Προς το περιεχόμενο

Ο Έλληνας και το τσιγάρο...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να πω γενικα οτι ειμαι ανθρωπος που δεν θα κατσω να πολυασχοληθω αν με ενοχλει κατι...απλά θα φύγω, αλλά ολα αυτα τα χρονια που καπνιζα διπλα σε μη καπνιζοντες ειμουν οκ επειδη δεν υπήρχε νομος?

 

φοβάμαι ότι ήσουν. το ζήτημα είναι ότι οι άνθρωποι που σε περιέβαλλαν όταν κάπνιζες δεν ήταν φίλοι σου για να σου πουν "σβηστο ρε συ, βρωμάνε τα ρούχα μας, βήχουμε και κάνει κακό και στην δική μας υγεία (πιθανότατα)", οπότε αναγκαστικά δεν μιλούσαν (ή στην έλεγαν και διαπληκτιζόσασταν (?) ). Τώρα πλέον ο νόμος, -όπως προκύπτει από κοινωνική ανάγκη (ενίοτε)- τους προστατεύει και τους βγάζει από την δύσκολη θέση να σου λένε πόσο τα παραπάνω χωρίς να είναι φίλοι σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 404
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

μακάρι να σωθει η Ελλάδα απ την απουσια των καπνιστων στους χωρους διασκέδασης..

 

τι να κάνουμε....θα παμε αλλού ;)

 

Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο λάθος είναι η λογική σου, πόσο λάθος είναι η εκλογίκευσή σου.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φοβάμαι ότι ήσουν. το ζήτημα είναι ότι οι άνθρωποι που σε περιέβαλλαν όταν κάπνιζες δεν ήταν φίλοι σου για να σου πουν "σβηστο ρε συ, βρωμάνε τα ρούχα μας, βήχουμε και κάνει κακό και στην δική μας υγεία (πιθανότατα)", οπότε αναγκαστικά δεν μιλούσαν (ή στην έλεγαν και διαπληκτιζόσασταν (?) ). Τώρα πλέον ο νόμος, -όπως προκύπτει από κοινωνική ανάγκη (ενίοτε)- τους προστατεύει και τους βγάζει από την δύσκολη θέση να σου λένε πόσο τα παραπάνω χωρίς να είναι φίλοι σου.

μακάρι να σωθει η Ελλάδα απ την απουσια των καπνιστων στους χωρους διασκέδασης..

http://en.wikipedia.org/wiki/Nirvana_fallacy

 

(no offense please! απλώς διαφωνώ εν προκειμένω με μια άποψη που ακούω συχνά και αλλού!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον χώρο της καπνοβιομηχανίας τον ξέρω "από μέσα",αλλά δεν θα πω τίποτα παραπάνω, διότι από τη στιγμή που γράφω ανώνυμα οτιδήποτε και να γράψω θα είναι απλά ανυπόστατο.

 

Είμαι καπνιστής με 1.5-2 πακέτα Marlboro 100s ημερησίως... :-*Για να πω την αμαρτία μου ΔΕΝ θέλω να το κόψω το γουστάρω πολύ,αλλά το πρόβλημα είναι οτί από τα 30 με 40 που καπνίζω ημερησίως τα 5-6 ευχαριστιέμαι.Θεωρητικά γίνεται,αλλά πρακτικά είναι σχεδόν αδύνατο.

 

Ο νόμος "μπάζει" από παντού,αλλά αν είναι σώνει και καλά να υπερισχύσει η μία πλευρά,το καλύτερο θα ήταν να είναι αυτή των αντικαπνιστών,το παραδέχομαι.

 

Αυτό,όμως,που δεν θα χωνέψω ποτέ είναι τους ρουφιάνους που θα σηκώσουν το τηλ. για "να δώσουν"...Προτιμώ να ρθει κάποιος στα ίσια και να μου πει να το σβήσω και θα το κάνω.Αλλά αυτο δεν θα χρειαστεί να γίνει,διοτί θα σεβαστώ εξ΄αρχής τον διπλανό μου και δεν θα το ανάψω καν.

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο λάθος είναι η λογική σου, πόσο λάθος είναι η εκλογίκευσή σου.

 

πάλι αρχισες με τα λάθος και τα σωστά?  ;D

HOME www.noiz.gr/index.php?action=media;sa=album;in=103

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτιμώ να ρθει κάποιος στα ίσια και να μου πει να το σβήσω και θα το κάνω.Αλλά αυτο δεν θα χρειαστεί να γίνει,διοτί θα σεβαστώ εξ΄αρχής τον διπλανό μου και δεν θα το ανάψω καν.

Εσύ.

Ο άλλος όμως που θα πει στη μάνα με το παιδί στο διπλανό τραπέζι "να πάει να πλύνει κανα πιάτο αντί να γυρνάει στις καφετέριες";

 

Να σε ρωτήσω και κάτι άλλο. Αν κάποιος σου χτυπήσει το αμάξι, εκεί μπροστά σου, και σηκωθεί να φύγει, θα γίνεις ρουφιάνος να σηκώσεις το τηλέφωνο να τον δώσεις;

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοψαν το τσιγαρο στις καφετέριες και παραπονιουντε οι ιδιοκτητες οτι τι δεν εχουν πελάτες?   καλο!  ναι αυτοι που  επι τοσα χρονια χρεωνουν 4 ευρω την μια κουταλια καφε και μια ζαχαρη?  ο κοσμος λεει δεν παει πλεων για καφέ  ! ρε παιδια ο κοσμος δεν εχει λεφτα να παει οχι οτι δε μπορει να καπνισει εξάλλου καλο τους κανει μερικους κιφηνες που  κλεινουν 8ωρο στις καφετέριες ποιοι αλλοι φωναζουν τα λαμογια που εχουν τα μπαρ και σερβιρουν καραμπομπες του κερατα και πληρωνεις το νοθευμενο σκατο 10 ευρώ..  και μετα πας και σκωτονεσαι οχι οικτο  σε τέτοια @@ , για μενα το καπνισμα πρεπει να επιτραπει μονο σε παραδοσιακα καφενεια .

μπλουζάκι και άγιος ο θεος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάλι αρχισες με τα λάθος και τα σωστά?  ;D

 

Σορυ φίλε μου αλλά δεν το βρίσκω καθόλου αστείο. Αυτά που λες ελαφρά τη καρδία φαίνεται να είναι μια δεσπόζουσα νοοτροπία, δυστυχώς, που παρόλο ζούμε σε μια εποχή αναζήτησης "τις πταίει" είναι το λιγότερο θλιβερό να μην μπορούμε ακόμα να αντιληφθούμε τα αυτονόητα. Και δυστυχώς συνεχίζουμε να κουνάμε το δάχτυλο με στόμφο κατήγορου μάλλον γιατί είναι πολύ ευκολότερο.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτιμώ να ρθει κάποιος στα ίσια και να μου πει να το σβήσω και θα το κάνω.Αλλά αυτο δεν θα χρειαστεί να γίνει,διοτί θα σεβαστώ εξ΄αρχής τον διπλανό μου και δεν θα το ανάψω καν.

 

να σε ρωτησω κατι?

καπνιζεις 2 πακετα.

εισαι σιγουρος οτι θα περασεις καλά (οχι απλα να αντεξεις) σε μια εξοδο σε μαγαζι χωρις να καπνισεις τοσες ωρες?

 

αν οχι τοτε γιατι να πας εξαρχης?

 

εγω sorry αλλά δεν αντεχω τοσες ωρες (η μαλλον αντεχω αλλά δεν περναω καλά).

αυτο λέω οταν λέω θα αναγκαστουμε (καποιοι) να μην βγουμε καθόλου

HOME www.noiz.gr/index.php?action=media;sa=album;in=103

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι καθαρα θεμα παιδιας φίλε οταν πας στο super market Καπνιζεις?  ή οταν πας στον γιατρό η μπαινεις σε φαρμακειο?

μπλουζάκι και άγιος ο θεος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου