Προς το περιεχόμενο

Guitar Rig 4 - καλύτερο από το 3;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παιδιά θέλω να ρωτήσω κάτι χαζό:

εγώ προσωπικά δεν είμαι και πολύ σίγουρος πώς να χρησιμοποιήσω προγράμματα τύπου Guitar Rig σε συνδυασμό με ένα DAW (πχ Sonar).

 

Πώς ακριβώς το "συνδέετε";

Έστω στο κανάλι 1 βάζετε το backing track πάνω στο οποίο θέλετε να τζαμάρετε και στο 2 είναι το audio track στο οποίο θα γράψετε το solo.

 

Πώς ρυθμίζετε το πρόγραμμα ώστε να ακούτε real time την έξοδο του Guitar Rig/Amplitube κλπ και ταυτόχρονα να γράφεται;

 

Για το Sonar και το Guitar Rig:

 

1. Στο κανάλι που έχεις ορίσει, επιλέγεις: Process->Audio Fx->vstplugins->Guitar Rig

2. Στο ίδιο κανάλι επιλέγεις "Input echo: on". Είναι το "κουμπάκι" αμέσως στα δεξιά των M S R κάτω απ'το όνομα του καναλιού στο Track View.

3. Αν η κάρτα/κονσόλα σου έχει επιλογή να ακούς direct το σήμα από το Input της κιθάρας, το βάζεις στο 0 ώστε να μην ακούς και αυτό μαζί με το επεξεργασμένο.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 44
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

οριστε και ενα κλιπακι που εφτιαξα εν'οσο το δοκιμαζα

 

Γρηγόρη τρομερό παίξιμό. Βγάζεις πολύ feeling. Συγχαρητήρια ;D ;D

Free thinkers are dangerous...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... :o :o :o :o (για το παίξιμο του gregg ;D)

Γρηγόρη τρομερό παίξιμό. Βγάζεις πολύ feeling. Συγχαρητήρια ;D ;D

σας ευχαριστω πολυ παιδια, εκτιμω πολυ τα σχολια σας...απλα και εχω αρχισει να νιωθω λιγο ασχημα :-\...το ανεβασα ωε ενδεικτικο του ηχου του guitar rig, οχι για να σχολιαστει το παιξιμο ;)

just changed avatar :p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σας ευχαριστω πολυ παιδια, εκτιμω πολυ τα σχολια σας...απλα και εχω αρχισει να νιωθω λιγο ασχημα :-\...το ανεβασα ωε ενδεικτικο του ηχου του guitar rig, οχι για να σχολιαστει το παιξιμο ;)

Οκ λοιπόν....

 

Γρηγόρη απαίσιο το παίξιμο σου, εντελώς άκυρο με το backing track και απο κλίμακες και λοιπά βλέπω δεν νιώθεις καθόλου! Να μη μιλήσω για τους χρόνους σου....  :P :P

 

Πολύ ωραίος ήχος by the way....

Free thinkers are dangerous...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το Sonar και το Guitar Rig:

 

1. Στο κανάλι που έχεις ορίσει, επιλέγεις: Process->Audio Fx->vstplugins->Guitar Rig

2. Στο ίδιο κανάλι επιλέγεις "Input echo: on". Είναι το "κουμπάκι" αμέσως στα δεξιά των M S R κάτω απ'το όνομα του καναλιού στο Track View.

3. Αν η κάρτα/κονσόλα σου έχει επιλογή να ακούς direct το σήμα από το Input της κιθάρας, το βάζεις στο 0 ώστε να μην ακούς και αυτό μαζί με το επεξεργασμένο.

Κάνω ότι ακριβώς είπες αλλά το guitar rig κ όλα τα VST που έχει default ειναι αχνά κ δεν μπορώ να το επιλέξω.Πρέπει να κάνω κάτι?Προχτές το πέρασα κ δεν ξέρω αν πρέπει να του ρυθμίσω πράγματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οφ τοπικ, περα απο τα συγχαρητηρια Γρηγοριε για το εξαιρετικό παιξιμο, δε μου δινεις και μενα το μπακι τρακι ή το λινκι του να κανω πανω του μερικες rhodιες? ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου