Προς το περιεχόμενο

Axe Fx tube amp modeling - ενα μικρο review


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 126
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Ανυπομονώ να ρυθμίσω David Gilmour με BC Rich και Dual rectifier  ;D  ;D  ;D

 

 

Επίσης θα μου άρεσε να επέμβω στα virtual κυκλώματα και να δώσω 50.000 volt σε έναν soldano τη στιγμη που θα κάνω dive bombing με την εικονική μου ροζ Lucille με το Floyd Rose  ;D  ;D  ;D

 

 

Θα πρέπει όμως οπωσδήποτε ο εικονικός κιθαρίστας να έχει επιλογή και από "ουσίες". ζαπρε για την απόλυτη Hendrix εξομοίωση, πάκια για psychedelic, μπύρες και μπριζόλες για country κλπ κλπ

 

Χμμμ... τελικά παίζει να σε δέσουνε με αυτό το μηχάνημα  ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Είχα την τύχη, μέσα στις γιορτές να πιώ καφέ και να δοκιμάσω το μηχανάκι του Marillion...

Κάποιες "διαφορετικές" σκέψεις-διαπιστώσεις, επειδή ξέρω ότι αυτό το μηχάνημα δεν είναι για μένα...

Βέβαια, όταν το δοκιμάσεις μία φορά, σε πιάνει μια απίστευτη φαγούρα...και θές ξανά...

 

1) Το μηχάνημα μεταμορφώνει τις μέτριες κιθάρες και απογειώνει τις καλές.

2) Καμμιά φορά απορείς με την ανθρώπινη εφευρετικότητα. Πόσο πιο μακρυά μπορεί να πάει? Πόσο καλύτερο μηχάνημα μπορούν να φτιάξουν?

3) Με όλους τους ενισχυτές του κόσμου μέσα και άπειρο συνδιασμό παραμέτρων για πείραγμα...πόσο διάβασμα πρέπει να ρίξεις? Και πόσες γνώσεις πρέπει να έχεις πρίν πατήσεις το On...

4) Eίναι τελικά πολλά τα 2000 ευρώ (1600 τώρα στο www.g66.eu), εάν σκεφτείς πόσα θα έδινες σε διάφορα μπλιμπλίκια για να κάνεις όλα αυτά?

5) Χρειάζεται να έχεις γνώσεις τελικά ή να πειράζεις, όταν κάθε μήνα σου φορτώνουν ένα σκασμό καινούργια πράγματα? Μόνο να τα δοκιμάσεις, έχει περάσει ο μήνας...

6) Δεν είναι η καλύτερη απόδειξη, του που μπορεί να φτάσει η ψηφιακή τεχνολογία προσομειώσεων?

 

Θα μπορούσα να γράψω πολλά, απλά θα θα πώ ότι ένα τεμπέλη σαν εμένα, με φόβισε...πάντα θα μου φέρνει στο νού ότι τον χρόνο μου, τον χρειάζομαι για να γρατζουνάω τις χορδές και όχι να προγραμματίζω κουμπάκια...από την άλλη είναι τέτοιο το ηχητικό αποτέλεσμα...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δυστυχώς δεν είχα ακόμη την τύχη να το δοκιμάσω. Τρια τινά σκέφτομαι πως συμβαίνουν... τα έχουμε ξαναθίξει αλλά δεν βλάπτει να τα υπογραμμίσω και πάλι:

 

 

1. η ασταμάτητη, αδιάκοπη πρόοδος της ανθρώπινης τεχνολογίας θα μας φέρει σε νέους ηχητικούς ορίζοντες που ακόμη και τώρα θεωρούμε αδιανόητους,

 

2. ακόμη και τότε θα υπάρχουν λάτρεις της παλαιάς τεχνολογίας, είτε λόγω mojo, είτε ξεροκεφαλιάς, είτε λόγω των αναμνήσεων που τους δένουν με αυτή, είτε λόγω ιστορίας, είτε της προσωπικότητας και της "ψυχής" που αυτή διαθέτει και που δεν μπορεί ακριβώς να ορισθεί με λόγια, ούτε να εκλογικευθεί,

 

3. ακόμη και τότε, η υπερπροσφορά αυτού του τεράστιου πλήθους παραγόντων (πετάλια, έξτρα εφφέ, ενισχυτές κλπ) για την εξονυχιστική, μέχρι εσχάτων και ίσως λίγο περιττή παραμετροποίηση του ήχου μας θα φοβίζει μερικούς, και πολλές φορές θα λειτουργεί ως μπούμερανγκ ενάντια στην δημιουργικότητα κάποιου που θα ξεζούμιζε 4-5 πεταλάκια κι έναν ενισχυτή αντί να χανόταν στο πλήθος τριακοσίων εξηνταεφτά εφφέ, ογδονταεννιά ενισχυτών και εκατοντάδων λοιπών customizations και routings.

 

 

(Φιλικά και χωρίς καμία ειρωνική διάθεση απέναντι στους φίλους μου και κατόχους του Axe ή των άλλων μηχανησμάτων!)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, δεν πιστεύω πως θα έχει vintage ηχητική αξία διότι αυτό που προσφέρει (η ψηφιακή απόδοση ήχων) θα έχει προχωρήσει πολύ κοντά στην - τυχόν - τελειοποίησή της. Είναι το ίδιο με πολλά ξεπερασμένα ψηφιακά συνθ: "vintage" είναι μόνο στο όνομα, ενώ αυτό που προσφέρουν είναι εξαιρετικά εύκολο να αναπαραχθεί σήμερα. Επίσης, η τεχνολογία αυτή (πάλι η ψηφιακή απόδοση ήχων) δεν είναι στα σπάργανά της έτσι ώστε να της δοθεί αξία λόγω ακριβώς των ατελειών της, όπως πχ. σε ένα Yamaha DX7...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Review από το μέλλον...

 

...Το SWX 34a με την απαράμιλλη ποιότητα στα κβαντικά εφφέ και τους νέους πανίσχυρους στοχαστικούς υποατομικούς επεξεργαστές δεν μπορεί να φτάσει το feeling και το mojo του παλιού κλασικού Axe Fx με τα vintage τσιπάκια σιλικόνης. Μερικοί υποστηρίζουν ότι η απλή αν και απαρχαιομένη SMD σχεδίασή του είναι ανώτερη των νέων φωτονικών πενταδιάστατων συνδέσεων...

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Food for thought:

 

Μετά από π.χ 30 χρόνια, το axe-fx δεν θα θεωρείται vintage τεχνολογία/ μηχάνημα;

 

:)

 

Μετά από 30 χρόνια θα το βρίσκεις με 30 ευρώ  ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραια συζητηση κι αυτη :)

 

My 2c :

 

Περα απο την οποια αντικειμενικοτητα γυρω απο την ηχητική ποιότητα (κατι σαν την αντικειμενικότητα γύρω απο τις γκουρμε γεύσεις), υπαρχουν καποιοι ανθρωποι που τους σεβομαι επειδη παραδεχονται τα εξης :

 

-τους αρεσει να βλεπουν εναν δισκο να γυρναει

-τους αρεσει να βαζουν ενα cd σε ενα player και να χαζευουν λιγο το artwork

 

Oμοια, πιστευω οτι καποιοι σε λιγα χρονια, θα παραδεχονται οτι - no matter what- η σχεση με τα πεταλια του ειδους "μ 'αρεσει να βλεπω leds να αναβοσβηνουν και οχι lcd οθονες" ειναι ΚΑΙ συναισθηματικης φυσεως, οποτε για πολλους θα ειναι αναντικατάστατη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

4) Eίναι τελικά πολλά τα 2000 ευρώ (1600 τώρα στο www.g66.eu), εάν σκεφτείς πόσα

 

Σε 1-2 χρόνια θα βγεί στην αγορα το Super...  X Axe Fx με τετραπλάσια επεξεργαστική ταχύτητα κλπ,και θα  βρίσκεις  το παλιό με 700 ευρώ  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου