Προς το περιεχόμενο

Axe Fx tube amp modeling - ενα μικρο review


Προτεινόμενες αναρτήσεις

πολυ καλη φαση μακη....που το βρισκουμε και ποσο παει το μαλλι?

 

ο ηχος απο που θα βγαινει? γιατι με την ιδια λογικη και το axe fx το περνας bypass και χρησιμοποιεις προσομοιωσεις καμπινας και εφφε μονο με τον αγαπημενο σου ενισχυτη...

 

Μπορείς να βάλεις τον ενισχυτή σου και να διαλέξεις απο το Torpedo Καμπίνες μικρόφωνα,προενισχυτές μικροφώνου.

Ειδικά για τα γομάρια ενισχυτές πχ Road king Dual Rec κλπ είναι ότι πρέπει.

Και φυσικά μπορείς να παίζεις ότι ώρα θέλεις,και να ηχογραφείς στο PC.

Δεν εχει εφφέ,και είναι ακριβό αλλά ο ήχος του είναι υπέροχος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 126
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

 Aυτο ενοουσα λεγοντας gain , την ενταση εισοδου που καθοριζεται απο το volume pot της κιθαρας κ οχι την ενισχυση του ''συστηματος'' . Βλεποντας λοιπον τις καμπυλες αυτες συμπεριφορας σε σχεση με την ενταση εισοδου φανταζομαι λοιπον πως απλα ο τυπος εχει προσεγγισει καλυτερα ( εχοντας κ ισχυροτερο DSP επεξεργαστη κ μπολικη μνημη) το real thing κ σιγουρα καποιον εξυπνο αλγοριθμο για να το πετυχει αυτο!  Κ σιγουρα δεν προκειται περι πατεντας νομιζω!!! Σιγουρα ομως ταρακουνησε για τα καλα τα νερα στον χωρο modelling παρολο που ξεκινησε με μια μικρη εταιρεια χωρις διαφημηση κ αντιπροσωπους ανα χωρα. Κ ακομα πιο σιγουρα προβληματισε κατα πολυ την Line6(αρκει να μπειτε στο φορουμ της line6 να δειται τι λεγεται απο πολλα μελη!!!)

 

ωραία το ίδιο λέμε, κι εγω το ιδιο νομιζω.

thnx και για τη συνεντευξη του που μου εστειλες, και αυτός το ίδιο λέει : οτι ο αλγόριθμός του και η υπολογιστική δύναμη είναι εκτός συναγωνισμού και ξεκαθαριζει οτι δε θελει να μιλησει για μερικα πραγματα (fair enough).

 

Απλα μου κακοφανηκε το (μαλλον) μαρκετίστικο κόλπο, να πετάει μερικές "δυσκολες" και ασαφείς λεξεις για να υποστηρίχθούν τα περι ποιότητας.  Θυμήθηκα τους "μπλε και άσπρους ενεργούς κόκκους" ενός απορρυπαντικού και το "ουδετερο pH 5.5" ενός καλλυντικού μούρης ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω πολυ φιλε bloody sunday!!! Εχω ''κλεψει'' αρκετα απο τις περιγραφες που κανεις για τα διαφορα πεταλακια που δοκιμαζεις οποτε με την ευκαιρια ενα respect κ σε σενα!!! ;)

 

Δεν πολυκαταλαβαίνω τι μου έχεις κλέψει αλλά το καλό που σου θέλω να μου το φέρεις πίσω!!! ;D ;D Πέρα από την πλάκα, θέλω πολύ να το ακούσω από κοντά. Και έχω κάνει μια ιδιόμορφη σκέψη: αν ήμουν ο σχεδιαστής του, ο πρώτος στόχος που θα είχα βάλει θα ήταν να ΜΗΝ περιέχει οποιαδήποτε λάμπα, απλά και μόνο για να αποδείξω τι μπορεί να κάνει ένα καλοσχεδιασμένο full digital σύστημα.

 

Αν και εγώ είμαι πολύ παραδοσιακός τύπος, η οικονομία στο ολικό μπάτζετ, η ευκολία στο κουβάλημα και στο στήσιμο και οι δυνατότητες παραμετροποίησης είναι πλεονεκτήματα που με ενθουσιάζουν. Μετά βέβαια θα λείπει ο χομπισμός (ή για μερικούς η καταναλωτική μανία) της εξερεύνησης νέων ενισχυτών και πεταλιών, κάτι που όμως δεν σχετίζεται με το ίδιο το AxeFx και είναι εκτός θέματος. Αυτό που έχω ακούσει πως πολλοί ζητούν είναι μια έκδοση πιο απλή και σε μορφή δαπέδου (όπως πχ. η Aκατανόμαστη). Δεν θα μπορούσαν να έχουν μια simple mode με λίγα βασικά χειριστήρια εύκολης πρόσβασης, και από πίσω μια advanced mode με όλο το χαμό από τις παραμέτρους και υποπαραμέτρους?

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δεν ξέρω αν έχει ουσιαστική σημασία (ίσως έχει για κάποιους) αλλά πλέον ένας τεράστιος αριθμός μουσικών-"αστέρων" χρησιμοποιεί το Axe-Fx. Και όχι μόνο ως μια εύκολη/πρακτική λύση για το στούντιο, αλλά και για την πληθώρα των υπερ-υψηλής ποιότητας εφφέ. Αρκετοί δηλαδή παρακάμπτουν τα amp/cab/mic simulations και χρησιμοποιούν μόνο τα εφφέ σε συνδιασμό με τους συνηθισμένους τους ενισχυτές. Τελευταία διάβασα σε μια συνέντευξη τον Petrucci να αναφέρεται με διθυραμβικά σχόλια στο μηχάνημα.

 

Καλά, εννοείται ότι μεταξύ στούντιο/session μουσικών έχει γίνει περίπου στάνταρ...

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θυμήθηκα τους "μπλε και άσπρους ενεργούς κόκκους" ενός απορρυπαντικού και το "ουδετερο pH 5.5" ενός καλλυντικού μούρης 

 

...και το ενεργο οξυγονο ενος αλλου και τα μικρομορια φρουτων ενος σαμπουαν και αλλες τετοιες π@π@ριτσες μπλε! ;D ;D

 

Παντως το μηχανημα οντως γ@μει και συμφωνω κι εγω με το οτι ενω τα 2100 ευρω μονο λιγα δεν τα λες , σιγουρα μπορει να θεωρηθει μια συμφερουσα αγορα γι' αυτα που προσφερει (ποσοτητα και ποιοτητα).

 

Thanx κι απο μενα για το review Marilion πασα μου και καλοπαιχτο!!!

Live fast , die ... hard!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν έχει ουσιαστική σημασία (ίσως έχει για κάποιους) αλλά πλέον ένας τεράστιος αριθμός μουσικών-"αστέρων" χρησιμοποιεί το Axe-Fx. Και όχι μόνο ως μια εύκολη/πρακτική λύση για το στούντιο, αλλά και για την πληθώρα των υπερ-υψηλής ποιότητας εφφέ. Αρκετοί δηλαδή παρακάμπτουν τα amp/cab/mic simulations και χρησιμοποιούν μόνο τα εφφέ σε συνδιασμό με τους συνηθισμένους τους ενισχυτές. Τελευταία διάβασα σε μια συνέντευξη τον Petrucci να αναφέρεται με διθυραμβικά σχόλια στο μηχάνημα.

Καλά, εννοείται ότι μεταξύ στούντιο/session μουσικών έχει γίνει περίπου στάνταρ...

 

 

Να πω την αληθεια, πριν απο μερικους μηνες ειδα τον Dweezil Zappa σε μια συναυλια του Zappa Plays Zappa project...ειχε κλασσικα 2 rack-ψυγεια αλλα δε μπορουσα να εντοπισω πουθενα τους Furch ενισχυτες του, εντος ή εκτος σκηνης. Και στην τελευταια διαφημηση του Axe -FX τον εχει πρωτο πρωτο στη λιστα με τους διασημους χρηστες, οποτε...

 

Βεβαια οπως ειπε και ο TGL, η πιο (ισως) λογικη χρηση του απο επαγγελματιες σε live θα ηταν η αντικατασταση ολων των εφε/preamp και η χρηση του με ενισχυτη...αυτος μαλλον κρατησε τα πεταλια, rack κλπ και εδιωξε τον ενισχυτη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βεβαια οπως ειπε και ο TGL, η πιο (ισως) λογικη χρηση του απο επαγγελματιες σε live θα ηταν η αντικατασταση ολων των εφε/preamp και η χρηση του με ενισχυτη...αυτος μαλλον κρατησε τα πεταλια, rack κλπ και εδιωξε τον ενισχυτη?

 

Ο Dweezil είναι πασίγνωστος για τους παλαβούς πειραματισμούς του επί παντός επιστητού στο χώρο της μουσικής τεχνολογίας (πριν μερικά χρόνια δεν έπαιζε και με Guitar Rig?).  ;)

 

Ωστόσο, οι περισσότεροι χρήστες (που, για να μην ξεχνιόμαστε, εκ'προοιμίου σ'αυτή την περίπτωση ΔΕΝ είναι bedroom players...) τονίζουν ότι τα εφφέ είναι επιπέδου Eventide... που σημαίνει ότι με τα ίδια λεφτά παίρνεις σαν bonus τα amp sims κλπ.  ;)

 

Για μένα το Fractal έχει από το σχεδιασμό του ένα βασικό πρόβλημα μόνο, αν έχω καταλάβει καλά.

 

Λόγω του ότι, απ'όσο έχω καταλάβει, η επικοινωνία με τον υπολογιστή περιορίζεται στο MIDI (λογική επιλογή έναντι του USB, μιας και αφορά επαγγελματίες) δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί με την εξής τοπολογία: σαν εξωτερικός realtime επεξεργαστής για VST/RTAS plugins!

 

Αν γινόταν αυτό, θα μεταβαλλόταν στο ΑΠΟΛΥΤΟ υπερμηχάνημα για ηχογραφήσεις, μιας και θα μπορούσε κάποιος να δουλεύει με λογική Guitar Rig, Revalver, κλπ, αλλά με όλη την επεξεργασία να γίνεται στο Axe, και μηδενικό latency. Και τώρα μπορεί να γίνει ασφαλώς, με μια λογική "reamping" ενός "καθαρού" καναλιού πάλι μέσα από το Axe, αλλά είναι περισσότερο βαβούρα.

 

Να σημειώσω ότι αυτό που περιγράφω παραπάνω, είναι το βασικό selling point ενός δυνάμει αντιπάλου του, του νέου Eleven Rack της M-Audio, το οποίο προσφέρει απόλυτη διαλειτουργικότητα τουλάχιστον με τα Protools.

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο ειναι απαντηση στην ερωτηση μου?

 

Δεν ξέρω. Εσύ το αναφέρεις μετά αλλά το βάζεις σε παρένθεση. Είναι non-linear οι λάμπες? Αν ναι, μήπως ο τύπος κάνει modelling του non-linearity? εξού και το varying? Sorry αν είμαι εντελώς εκτός θέματος ή αν λέω ανακρίβειες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πολυκαταλαβαίνω τι μου έχεις κλέψει αλλά το καλό που σου θέλω να μου το φέρεις πίσω!!! ;D ;D Πέρα από την πλάκα, θέλω πολύ να το ακούσω από κοντά.

 

Δεν αρκει να το ακουσει καποιος απλα , για να βγαλει συμπερασμα αν του κανει η οχι θα πρεπει να το δουλεψει αρκετο καιρο να μπει στην λογικη του κ να αρχισει να φτειαχνει δικους του ηχους. Εκει χρειαζεται κ το σχετικο '' αυτι '' , η ικανοτητα να διακρινεις τι λειπει απο τον ηχο κ πως θα χρωματισεις  σωστα - κατα το δοκουν βεβαια- τον τονο σου. Ολα τα εργαλεια υπαρχουν the tone is in there!!

  Καφεδακι παντως κερναω!!!!! :) :)

Lets ...Rock!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια και που αναφέρθηκε άκουσα κανα δυο κλιπάκια απο το eleven rack και δεν μπορω να πω οτι ηχητικά τρελάθηκα.Οχι οτι είναι κακό αλλα απέχει απο το axe fx και το real thing σε live ηχο.

never compromise tone for features....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου