Προς το περιεχόμενο

Ποιόν mesa - boogie;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι με 20 κάτι νομίζω παραπάνω ευρά τον στέλνουν με UPS, και όχι με απλό ταχυδρομείο , σε 4-5 εργάσιμες θα είναι στην πόρτα σου.... έτσι ήρθαν και σε μένα 3 παραγγελιούλες... ΑΑΑΑντε να πούμε μεγειές!

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 36
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν εννοουσα την UPS αλλα την αποστολη με ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΗ εταιρεια (σαν και αυτες που κουβαλανε εμπορευματα π.χ) η οποια κοστιζει ΚΑΙ αυτη 20 ευρω .Ο Thomann την χρησιμοποιει για τα πολυ βαρια αντικειμενα η τις μεγαλες παραγγελιες (η UPS ειναι η ΤΡΙΤΗ & ακριβοτερη μεθοδος αλλα για πολυ βαρια αντικειμενα κοστιζει πολυ...)

Το τιμολογιο που σου στελνουν σαν confirmation με email θα γραφει στην περιπτωση της μεταφορικης τη λεξη "spedition"

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά γιατί η UPS είναι courier στην ουσία και το courier τσούζει......

(ειδικά στα βαριά εμπορεύματα) αλλά από την άλλη όταν γλυτώνεις ένα καρότσι φράγκα σε σχέση με εδώ...who cares? για 20-40 παραπάνω, και πιο γρήγορη παραλαβή? πάντως λογικά η οποιαδήποτε μεταφορική που χρησιμοποιεί ο Thomann (δεν γνώριζα αλήθεια superfunk, ότι πλήν ταχυδρομείου και UPS υπήρχε και αυτή η λύση, thx m8ie :D ) θα πρέπει να είναι just OK!

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

& πολυ καλα κανεις' date='ετσι ειμαι σιγουρος οτι στην τελικη ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΜΕΓΑΛΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ χρηματων (μια και δεν υπαρχει τιποτα το χειροτερο για την τσεπη σου απο την συνεχη ..αλλαγη.... μηχανησματων :lol: )

το ιδιο αλλωστε εχω κανει και εγω με τους ενισχυτες μου & δεν ασχολουμαι πλεον... :wink:[/quote']

 

με βαση αυτο ,υποθετω οτι αυτοι οι 2 ενισχυτες , ''αλληλοσυμπληρωνονται''

 

τι προσφερει ο rivera σε σχεση με τον boogie?

να υποθεσω παλι οτι τον mark σου τον χρησιμοποιεις(για να το πω πολυ γενικα) για crunch & lead ηχους , ενω τον rivera για καθαρα?η μηπως εχει και καλη βρωμα??? :wink:

 

και στο κατω κατω ,θα ηθελα να μαθω γιατι προτιμησες τον rivera και οχι τον twin ας πουμε.... 8O

 

(και για να μην παρεξηγηθω , ανακοινωνω οτι και εγω υπερ του rivera ειμαι , με τα λιγοστα που εχω μαθει μεχρι τωρα)

 

 

 

θα με βοηθουσε πολυ μια τοποθετηση :roll:

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπα η εξηγηση ειναι πιο απλη.... :wink:

καταρχην και στους δυο χρησιμοποιω ΜΟΝΟ το καθαρο καναλι μια και προτιμω τα .... πεταλογκαζια :lol:

απλα ο RIVERA ειναι κτηνος & πολυ ..αμετακινητος οποτε μενει στο studio ενω ο Mesa που ειναι μεν βαρυτατος αλλα μικρος σε μεγεθος χρησιμοποιειται στα live & στο home studio...

και οι 2 ενισχυτες βεβαια ειναι τοσο πολυ δυνατοι που ποτε δεν παιζουν πανω απο το 2 :lol: (ο Boogie δε που ειναι και ο δυνατοτερος ειναι μονιμα στην θεση Α δηλ. στα 18 βαττ,και παλι στο 2 παιζει,αλλοιως θα με δειρουν! :lol: )

 

& οι δυο ενισχυτες ουσιαστικα Twin Reverb ειναι (μια και οι δυο κατασκευαστες τα blackface κυκλωματα εχουν αντιγραψει) απλα ειναι ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΙ & με λιγοτερα (τι λιγοτερα μηδενικα θελω να πω) προβληματα & βεβαια καλυτερη κατασκευη πραγμα που σημαινει καλυτερο reliability & ..ησυχο κεφαλι....

 

ειχα παρα πολλους ενισχυτες vintage αλλα για να ειμαι ειλικρινης οι δυο παραπανω ενισχυτες ειναι καλυτεροι απο οτι vintage εχω παιξει ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ & ΤΟΝ ΗΧΟ ΠΟΥ ΨΑΧΝΩ (δηλ. ΠΟΛΥ καθαρο & ζεστο)

 

για να γινω ομως ακομα πιο ειλικρινης τον ΙΔΙΟ ακριβως ηχο μπορω να βγαλω με οποιονδηποτε καλο ΛΑΜΠΑΤΟ ενισχυτη πανω απο 30 βαττ :wink:

(Θα εκπλαγεις οταν ανακαλυψεις τι μπορεις να κανεις με τα..περιεργα κουμπακια :lol: που βρισκονται στην προσοψη του ενισχυτη..)

 

υπαρχουν παρα πολλοι καλοι ενισχυτες αυτη τη στιγμη στην αγορα (και για ΟΛΑ τα βαλαντια) δεν χρειαζεται να εισαι "οπαδος" καμμιας μαρκας :wink:

 

απλα μη ξεχνας οτι το 99% των ενισχυτων που κυκλοφορουν στη αγορα ειναι "αντιγραφα" (καλυτερα η χειροτερα δεν θα το συζητησουμε τωρα) 3 ενισχυτων: του Fender Twin Reverb,του VOX AC30 & του Marshall plexi ,οπως και στις κιθαρες εχει αποδειχτει οτι μονο οι κλασσικες σχεδιασεις "κανουν δουλεια" :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα σε ολους :D

 

για να γινω ομως ακομα πιο ειλικρινης τον ΙΔΙΟ ακριβως ηχο μπορω να βγαλω με οποιονδηποτε καλο ΛΑΜΠΑΤΟ ενισχυτη πανω απο 30 βαττ :wink:

(Θα εκπλαγεις οταν ανακαλυψεις τι μπορεις να κανεις με τα..περιεργα κουμπακια :lol: που βρισκονται στην προσοψη του ενισχυτη..)

 

υπαρχουν παρα πολλοι καλοι ενισχυτες αυτη τη στιγμη στην αγορα (και για ΟΛΑ τα βαλαντια) δεν χρειαζεται να εισαι "οπαδος" καμμιας μαρκας :wink:

 

τωρα αρχιζω και εχω τυψεις που θα μου φυγουν δυομιση χιλιαρικακια για τον lonestar.... 8O 8O :oops: :oops:

 

δηλαδη αν καταλαβα καλα ο boogie σε σχεση με τον quianna η οποιονδηποτε αλλο ΛΑΜΠΑΤΟ , εχει διαφορα μονο στο βρωμικο καναλι , αφου στα καθαρα ειναι ιδιοι. :roll:

 

τωρα να μου πεις εγω τον θελω για μαγαζι αποκλειστικα...ισως πρεπει να ξανασκεφτω , και να τακτοποιησω τις σκεψεις μου :?

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην σκεφτεσαι και πολυ...αγορασες ενα θηριο και αν και ειμαι ασχετος, στα λεφτα που κινηθηκες δεν νομιζω να υπαρχει καποιος κακος ενισχυτης!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη αν καταλαβα καλα ο boogie σε σχεση με τον quianna η οποιονδηποτε αλλο ΛΑΜΠΑΤΟ , εχει διαφορα μονο στο βρωμικο καναλι , αφου στα καθαρα ειναι ιδιοι.

 

οχι δεν ειπα βεβαια κατι τετοιο!!

 

ειπα οτι ΕΓΩ μπορω να βγαλω τον ΗΧΟ ΜΟΥ απο οποιονδηποτε λαμπατο ενισχυτη της προκοπης χωρις να πολυσκαω!

 

απλα μην αγχωνεσαι και πολυ ειναι η συμβουλη μου,παρε ενα καλο μηχανησμα & βγαλε τον ΔΙΚΟ σου ηχο :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχεις δικιο και στο κατω κατω εχω ψηθει για τον Lonestar , μονο που ειναι λιγο....Γ Ο Μ Α Ρ Α Κ Ι !!em.icon.bigsmile.png

αλλα αφου εχει κι αυτος απο τα καλυτερα καθαρα και ειναι και η υπογραφη της mesa ....θαααααα.....τον παρω!em.icon.cool.png&

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ερωτηση

&

αφου κανω,που κανω την κινηση.ειναι οκ να χτυπησω τον Lonesatr με το ενα 12'' η με τα 2x12''???

ο δευτερος δεν υπαρχει στου θωμα , αλλα δεν ξερω και αν υπαρχει λογος να το κανω.απ οτι ειδα ομως και οι δυο εχουν το ιδιο ''footprint'' συμφωνα με το site.

δηλαδη τις ιδιες διαστασεις....

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου