Προς το περιεχόμενο

Axe Fx tube amp modeling - ενα μικρο review


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τέλεια! Ανυπομονώ για την απαντηση του :)

 

Δηλαδη ενας ήχος με fuzz στο pod δεν καθαρίζει με το χαμήλωμα του volume της κιθάρας?

 

Δεν καθαριζει ακριβως θα ελεγα αδυνατιζει , χανει συχνοτικα κ δεν ειναι useable!

Για δες ομως αυτο το thread που βρηκα τωρα προχειρα ( δεν απανταει ακριβως στο ερωτημα σου αλλα ειναι σχετικο)

 

http://www.fractalaudio.com/forum/viewtopic.php?f=11&t=11273

Lets ...Rock!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 126
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Δεν καθαριζει ακριβως θα ελεγα αδυνατιζει , χανει συχνοτικα κ δεν ειναι useable!

Για δες ομως αυτο το thread που βρηκα τωρα προχειρα ( δεν απανταει ακριβως στο ερωτημα σου αλλα ειναι σχετικο)

 

http://www.fractalaudio.com/forum/viewtopic.php?f=11&t=11273

 

αυτό εννόω οτι κανουν αλλά δεν το κάνουν καλα :).

 

Θα δω το λινκ λιγο αργοτερα γιατι πρεπει να φυγω, οταν ανοιξεις το θεμα σε παρακαλω στειλε μου το λινκ σε πμ για να παρεμβω αν χρειαστει να επεκταθω και να τους γοητευσω με τα αγγλικα μου (re the freq response is varυινγ se otidipote modelling mixanisma klp)

 

Παρεπιμπτόντως επισυνάπτω και τη varying frequency response της TL που εξομοιωνει εναν AC15 με τερμα το gain (η ροζ καμπύλη).

 

ΥΓ. ειλικρινα δεν θελω να κανω hijack το thread και δεν υποστηριζω σε ΚΑΜΙΑ περιπτωση οτι το Axe FX δεν ειναι σαφως καλυτερο απο καθε TL και pOd κλπ, απλα με ενδιαφερει να καταλαβω ποια ακριβως ειναι η πατεντα που αναφερουν

vox_gain_freq_resp.jpg.9b185a9a507332c03e47ca18fa5797a5.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό εννόω οτι κανουν αλλά δεν το κάνουν καλα :).

 

Θα δω το λινκ λιγο αργοτερα γιατι πρεπει να φυγω, οταν ανοιξεις το θεμα σε παρακαλω στειλε μου το λινκ σε πμ για να παρεμβω αν χρειαστει να επεκταθω και να τους γοητευσω με τα αγγλικα μου (re the freq response is varυινγ se otidipote modelling mixanisma klp)

 

Παρεπιμπτόντως επισυνάπτω και τη varying frequency response της TL που εξομοιωνει εναν AC15 με τερμα το gain (η ροζ καμπύλη).

 

ΥΓ. ειλικρινα δεν θελω να κανω hijack το thread και δεν υποστηριζω σε ΚΑΜΙΑ περιπτωση οτι το Axe FX δεν ειναι σαφως καλυτερο απο καθε TL και pOd κλπ, απλα με ενδιαφερει να καταλαβω ποια ακριβως ειναι η πατεντα που αναφερουν

 

  το ερωτημα μου ειναι ομως αν το gain στην TL κατεβει η καμπυλη αυτη θα αλλαξει μορφη η θα μετατοπιστει απλα αυτουσια? Γιατι αν μετατοπιστει τοτε ειναι ενα απλο eq k ισως εδω αναφερεται σαν static ο mr axe fx!!!

Lets ...Rock!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 το ερωτημα μου ειναι ομως αν το gain στην TL κατεβει η καμπυλη αυτη θα αλλαξει μορφη η θα μετατοπιστει απλα αυτουσια? Γιατι αν μετατοπιστει τοτε ειναι ενα απλο eq k ισως εδω αναφερεται σαν static ο mr axe fx!!!

 

H συχνοτική απόκριση δείχνει πως συμπεριφέρεται ενα κυμα συγκεκριμενης εντασης σε διαφορετικες συχνότητες. Η γαλάζια γραμμη στην παραπανω εικονα δειχνει αυτο που είναι "static" (το βαζω σε εισαγωγικα γιατι ακομα δεν εχω καταλαβει τι εννοει αυτός static).

 

Το καθάρισμα του ήχου από το χαμήλωμα του volume της κιθάρας έχει να κάνει με την ένταση εισόδου στο (μη γραμμικό) σύστημα και όχι με το gain του συστήματος, το οποίο θα φανεί στην έξοδό του. Στις επόμενες εικόνες δίνω αντίστοιχα διαγράμματα κυματομορφών και φασμάτων για είσοδο (μπλε) και για έξοδο (ροζ) .Σε μεγαλύτερες εντάσεις εισόδου και με το ίδιο gain στην προσομοίωση ενισχυτή της TL, παραμορφώνεται αλλιώς η κυματομορφή και αυξάνονται οι αρμονικές .

kl2.thumb.jpg.51567e488b2adbb1e0108c549ca6abe9.jpg

kl3.thumb.jpg.83c505a012e8726e4e63ec8de1779c30.jpg

kl4.thumb.jpg.c6d3cd8e3993ced4d301169079c826d0.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως στο βιντεάκι με τον κύριο Καράφλα το μόνο που άξιζε ήταν ο tweed. Βέβαια youtube είναι αυτό, όμως καμιά φορά μου τρέχουν τα σάλια και με τα γιουτουμποβίντεα  ;D

Τίποτις σε highgain παίζει; Καμιά φορά οι καφροήχοι είναι πολύ αποκαλυπτικοί....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως στο βιντεάκι με τον κύριο Καράφλα το μόνο που άξιζε ήταν ο tweed. Βέβαια youtube είναι αυτό, όμως καμιά φορά μου τρέχουν τα σάλια και με τα γιουτουμποβίντεα  ;D

Τίποτις σε highgain παίζει; Καμιά φορά οι καφροήχοι είναι πολύ αποκαλυπτικοί....

 

Eχει απαντησει ο mr Μακης!!!

Εδώ έχει αρκετά βιντεάκια με  το  Axe Fx

Για High gain καταστάσεις  είναι Super.

 

http://www.youtube.com/my_subscriptions?pi=0&ps=20&sf=added&sa=0&sq=&dm=2&s=IqFjN2ct_SA&masthead=1&as=1

 

Καλόπαιχτο Γιώργο,

 

Lets ...Rock!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H συχνοτική απόκριση δείχνει πως συμπεριφέρεται ενα κυμα συγκεκριμενης εντασης σε διαφορετικες συχνότητες. Η γαλάζια γραμμη στην παραπανω εικονα δειχνει αυτο που είναι "static" (το βαζω σε εισαγωγικα γιατι ακομα δεν εχω καταλαβει τι εννοει αυτός static).

 

Το καθάρισμα του ήχου από το χαμήλωμα του volume της κιθάρας έχει να κάνει με την ένταση εισόδου στο (μη γραμμικό) σύστημα και όχι με το gain του συστήματος, το οποίο θα φανεί στην έξοδό του. Στις επόμενες εικόνες δίνω αντίστοιχα διαγράμματα κυματομορφών και φασμάτων για είσοδο (μπλε) και για έξοδο (ροζ) .Σε μεγαλύτερες εντάσεις εισόδου και με το ίδιο gain στην προσομοίωση ενισχυτή της TL, παραμορφώνεται αλλιώς η κυματομορφή και αυξάνονται οι αρμονικές .

 

  Aυτο ενοουσα λεγοντας gain , την ενταση εισοδου που καθοριζεται απο το volume pot της κιθαρας κ οχι την ενισχυση του ''συστηματος'' . Βλεποντας λοιπον τις καμπυλες αυτες συμπεριφορας σε σχεση με την ενταση εισοδου φανταζομαι λοιπον πως απλα ο τυπος εχει προσεγγισει καλυτερα ( εχοντας κ ισχυροτερο DSP επεξεργαστη κ μπολικη μνημη) το real thing κ σιγουρα καποιον εξυπνο αλγοριθμο για να το πετυχει αυτο!  Κ σιγουρα δεν προκειται περι πατεντας νομιζω!!! Σιγουρα ομως ταρακουνησε για τα καλα τα νερα στον χωρο modelling παρολο που ξεκινησε με μια μικρη εταιρεια χωρις διαφημηση κ αντιπροσωπους ανα χωρα. Κ ακομα πιο σιγουρα προβληματισε κατα πολυ την Line6(αρκει να μπειτε στο φορουμ της line6 να δειται τι λεγεται απο πολλα μελη!!!)

Lets ...Rock!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα ρε φούστη μου....

Πωλούνται Rivera M100, M60, S6R DC3 και mc2

 

Επειδή έχω αρκετούς ενισχυτές,λέω να πάρω αυτό το εργαλείο Torpedo VB101.

Το άκουσα και δεν πίστευα στα αυτιά μου !! 20% κουφάλογο είμαι  ;D ;D

Πιστεύω ότι θα μου λύσει το πρόβλημα μου με τους καλούς μου γείτονες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολυ καλη φαση μακη....που το βρισκουμε και ποσο παει το μαλλι?

 

ο ηχος απο που θα βγαινει? γιατι με την ιδια λογικη και το axe fx το περνας bypass και χρησιμοποιεις προσομοιωσεις καμπινας και εφφε μονο με τον αγαπημενο σου ενισχυτη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O επίσημος αντιπρόσωπος για Ευρώπη είναι αυτός:

http://www.g66.eu/

 

Aν ρωτάς αν μπορείς να το χρησιμοποιήσεις χωρίς να έχεις συνδέσει στον ενισχυτή σου μια καμπίνα, για silent recording καταστάσεις, δεν νομίζω ότι αυτό είναι εφικτό- δεν λειτουργεί δηλαδή ως power soak. Κατά τα άλλα, μπορείς να ενεργοποιήσεις μόνο τα εφέ, μόνο το preamp, να το βάλεις στη λούπα κοκ.

 

Αν κάνω λάθος, ας με διορθώσει κάποιος. Το παρακολουθώ κι' εγώ αυτο το μηχανηματάκι καιρό τώρα. Κατοτοπιστικότατο είναι ένα thread στο gearpage.net με τίτλο "This thing is a monster"...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου