύ από το μπατζετ σου μπορείς να πάρεις το chad smith της pearl που είναι απομίμηση του παραπάνω....

 

ΚΑΜΜΙΑ σχεση δεν εχουν τα δυο ταμπουρα,μοιαζουν μονο λιγο εμφανισιακα... :) το Black Beauty ειναι brass το CS ειναι steel.

 

Παντως το CS οπως και ολα τα signature snares Pearl ειναι εξαιρετικο .

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

πολύ σωστά αναφέρεις ότι το bb είναι hammered brass shell.....

απλά το chad smith είναι μία φθηνότερη απομιμηση του ... αν ήταν και αυτό από hammered brass πάντως δε θα ήταν τόσο φθηνό...

 

οκ .. στα αυτιά μου πάντως  ;D... και μάλλον και στο chad smith (που παίζει με το bb)... ακούγονται ψιλοκοντά....

 

όσο κοντά βέβαια είναι το original στο imitation ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω ολους για τις απαντησεις!

αυτο που μαλλον δεν εκανα ξεκαθαρο, ειναι πως εχω ηδη ενα ντραμσετ, οποτε εχω ηδη στα χερια μου ενα ταμπουρο.

τιποτα ιδιαιτερο αλλα ταμπουρο!

οποτε αφ ενος δεν καιγομαι για αμεση αγορα καποιου, οποτε εχω την δυνατοτητα να περιμενω και να δω ποτε θα σκασει κατι καλο στις αγγελιες και αφ ετερου θα με εψηνε παρα πολυ και η δοκιμη σε κατι διαφορετικο( ας πουμε ενα πολυ λεπτο, η ενα ξυλινο...)

 

παρ ολα αυτα, αν καποιος εχει καμια αντιθετη γνωμη η καμια προταση, εδω ειμαστε....!

 

p.s. πραγματι οικονομικη προταση το SPECIAL BLACK PANTHER φιλε pan12, αλλα δεν ξερω αν εχει να μου προσφερει κατι παραπανω απο το ταμπουρο της σειρας που εχω ηδη!

θα παω μια βολτα απο ντραμστορ να δουμε τι εχουμε να ακουσουμε παρ ολα αυτα...!

 

p.s.2 μιας και το φερε η κουβεντα τι διαφορα εχουν τα ταμπουρα αναλογα με το υλικο κατασκευης?

ας πουμε το ξυλινο που ειπα εγω, απο το στιλ και απο το μπρας?

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.noiz.gr/index.php?action=articles;sa=view;article=49

ωραίο άρθρο για τα "ξύλα"

 

το blackpanther είναι καλό αλλά entry level. Αν έχεις ήδη ένα και έχεις να διαθέσεις 100ευρώ παραπάνω πας σε πολύ ανώτερη κατηγορία

 

κάνε αυτή τη βόλτα στα μαγαζιά να ακούσεις διάφορα μεγέθη και υλικά. Θα σου λυθούν πολλές απορίες...

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραιο το λινκ!

θα του ριξω μια προσεκτικη ματια το απογευμα που θα παω σπιτι γιατι τωρα ειμαι γραφειο και δεν με παιρνει χρονικα!

 

θα παω βολτα στα μαγαζια και επιστρεφω με νεες αποριες!!!

 

σας ευχαριστω ολους~! ;D ;D

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου έχω την καλύτερη λύση.

 

Με 30 ευρώ μετατρέπεις ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ταμπούρο σε Jazz.

 

Μη σου πω και οποιοδήποτε kit.

 

Και όλα αυτά μόνο με 30 ευρώ.

 

 

 

 

 

 

 

Wait...

 

 

 

 

 

 

 

Wait for it....

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2-brushes2.jpg

 

 

 

 

;D ;D ;D

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχα... ;D ;D ;D ;D

 

σκουπακια εχω μωρε...

τον τροπο να ακουγονται γαμάτα δεν εχω....

 

by the way, ενας φιλος ειχε παρει παλια απο τον διαμαντοπουλο ενα σετακι απο πλαστικες σκουπες οι οποιες ηταν τηλεσκοπικες και μ αρεσαν παρα παρα πολυ!

αλλα εχει σταματησει να τις φερνει!

ξερει κανενας που μπορω να βρω?

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

γενίκα,προτίμησε κάτι σε 14*5 ή 14*5 1/2 λόγο ευεληξίας...

 

OOOOOXI τα μικρά ταμπούρα δεν είναι επ ουδενι πιο ευέλικτα απο τα μεγαλύτερα (αναφερομαι πάντα σε διαμετρο 14) δηλαδη ενα 5" ή 5.5" δεν εχει σε καμία περίπτωση το ευρος κουρδίσματος ενος 6.5". Κατα τη γνωμη μου αν δεν αναφερομαστε σε καποια υπερ-εξειδικευμενη χρήση, το ιδανικο μέγεθος ειναι 14" 6.5" μπορει να παιξει απο αρκετα χαμηλο κουρδισμα εως πολυ σφιγμενο - ψηλο

 

Συγκεκριμένα τώρα για το budget σου το καλυτερο είναι να κοιτάξεις σε μεταχειρισμένα. Ψαξε για ένα καλο ταμπούρο απο γνωστη εταιρία και μείνε σε maple ή αν σου αρέσουν τα μεταλικά σε brass που έχει γλυκες αρμονικες εν σχεσει με steel πχ. Τελος πολυ ενδιαφέρον εχουν οι κοθροι απο αλουμινιο (Ludwig LM 400 και 402) αλλα και το αντιστοιχο sensitone της pearl

 

Υ.Γ. ειναι λόγω ευελιξίας και οχι "λογο ευεληξιας" ΟΚ γραφουμε γρηγορα κλπ αλλα με μέτρο ο βιασμος της ελληνικιάς

Ευχαριστως ναι, αλλα....ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το 80% των σκουπών είναι τηλεσκοπικές και το 40% πλαστικές.

:P

{προφανώς δε μιλάω με στοιχεία, αλλά εξηγώ ότι όπου πουλάνε σκούπες θα βρείς και με πλαστικά μουστάκια... μην αρχίσουμε να σου πετάμε λινξ από ιντερνετομάγαζα...}

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου