Προς το περιεχόμενο

Play.com Ντροπή μας!


fleamail

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το εχω αναφερει και σε πολυ παλαιοτερα ποστ οτι πολυ συντομα θα δουμε στο ebay η και σε e shops τις αντιστοιχες υποσημειωσεις I do not ship to Thailand (οπου Thailand ----> Greece). Και επειδη ειμαστε πρωταθλητες στο να μεταθετουμε τις ευθυνες μας στους αλλους ( η και στα ΕΛΤΑ απο τα οποια οφειλω να πω μεχρι σημερα ειχα ΑΨΟΓΗ εξυπηρετηση και εχω φερει απο καθε γωνια του πλανητη περισσοτερα απο 100 αντικειμενα) και παντα να φταινε καποιοι αλλοι κακοι Ελληνες, ειναι αυτο που θα προκυψει αν κανεις δεν κανει τον κοπο να διαβασει ενα help η ενα how to στο paypal η στο ebay. Περιπτωσεις τετοιες υπαρχουν πολλες.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 48
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Από το πρωί και από περιέργεια, ρώτησα διάφορους, γνωστούς και φίλους, αλλά και σε άλλο φόρουμ για το συγκεκριμένο θέμα.

Έμαθα πως αυτό ισχύει εδώ και αρκετό καιρό (ένας μάλιστα αναφέρει και 2 χρόνια, αν και μου φαίνεται πολύ, θα το είχα προσέξει, κάποιες από τις άλλες φορές που πέρασα να χαζέψω εκεί.) και επίσης έμαθα πως αυτό εφαρμόζεται κυρίως σε καινούριους πελάτες ή πελάτες που ήταν ασυνεπείς προηγουμένως.

Ένας μάλιστα αναφέρει πως παραλαμβάνει κανονικά παραγγελίες άνω των 30 λιρών ακόμα και τώρα...

Θα μαζέψω περισσότερη πληροφορία μέχρι το βραδάκι ;D

 

Παρ' αυτά είναι ρόμπα να το βλέπεις γραμμένο στις πληροφορίες παραγγελιάς του play.com. Τι να πω, ελπίζω να μην το δούμε και σε άλλα μαγαζιά τύπου thomann, dv247, amazon κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να πω οτι η δικιά μου εμπειρία μάλλον δείχνει οτι φταίνε τα ΕΛΤΑ και η περιοχή που μένει ο καθένας. Ουδέποτε είχα χάσει πράγματα στην πάτρα και τώρα που είμαι 3 χρονια αθήνα εχω χάσει ουκ ολίγα. Ωσπου μετακόμισα από μια περιοχή άθλια (δεν λεω ποια) σε μια περιοχή νορμαλ (κουκάκι) και πλέον όλα είναι αλλιώς.

 

1) Εκεί που ήμουν είχα χάσει ακουστικά απο το ebay, μου έστειλε και δεύτερο ζευγάρι και μου ήρθε οκ.

2) Είχα χάσει και απο το blahdvd που παραγγέλνω συχνότατα ένα game και μου το ξαναστείλανε.

3) Είχα χάσει cd απο Ισλανδία και άλλες χώρες, ακόμα και με 2 και 3 αποστολές.

4) Γενικώς έχανα τα μισα...

 

1) Εκεί που μενω τωρα έχω κάνει άπειρες παραγγελίες και δεν εχω χάσει καμία.

 

Θεωρω ότι φταίει το ότι

1) αναλόγος περιοχής γίνεται ότι να ναι, βουτάνε απο την πολυκατοικία δέματα και εχω βρει και δέματα ανοιγμένα και σκισμένα αλλα μαλλον δεν τους έκανε το περιεχόμενο. Σε αυτό φταίει η περιοχή.

2) Δέματα μεγάλα είχε τύχει επανειλημένα ο ταχυδρομος να τα αφήνει αντι να μου αφήσει χαρτάκι να παω ταχυδρομείο.

 

Στην νέα περιοχή.

1) Ο καθένας έχει το δικό του κουτί για γράμματα

2) οταν κατι ειναι εμφανές πιο μεγάλο απο το νορμαλ σου αφήνει χαρτί.

Ετσι δεν εχω χασει τιποτα απολυτως.

 

Αρα φταίει και η οργάνωση στην ελλάδα, και η νοοτροπία κατοικων ανα περιοχές (δεν ψάχνω τους λόγους που βουτάνε πακέτα) αλλά και οι ταχυδρόμοι που βαριούνται και τα πετάνε χύμα κάτω..

 

Απλα μια γνώμη λέω..

:)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην ξεχνάμε πάντως οτι οι οικονομικές συνθήκες σε πολλές χώρες είναι ακόμα άθλιες και προσπαθούν πολλές εταιρίες να περικόψουν τις δαπάνες τους. Ε, οκ, είμαστε για τον α ή β λόγο περιοχή more than low risk στις αποστολές. Σταματούν ή περιορίζουν τις αποστολές κάποιοι προς Ελλάδα. Ας φροντίσουμε όπως μπορεί ο καθείς να γίνουμε low risk πάλι.

 

Οι εμπειρίες μου με τα ΕΛΤΑ της περιοχής είναι κατά 40% άσχημες (ή 60% καλές  :) ).

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαγαμε πάλι χωνακι. Ξεφτιλιζόμαστε συνέχεια.

 

Περισυ είχα παραγγείλει 2 βιβλια από play.com την ιδια μέρα. Το ένα ήρθε κανονικά σε 7-8 εργάσιμες. Το άλλο μετα από ένα μήνα δεν έιχε εμφανιστεί κ έκανα δήλωση στο play.com για απώλεια παραγγελίας και είπαν οτι θα στείλουν άλλο. Και φυσικά εννοείται οτι την επόμενη έσκασε και το δεύτερο βιβλίο σε σκισμένο φάκελο και βρεγμένο οπότε κατευθείαν ακύρωσα την αποστολή της αντικατάστασης.

 

Ε, αμα τους έχουν τύχει καμμιά χιλιαριά τέτοιες περιπτώσεις, σου λέει τι να στείλουμε στους Έλληνες, είναι μαλ**ες. 30 λιρες και πολύ μας είναι  >:(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έμαθα πως αυτό ισχύει εδώ και αρκετό καιρό (ένας μάλιστα αναφέρει και 2 χρόνια, αν και μου φαίνεται πολύ, θα το είχα προσέξει, κάποιες από τις άλλες φορές που πέρασα να χαζέψω εκεί.) και επίσης έμαθα πως αυτό εφαρμόζεται κυρίως σε καινούριους πελάτες ή πελάτες που ήταν ασυνεπείς προηγουμένως.

 

Επιβεβαιώνω,είμαι συχνός πελάτης του εν λόγω καταστήματος και 2-3 φορές (αυτό ήταν πριν μερικούς μήνες) που έτυχε να αγοράσω κάτι ακριβότερο του ''ορίου'' δεν υπήρξε επιπλοκή.Αν και θυμάμαι είχε αργήσει χαρακτηριστικά η παράδοση των συγκεκριμένων παραγγελιών (μπορεί να ήταν και τυχαίο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry εαν κάνω λάθος, αλλα πουθενά δεν επιβεβαιώνεται κάποιος λόγος για τον οποίο υπάρχει αυτη η ιδιαιτερότητα στις παραγγελίες απο την Ελλάδα. Μέχρι να υπάρξει μια επίσημη απάντηση απο το Play com, βασιζόμαστε στις εικασίες κάποιου αναγνώστη του ...troktikou , κάτι που δεν αποτελεί την εγκυρότερη πηγή.

Τον λόγο τον έχει ζητησει ο fleamail & περιμένω με ενδιαφέρον την απάντηση εαν θελήσει και ο ίδιος να την δημοσιεύσει μόλις την λάβει. Και νομίζω οτι θα ηταν σωστότερο, όποιος πραγματικά δίνει δεκάρα για το όλο θέμα, να ακολουθήσει αυτο το παράδειγμα. Ζητήστε πρώτα τον λόγο απο το Play. Εαν το Play επιβεβαιώσει, τότε κι εγώ μαζί σας να αρχίσω τις καταρες για το κακο μας ριζικό... ως Έλληνας, δε θελω και πολυ :Ρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry εαν κάνω λάθος, αλλα πουθενά δεν επιβεβαιώνεται κάποιος λόγος για τον οποίο Μέχρι να υπάρξει μια επίσημη απάντηση απο το Play com, βασιζόμαστε στις εικασίες κάποιου αναγνώστη του ...troktikou , κάτι που δεν αποτελεί την εγκυρότερη πηγή.

+1

Αυτό περιμένουμε άλλωστε :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου