Προς το περιεχόμενο

jazz drum kit! Ναι, αλλα με τι ταμπουρο?


dr.peters

Προτεινόμενες αναρτήσεις

οπως σου πα και απο κοντα, ενα λινκ θα βοηθουσε...

ειδικα αν ειναι απο τομαν, μιας και ειναι στα σκαρια και μια αγορα...

τι μαρκα ειναι οι δικες σου ειπαμε??

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

VIC FIRTH, JAZZ RAKE

 

τις έχει κ ο θώμαν. Όπως σου εξήγησα κ από κοντά, δε με βόλεψαν σε τζαζέ χρήσεις, γιατί δεν είναι για "σκούπισμα" =τρύψιμο του ταμπούρου κυκλικά  ;)

 

 

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

μπορείς να πάρεις το chad smith της pearl που είναι απομίμηση του παραπάνω....

 

 

χτες πηγα μαγαζοβολτα και ακουσα μερικα ταμπουρα και σε διαφορα μεγεθη.

την καλυτερη εντυπωση μου την εκανε το σιγκνατσουρ του σμιθ -το οποιο δεν ξεφευγει και παρα πολυ χρηματικα απο το μπατζετ που εχω στο μυαλο μου-και αμεσως μετα γυρω στο 300αρι ειχε ενα περλ, δεν θυμαμαι το ονομα, αλλα νομιζω ειναι το παλιο μοντελο της πιο χαιεντ σειρας!

 

απο σιγνατσουρ, ακουσα και αυτο του τυπου απο τους acdc το οποιο δεν μου εκανε καμια ιδιαιτερη εντυπωση.

 

τελος τα μικρα πραγματι δεν ειναι για πολλα πολλα...!!!! ;D

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

8a h8ela apla na sou dosw merikes plhrofories sxetika me ta tampoura kai esu epilegeis meta.... loipon, to 3ulo dinei zwntano hxo eno to metaliko dinei poio skasto hxo(en olhgeis 8a pareis 3ulo kai sigkekrimena maple giati mono auta kanoun gia jazz)... meta to upsos tou tampourou (px 6,5" 5,5")... oso pio megalo einai to upso tou tampourou toso pio polh ba8os exei eno oso pio mhkro einai toso pio polh mikrh diarkia exei o hxos.... twra gia to mege8os (px 14", 13") den 3erw ti akribos na sou pw... to katalabeneis otan to akouseis! egw prosopika ta 13 einai ta agaphmena mou parolo pou paizw metal!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα ήθελα απλά να σου δώσω μερικές πληροφορίες σχετικά με τα ταμπουρά και εσύ επιλεγεις μετά.... λοιπόν, το ξύλο δίνει ζωντανό ήχο ενώ το μεταλλικό δίνει ποιο σκαστό ήχο(εν ολίγοις θα πάρεις ξύλο και συγκεκριμένα maple γιατί μονο αυτά κάνουν για jazz)... μετά το ύψος του ταμπούρου (πχ 6,5" 5,5")... όσο πιο μεγάλο είναι το ούρσο του ταμπούρου τόσο πιο πόλη βάθος έχει ενώ όσο πιο μικρό είναι τόσο πιο πόλη μικρή διάρκεια έχει ο ήχος.... τώρα για το μέγεθος (πχ 14", 13") δεν ξέρω τι ακριβώς να σου πω... το καταλαβαίνεις όταν το ακούσεις! εγώ προσωπικά τα 13 είναι τα αγαπημένα μου παρόλο που παίζω metal!

 

(απλη μετατροπη του ποστ του φιλου lazlo σε ελληνικα για να διαβαζεται!)

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

en olhgeis 8a pareis 3ulo kai sigkekrimena maple giati mono auta kanoun gia jazz

 

Σόρυ, αλλά όχι. Όλα τα ταμπούρα κάνουν σχεδόν για οτιδήποτε, αρκεί να έχουν ένα τουλάχιστον αξιοπρεπή ήχο. Ο παίκτης είναι αυτός που θα βγάλει το jazz, metal, funk κ.λπ. feel.

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι μορε.... καλα λες! δεν παει να δωσει εκει 200 ευρο να παρει ενα ταμπουρο...!!! τι κουραζεται τωρα και το ψαχνει!!!  :P :P :P

(αμα δεν εχεται την να πειτε και απλα γραφεται κατι απλα για να το γραψεται.... μην το κανεται καλητερα!!!!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8a pareis 3ulo kai sigkekrimena maple giati mono auta kanoun gia jazz

 

σιγουρα!

 

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=wgaD54YcXpA

 

http://www.youtube.com/watch?v=pNhnioNNIPI&feature=related

 

;D

 

(αμα δεν εχεται την να πειτε και απλα γραφεται κατι απλα για να το γραψεται.... μην το κανεται καλητερα!!!!)

 

να εισαι πιο ευγενης ΕΙΔΙΚΑ οταν κανεις ΤΟΣΟ ΧΟΝΤΡΟ ΛΑΘΟΣ ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου