Προς το περιεχόμενο

Θελω ενα "korg micro" ποιο απ'ολα ομως????


8mare

Προτεινόμενες αναρτήσεις

manosx επειδή Βαρέθηκα να σου απαντάω, ένα έχω να πω ότι είσαι μεγάλο παρατράγουδο(πήγες μόνο εσύ σε στούντιο,γράφεις μόνο εσύ,κάνεις παραγωγές μόνο εσύ και μπλα-μπλα-μπλα)  γι αυτό θα συμφωνήσω σε ότι λες για να τελειώνουμε.Άσε το παλικάρι  να αποφασίσει επιτέλους και όχι εγώ και εσύ.Είδες εγώ δεν βάζω μεγάλα γράμματα  παρόλου που έχω πατήσει σε στούντιο.

 

 

Εντάξει ρε manosx είσαι ωραίος με 3000 προτερήματα ;).Υπάρχει κάτι άλλο που δεν κάνεις ::)?

Dance music will never die!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

 

Εντάξει ρε manosx είσαι ωραίος με 3000 προτερήματα ;).Υπάρχει κάτι άλλο που δεν κάνεις ::)?

 

Ναι.

 

 

 

 

ΔΕΝ ΤΑ'Ι'ΖΩ ΤΑ TROLL

 

 

294423_Don%5C't_feed_the_troll.jpg

 

 

Και συγνώμη σε όλους, γιατί σε αυτό το thread την πάτησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρακαλώ ας αφήσουμε τα ξεμαλλιάσματα για τους κιθαρίστες... ας κρατήσουμε ένα επίπεδο...

2ον: Εάν δεν υπήρχαν θρησκείες, σύνορα, πολιτικές, συμφέροντα και προβλήματα, τότε οι λαοί θα έφταναν να πολεμούν για τα μοντέλα της KORG!

+1  :(

 

πολύ καλά μηχανήματα, έχουν τα θετικό ότι είναι φορητά {ως μέγεθος/βάρος} και αρκετά συμφέρουσα τιμή. Το MS2000 σίγουρα έιναι ένα πιό μεγάλο συνθ, δεν θα το λεγα "korg micro"...

θα βοηθούσε αν μας έλεγες τι το θες ακριβώς και γιατί είσαι ανάμεσα σ αυτά τα KORG...

επίσης περιμένουμε τις εντυπωσεις σου όταν τα δοκιμάσεις και συγκρίνεις ο ίδιος...

 

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί ΑΛΛΟ πράγμα να φιλτράρεις σε πραγματικό χρόνο (realtime filtering), άλλο πράγμα ΝΑ ΠΕΙΡΑΖΕΙΣ ΤΙΣ ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΥΣ σε πραγματικό χρόνο

 

Δηλαδή ποιά είναι η διαφορά; Πως εκλαμβάνεις την έννοια realtime filtering; Αν πειράξω την παράμετρο cutoff frequency σε πραγματικό χρόνο ποιά είναι η διαφορά που υπάρχει σε σχέση με το realtime filtering?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η διαφορά είναι πως, αν θέλω να χαρακτηρίσω με μια λέξη το πείραγμα ΟΛΩΝ των παραμέτρων ενός synth, πρέπει να χρησιμοποιήσω έναν πιο γενικό όρο όπως tweaking ή editing.

 

Επίσης real time filtering μπορεί να, και συνήθως σημαίνει άλλα πράγματα, όπως π.χ. ότι μπορώ να φιλτράρω μια πηγή ήχου σε πραγματικό χρόνο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η διαφορά είναι πως, αν θέλω να χαρακτηρίσω με μια λέξη το πείραγμα ΟΛΩΝ των παραμέτρων ενός synth, πρέπει να χρησιμοποιήσω έναν πιο γενικό όρο όπως tweaking ή editing.

 

Δεκτό.

 

Πάντως, όσον αφορά στο real-time οτιδήποτε, η έννοια είναι λίγο παραποιημένη μιάς και τις πλείστες των περιπτώσεων οι παράμετροι αλλάζουν σε real-time. Αλοίμονο δηλαδή, αν τροποιούσαμε μία παράμετρο, π.χ. την συχνότητα ενός ταλαντωτή ή το resonance ενός φίλτρου και το αποτέλεσμα δεν ήταν άμεσα ακουστό. Πολλοί συγχέουν την έννοια real-time με την έννοια hands-on: Στον φίλο που ρώτησε γνώμες για τα synths της Korg έχω να πω ότι η δυνατότητα του ελέγχου παραμέτρων άμεσα (hands-on) και εύκολα είτε με κάποιο ποτενσιόμετρο είτε με κάποιο άλλο χειρηστήριο υπερτερεί σαφώς των menu και submenu που μπορεί να έχει κάποιο άλλο synth. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ σωστά. Πάρα πολύ σωστά.

 

Να συμπληρώσω αν μου επιτρέπεις κάτι. Η έκφραση real time filtering έχει ένα πιθανό ουσιαστικό νόημα, και μπορεί να εκληφθεί και ως ένα feature μιας συσκευής. Η έννοια αυτή είναι το να μπορεί ένα synth να χρησιμοποιήσει σε πραγματικό χρόνο τα φίλτρα του σε μια εξωτερική πηγή ήχου. Αντίθετα π.χ. με ένα συνηθισμένο sampler, που θα πρέπει πρώτα να samplάρουμε έναν ήχο και στη συνέχεια να τον πειράξουμε.

 

Αυτή τη δυνατότητα μάλιστα την έχουν και τα synth που αναφέρουμε.

 

Επίσης να πω ότι συμφωνώ πως το hands- on controlling είναι πολύ χρήσιμο. Θα ήθελα να επεκταθώ λίγο σε αυτό, αλλά φοβάμαι πως θα δώσω λαβές για σχόλια.  :( Είναι στο χέρι του φίλου που ενδιαφέρεται για την αγορά, να μας πει αν στα υποψήφια μηχανήματα που συζητάμε θα ήθελε να προσθέσει και το MS 2000. Τότε και μόνο τότε, αν φυσικά το θελήσει, θα πω κάποια πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

παιδια ευχαριστω για την καθοδηγηση δεν δοκιμασα ακομα τα korg αλλα αρχιζω κ σκεφτομαι κ για το moog little phatty,με προβληματιζει ομως που ειναι μονοφωνικο οπως μου ειπαν.Εσεις τι λετε??Το οτι ειναι μονοφωνικο θα με περιοριζει ετσι?Δηλαδη μονο για καποιες μελωδιες κ καποια lead.Δεν κανει για πλατες(pads) κ ολοκληρωμενα ακορντα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου