Προς το περιεχόμενο

Play.com Ντροπή μας!


fleamail

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 48
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

να μην αναφερουμε τωρα και  τι γινεται αν πουλας ΕΣΥ στο   ebay... ;D ;D ;D

 

Που να πουλησεις με τετοι shipping cost που έχουμε.Δεν εχω πουλησει ποτε γιατι οι τιμες που παιρνω απο Ελλαδα ακομα και μεταχειρισμενα δεν παιζονται με έξω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι Ιταλοί βέβαια το είχαν καταφέρει πολύ νωρίτερα να είναι ο αποδιοπομπαίος τράγος στο Ebay.

 

Αντιθέτως, δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα αποδοχής για συμμετοχή σε bid στο Ebay ακόμα και όταν δεν επιτρεπόταν σε bid εκτός χώρας.

Από την άλλη, όταν παραλαμβάνω αντικείμενο διαφορετικό από αυτό που περιγραφόταν, θεωρώ υποχρέωσή μου ως καταναλωτής να εξασκώ (ευγενικά πάντα) τα νόμιμα και ηθικά δικαίωματά μου.

 

Για το ΙΚΕΑ συμφωνώ. Γερμανία και Ελλάδα είναι πολλές φορές και τα μισά. Αλλά από την άλλη έχουμε διπλάσιους μισθούς.

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι Ιταλοί βέβαια το είχαν καταφέρει πολύ νωρίτερα να είναι ο αποδιοπομπαίος τράγος στο Ebay.

 

Αντιθέτως, δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα αποδοχής για συμμετοχή σε bid στο Ebay ακόμα και όταν δεν επιτρεπόταν σε bid εκτός χώρας.

Από την άλλη, όταν παραλαμβάνω αντικείμενο διαφορετικό από αυτό που περιγραφόταν, θεωρώ υποχρέωσή μου ως καταναλωτής να εξασκώ (ευγενικά πάντα) τα νόμιμα και ηθικά δικαίωματά μου.

 

Για το ΙΚΕΑ συμφωνώ. Γερμανία και Ελλάδα είναι πολλές φορές και τα μισά. Αλλά από την άλλη έχουμε διπλάσιους μισθούς.

 

 

Για τους μισθους δεν εχω ξερω τι απιζει έξω ,απο φορολογια ,ΔΕΚΟ και τα ρεστα τι γίνεται σε αυτες τις χώρες όμως? (Συνεχιζω το off topic σορρυ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη μπερδευόμαστε τώρα!

 

Για το ΙΚΕΑ και παρόμοιες περιπτώσεις έχουν γίνει πολλές συζητήσεις στο ιντερνετ! Είναι η γκρίνια μέσα στον Έλληνα! Μη ξεχνάτε όμως πως μια εταιρία δεν μπορεί να έχει το ίδιο κόστος και τιμές σε όλες τις χώρες! Άλλα μεταφορικά έξοδα (το κυριότερο), μισθοί, έξοδα, εγκαταστάσεις, φόροι, μίζες? ;D!

 

Μην αρχίσουμε την γενική κλάψα τώρα! Στο θέμα μας το πρόβλημα σίγουρα έχει δυο βασικές πηγές! Ένα είναι το χάος των ΕΛΤΑ και δεύτερο το φαινόμενο της κουτοπονηριάς που υπάρχει σε μεγάλο ποσοστό του πληθυσμού και ειδικά σε αυτούς που ανακαλύπτουν το ιντερνετ τώρα και νομίζουν ότι ανακάλυψαν την κότα με το χρυσό αυγό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το play.com σταμάτησε να στέλνει στην Ελλάδα παραγγελίες άνω των 30 λιρών! Δείτε στο link γιατί:

 

http://troktiko.blogspot.com/2009/11/playcom_13.html

 

 

Μετά από όλο και περισσότερες χυλόπιτες που τρώω τώρα τελευταία από ebay sellers έρχεται και αυτό! Ντροπή!

 

 

 

 

Με την ευκαιρία του λινκ στο τρωκτικό διάβασα παρακάτω και είχε το εξής σχετικό:

 

http://troktiko.blogspot.com/2009/11/bay.html

 

 

 

Μην αρχίσουμε την γενική κλάψα τώρα!

 

ΚΛΑΨ! ΣΟΜΠ! ΛΥΓΜ!  ;D

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως προβληματίζομαι, γιατί με τα ΕΛΤΑ τουλάχιστον εδώ και πάρα πολύ καιρό (βάλε χρόνια) δεν είχα κάποιο πρόβλημα, αντιθέτως ότι έχω στείλει εντός εκτός Ελλάδος, θα μου πεις πόσο συχνά στέλνω κ εγώ, έφτασε γρήγορα και χωρίς κανένα πρόβλημα...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ΕΛΤΑ είναι σα τις γυναίκες! Υπάρχουν μερικές μέρες κάθε μήνα που #@$$%^@ το σύμπαν! Ε! Είναι να μην τα πετύχεις σε αυτές!  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη μπερδευόμαστε τώρα!

 

Για το ΙΚΕΑ και παρόμοιες περιπτώσεις έχουν γίνει πολλές συζητήσεις στο ιντερνετ! Είναι η γκρίνια μέσα στον Έλληνα! Μη ξεχνάτε όμως πως μια εταιρία δεν μπορεί να έχει το ίδιο κόστος και τιμές σε όλες τις χώρες! Άλλα μεταφορικά έξοδα (το κυριότερο), μισθοί, έξοδα, εγκαταστάσεις, φόροι, μίζες? ;D!

 

Μην αρχίσουμε την γενική κλάψα τώρα! Στο θέμα μας το πρόβλημα σίγουρα έχει δυο βασικές πηγές! Ένα είναι το χάος των ΕΛΤΑ και δεύτερο το φαινόμενο της κουτοπονηριάς που υπάρχει σε μεγάλο ποσοστό του πληθυσμού και ειδικά σε αυτούς που ανακαλύπτουν το ιντερνετ τώρα και νομίζουν ότι ανακάλυψαν την κότα με το χρυσό αυγό!

 

Σορρυ για το offtopic σχετικα με το ΙΚΕΑ αλλα πηρα προσφατα e-mail με τιμες και τσαντίστηκα..Να σου πω την αληθεια παράπονά απο τα ΕΛΤΑ ως προς την παραλαβη πραγματων απο εξω δεν εχω εκτος απο τους 3 τελευταιος μηνες που εχει γ@## το σύμπαν !!! ;D Την εχουμε στο αιμα μας την ρεμουλα όμως .,ειμαστε απιστευτοι

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου