Προς το περιεχόμενο

Intel ή AMD?!


Iason Stefanou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν θα αναφέρω περιοδικό εκτός αν μου πεις οτι δεν υπάρχει πρόβλημα. (καταλαβαίνεις τι εννοώ).

Το τέστ ήταν (και συγγνώμη που δεν το ανέφερα) το Canopus Pro Coder 3, με κωδικοποίηση 4 βίντεο ταυτόχρονα.

Το περιοδικό δεν αναφέρει το μέγεθος των βίντεο, αλλά νομίζω αυτό δεν είναι και τόσο σημαντικό σ'αυτό το τέστ (καλό θα ήταν όμως να ξέραμε)

 

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 49
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Νομίζω οι άνθρωποι που βλέπουν διαφορά είναι αυτοί που θέλουν 100% έλεγχο στον ήχο και στο arrangement καθ όλη την διάρκεια των project τους, δηλαδή χωρίς να κάνουν ούτε ένα Freeze ή bounce. Αναφέρομαι σε βαριά, σύνθετα project.

 

Αν κάποιος κάνει bounce λόγω συνήθειας από εποχές P2/P3/P4 ή χρησιμοποιεί loops...

 

Ειδικά αν κάποιος είναι νέος στον χώρο των πολλών επιλογών και συνδυασμών PC hardware, λίγα θα καταλάβει από αυτά που γράφουμε, τις λεπτομέρειες εδώ και 2 σελίδες, τί ρόλο παίζουν σήμερα και σε μερικά χρόνια, τότε που ένα top-plug θα χρειάζεται 3x CPU horsepower από το αντίστοιχο top σημερινό. Ίσως γι'αυτή την περίπτωση περισσότερο σημασία έχει το σωστό στήσιμο του Case. Αξιόπιστα components, hard & soft, για να επικεντρωθεί στην μουσική και όχι στο beta testing. Αν και δεν αποφεύγεται νομίζω στον χώρο των υπολογιστικών συστημάτων.

 

no such thing as bug-free software/hardware combo

 

Καλύτερα Apple IMHO, για συνθέτη, εκτός και αν έχει ο ίδιος την τεχνογνωσία γύρω από το θέμα μας ή κάποιος κοντά του, που ξέρει ακριβώς τις ανάγκες του, πόσο σύνθετα project πρόκειται να δημιουργήσει, την υποστήριξη που χρειάζεται σε θέματα εκμάθησης τεχνοτροπιών, κλπ...Ελπίζω να γίνομαι κατανοητός. Χρησιμοποιώ αυτό το ύφος όχι για να θίξω την συγκεκριμένη περίπτωση του μέλους που ξεκίνησε το thread, αλλά για να μιλήσω γενικά και να γράψω γρήγορα ταυτόχρονα.

 

Ghen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω οι άνθρωποι που βλέπουν διαφορά είναι αυτοί που θέλουν 100% έλεγχο στον ήχο και στο arrangement καθ όλη την διάρκεια των project τους, δηλαδή χωρίς να κάνουν ούτε ένα Freeze ή bounce. Αναφέρομαι σε βαριά, σύνθετα project.

 

Και να προσθέσω, πέραν του ΡΜ ;) οτι αυτό δεν είναι ακρότητα, όπως πολλοί νομίζουν, αλλά η ανάγκη για σταθερότητα και ασφάλεια στο έργο που με τόσο κόπο δημιουργούν.

 

Αν κάποιος κάνει bounce λόγω συνήθειας από εποχές P2/P3/P4 ή χρησιμοποιεί loops...

Απίστευτες εποχές. Και τι δεν κάναμε για να μην μας "φάει" κόλλημα το VST32 με τα μόλις 5-6 plugins.

 

Και φυσικά... Τι άλλο θα δούμε, γιατί το μέλλον επιφυλλάσει πολλά, πάααρα πολλά.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To θέμα που προέκυψε με το denormalization στους P4 δεν ήταν bug. Σε συνδυασμό με audio software, λόγω της φύσης των υπολογισμών, ονομάστηκε έτσι επειδή δημιούργησε προβλήματα (ανεξήγητα CPU utilization spikes) για ένα μικρό χρονικό διάστημα.

 

όχι φίλε δεν κατάλαβες, δεν αναφέρθηκα σ' αυτό

 

στο ΠΡΩΤΟ pentium βγήκε το bug, η ALU έβγαζε λανθασμένα αποτελέσματα σε υπολογισμούς, δηλαδή αγόραζες έναν υπολογιστή και σου έκανε λανθασμένους... υπολογισμούς

 

 

όσο για τα benchmarks

 

υπάρχουν ΠΑΡΑ πολλά, διαλέγει κανείς αυτό που τον βολεύει, και βάζει από κάτω "τα συμπεράσματα δικά σας"

 

όμως υπάρχει και το value-for-money, όπου διαιρούμε το κάθε benchmark με το κόστος του επεξεργαστή,  και εκεί κατά κανόνα βγαίνει πρώτη η AMD

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνεχίζοντας στο ΧΑΟΣ των αμέτρητων επιλογών κ διλημμάτων για τν δημιουργία ενος home studio, επανέρχομαι μ νέα απορία: 4πύρηνο Intel ή AMD???

 

Απο τη μία ο Intel ειναι ευσταθής κλπ αλλα πολύ ακριβός, απο την άλλη ο AMD φτηνότερος κ πιο ασταθής.... αλλά ένας φίλος μου που έχει AMD για την ίδια δουλειά μου λέει ότι δεν έχει αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα..

 

Help guyz! Είμαι μουσικός, όχι κομπιουτεράς κ είμαι απίστευτα overwhelmed στν κικεώνα των διλημμάτων!! :-\

όμως υπάρχει και το value-for-money, όπου διαιρούμε το κάθε benchmark με το κόστος του επεξεργαστή,  και εκεί κατά κανόνα βγαίνει πρώτη η AMD

Όπως βλέπεις, στο πρώτο ποστ δεν μπήκε οικονομικό μέτρο, απλά ρώτησε Intel ή AMD και βάσει αυτού απαντήσαμε όλοι.

Σίγουρα η AMD είναι κορυφή στο Value For Money, αλλά αυτό συνεπάγεται και με κάποια άλλα πράγματα που μιλάνε για χαμηλότερες επιδόσεις, ψηλότερες θερμοκρεασίες, αστάθεια κλπ κλπ.

Ακόμα και εγώ αν ήθελα τώρα ένα δεύτερο PC για...media center στο σαλόνι μου, θα επέλεγα AMD με 60€-90€ και θα ήμουν ευτηχισμένος.

Εδώ όμως μιλάμε για DAW και οι διαφορές είναι μεγάλες σε πολλά σημεία (δεν μιλάω για τιμή).

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι φίλε δεν κατάλαβες, δεν αναφέρθηκα σ' αυτό

 

στο ΠΡΩΤΟ pentium βγήκε το bug, η ALU έβγαζε λανθασμένα αποτελέσματα σε υπολογισμούς, δηλαδή αγόραζες έναν υπολογιστή και σου έκανε λανθασμένους... υπολογισμούς

 

Μερικώς, point.

 

Δεν μου πέρασε καν από το μυαλό ότι αναφέρθηκες σ'αυτό. Τότε εκτός από Midi και ελάχιστα audio recording&playback (cakewalk 4 κυκλοφορούσε τότε), δεν μπορούσαμε να κάνουμε και κάτι παραπάνω μέσα σε sequencer. Ακόμα και έτσι, ήταν πολύ σπάνιο να τύχει υπολογισμός που να φέρει στην επιφάνεια το bug. Δεν κράσαρε κάτι, θυμάμαι το RAM το περιοδικό να κάνει άρθρο σχετικά. Με EXCEL έκαναν την παρουσίαση και μπορεί να ήταν και μετάφραση από το Byte.

Ghen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικώς, point.

 

Δεν μου πέρασε καν από το μυαλό ότι αναφέρθηκες σ'αυτό. Τότε εκτός από Midi και ελάχιστα audio recording&playback (cakewalk 4 κυκλοφορούσε τότε), δεν μπορούσαμε να κάνουμε και κάτι παραπάνω μέσα σε sequencer. Ακόμα και έτσι, ήταν πολύ σπάνιο να τύχει υπολογισμός που να φέρει στην επιφάνεια το bug. Δεν κράσαρε κάτι, θυμάμαι το RAM το περιοδικό να κάνει άρθρο σχετικά. Με EXCEL έκαναν την παρουσίαση και μπορεί να ήταν και μετάφραση από το Byte.

 

μακαρι να κράσαρε κάτι, θα ήξερες πως υπάρχει πρόβλημα

 

αντίθετα όταν πας να κάνεις υπολογισμούς και είναι λανθασμένοι, δεν το παίρνεις είδηση...

 

φαντάσου δηλαδή ένας πολιτικός μηχανικός να έκανε στατική μελέτη κτιρίου με τον επεξεργαστη αυτόν...

 

το ότι τότε δεν έκανε κανείς πολλά στη μουσική με το πισί δεν λέει κάτι, αντίθετα το ότι η ΙΝΤΕΛ έβγαλε στην παραγωγή τον επεξεργαστή αυτόν κάτι λέει για τη σοβαρότητά της... δεδομένου μάλιστα ότι προσπάθησε τότε να υποβαθμίσει το πρόβλημα τότε και μόνο μετά από πιέσεις το παραδέχθηκε και έκανε αντικατάσταση των προβληματικών μοντέλων

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μακαρι να κράσαρε κάτι, θα ήξερες πως υπάρχει πρόβλημα

 

αντίθετα όταν πας να κάνεις υπολογισμούς και είναι λανθασμένοι, δεν το παίρνεις είδηση...

 

φαντάσου δηλαδή ένας πολιτικός μηχανικός να έκανε στατική μελέτη κτιρίου με τον επεξεργαστη αυτόν...

 

το ότι τότε δεν έκανε κανείς πολλά στη μουσική με το πισί δεν λέει κάτι, αντίθετα το ότι η ΙΝΤΕΛ έβγαλε στην παραγωγή τον επεξεργαστή αυτόν κάτι λέει για τη σοβαρότητά της... δεδομένου μάλιστα ότι προσπάθησε τότε να υποβαθμίσει το πρόβλημα τότε και μόνο μετά από πιέσεις το παραδέχθηκε και έκανε αντικατάσταση των προβληματικών μοντέλων

 

 

 

Ειδικά εκείνη την εποχή θα ήξερες ότι υπάρχει κάπου πρόβλημα και μάλλον το μυαλό θα πήγαινε κατευθείαν σε ένα κακογραμμένο OS όπως win95/win 3.x (thx Jasemeister). Άντε να περάσει από το μυαλό ότι είναι στην CPU. Δεν ξέρω σίγουρα τί έγινε, όμως αυτό που θυμάμαι ήταν να κυκλοφορεί diagnostic tool και οι έχοντες CPU με πρόβλημα να παίρνουν άλλο. Επίσης θυμάμαι τότε οι πολιτικοί μηχανικοί να καταφεύγουν σε λύσεις Apple/SUN workstations, όχι x86 για PRO δουλειά, εκτός από τους φοιτητές.

Ghen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://en.wikipedia.org/wiki/Pentium_FDIV_bug

 

Έχουν περάσει 15+ χρόνια από τότε...

 

Εγώ θα γίνω περήφανος γιωτάς σύντομα...I7 συγκεκριμένα  :)

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι λέτε για υψηλές θερμοκρασίες των AMD μιλάτε για τους Κ7 και πριν? Αν ναι, συμφωνώ. Όμως από τους Κ8 και μετά (πχ Athlon) τα πράγματα δεν είναι ακριβώς έτσι. Ενδεικτικά ο Pentium 4 με την στοκ ψύκτρα λειτουργεί συνήθως με low load πάνω από τους 60 βαθμούς. Αντίθετα ο Athlon 3500 (που είναι της ίδιας γενιάς με τον Pentium 4) με την στοκ ψύκτρα δεν έχει ξεπεράσει τους 40 βαθμούς καλοκαίρι μεσημέρι, με θερμοκρασία δωματίου 30 βαθμούς παίζοντας FEAR σε φουλ ανάλυση, εφφέ κλπ.

 

Όσο για σταθερότητα τις τελευταίες 4 ώρες έφτιαχνα ένα πρότζεκτ στο Reason με περίπου 15 midi tracks (+ τα εφφέ, κομπρέσσορες, eq). Και έχω μόνο έναν πυρήνα στην διάθεσή μου, και μάλιστα χωρίς hyper threading...  ;)

Shoot him again. His soul is still dancing...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου