Προς το περιεχόμενο

Επιλογή epiphone les paul


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας!

 

Το τελευταίο διάστημα έχω μπει σε σκέψεις για αγορά μιας epiphone les paul

(Λόγω χαμηλού κόστους και θέλω να πιστεύω, για value for money..)

Λέω να την κάνω δώρο στον εαυτό μου για τα xmas...

 

H αγορά θα γίνει απο ebay UK, οπου οι τιμές είναι πολύ καλές

και στα καινούργια αλλά και στα μεταχειρισμένα και θα μου την κατεβάσει

ο κολλητός μου που σπουδάζει εκεί..

 

Απο μια έρευνα αγοράς στο ebay uk, η αγορά δε θα ξεπεράσει τα 200-250€

 

Είμαι ανάμεσα σε 2.

1. Standard Goldtop (με 2 humbuckers, όχι με τους P90)

2. Custom (με 2 humbuckers, μαύρη με gold hardware)

 

Απο ποιότητα κατασκευής νομίζω πρέπει να είναι πολύ κοντά και οι 2..

 

Θα τοποθετηθούν απ' ευθείας set emg 81-85 που τους έχω και κάθονται..

 

Επειδή πραγματικά είμαι 50-50, θα ήθελα να ακούσω γνώμες για το ποια

να προτιμήσω...

 

epiphonelespaulcustom.th.jpgdscn1416t.th.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα φίλε μου. Δεχ έχω παίξει ή δει την Goldtop standard αλλά είμαι κάτοχος της custom εδώ και πάνω από μισό χρόνο και της έχω βάλει μάλιστα και εγώ τους μαγνήτες EMG 81/85 και μπορώ να σου πώ οτί η κιθάρα είναι πάρα μα πάρα πολύ καλή.Πολύ καλή κατασκευή, πολύ ωραίος ήχος (και με τους μαγνήτες που έχει από μόνη της αλλά ακόμα περισσότερο με τους EMG-αν και αυτά γούστα είναι) και πολύ αξιόπιστη αν μπορείς να πεις κάτι τέτοιο για μια κιθάρα.Ακόμα και στα γκάζια της έχει εναν πιο "σοφιστικέ" και ζεστό ήχο σε σχέση με άλλες κιθάρες που έχω παίξει και ακούσει και φυσικά έχει πολύ ωραία αίσθηση στο παίξιμο.Για ό,τι άλλο θες να ξέρεις για αυτήν την κιθάρα, αν έχεις κάποια άλλη απορία εξέφρασε την.Πάντως πιστεύω ότι είναι απ'τις καλύτερες,αν όχι η καλύτερη, les paul της epiphone.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την Custom.. Και έχω έναν φνωστό που έχει ακριβώς την ίδια custom που αναφέρεις και τις έχει βάλει τους ίδιους ακριβώς μαγνήτες. Λοιπόν Η custom είναι προγματικά μια παρα πολυ καλή κιθάρα. Είναι vlaue for money στις epiphone. Σε συγκρισή με gibson lp studio οι διαφορές ήταν ελάχιστες. Εγώ προσωπικά είμαι ικανοποιημένος 100% από αυτήν την κιθάρα. Απο κει και πέρα...

Θα σου έλεγά πως φοράει και μαματους μαγνήτες αλλά θα τους αλλάξεις άρα...

2 προβλήματα έχω προσέξει: ΜΕ τις παραμορ΄φωσεις και γνκ με το set up που την χρησιμοποιώδεν είναι δύσκολο να λασπώσει ό ήχος στα μπάσσα. Επίσης απο πολλούς θεωρείται πως είναι βαριά και ασήκωτη κιθάρα (για μένα είνα μια χαρά) αλλά αφού θα αγοράσεις lp είσαι προετοιμασμένος για αυτό.

Νομίζω πως στο νοιζ η gold top θεωρείται η καλύτερη απόχρωση σε lp αλλά δεν νομίζω πως πάει με EMG.

Υ.Σ: Αυτός είναι ο γνωστός μου  ;D

Υ.Σ: Γεια σου Bg!

Και οι Les Paul θα ουρλιάζουν στο φεγγαρόφωτο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγαλοι της custom σχολης ενωθειτε!! ;)

 

 

Edit:πιο βαριά σε σχέση με άλλες κιθάρες είναι,αλλά ο όρος ασήκωτη είναι κάπως υπερβολικός νομίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

προσπάθησε καλύτερα αφού θέλεις να πάρεις epi να βρείς καμιά μεταχειρισμένη κορεάτικη. οι καινούργιες κινεζικες/ινδονησιακες και δεν ξέρω τι άλλο είναι πραγματικά σκουπόξυλα.

 

Αν την ψάξεις στο ebay μπορείς να βρείς σε αυτά τα χρήματα.

 

πχ:  http://cgi.ebay.de/2002-Epiphone-Les-Paul-Custom-Black-Beauty-KOREA_W0QQitemZ220509859644QQcmdZViewItemQQptZGuitar?hash=item3357696f3c

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσπάθησε καλύτερα αφού θέλεις να πάρεις epi να βρείς καμιά μεταχειρισμένη κορεάτικη. οι καινούργιες κινεζικες/ινδονησιακες και δεν ξέρω τι άλλο είναι πραγματικά σκουπόξυλα.

 

Αν την ψάξεις στο ebay μπορείς να βρείς σε αυτά τα χρήματα.

 

πχ:  http://cgi.ebay.de/2002-Epiphone-Les-Paul-Custom-Black-Beauty-KOREA_W0QQitemZ220509859644QQcmdZViewItemQQptZGuitar?hash=item3357696f3c

 

Mε 75$???  :o :o

 

Ειναι αυθεντικη ή καμια μουφα???

 

Ρε συ αμα ειναι να βρεις με 200-250Ε πληρωσε και αλλα 50 και να την στειλουν απο αγγλια....

Στον κοσμο δεν υπαρχουν εξαιρεσεις(LP,strat... :))

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι καινούργιες κινεζικες/ινδονησιακες και δεν ξέρω τι άλλο είναι πραγματικά σκουπόξυλα.

 

Υπερβολικά αφοριστική και εντελώς αβάσιμη άποψη.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου