Προς το περιεχόμενο

Μνήμη άνω των 8gb


papaki23

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το ερώτημα είναι απλό.Πώς μπορώ να βάλω στην motherboard τα 16 gb μνήμης που υποστηρίζει στα 4 slots που διαθέτει, από τη στιγμή που κυκλοφορούν kits μόνο έως 2gb, που σημαίνει 2χ4=8gb στην καλύτερη περίπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 38
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το ερώτημα είναι απλό.

Tι θα τα κάνεις είναι το ερώτημα. Επειδή υποστηρίζει 16 πρέπει να τα βάλεις για

να λες οτι τα 'χεις? Δεν ξέρω και πολλά απο pc, δεν ξέρω καν αν υπάρχουν

μονές μνήμες των 4gb αλλά μήπως εννοεί οτι όταν βγούν 4gb θα τις σηκώνει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο ερώτημα τι θα τα κάνω νομίζω είναι λίγο αφελές.Προφανώς τα χρειάζομαι για να ρωτάω, όπως προφανώς και τα χρειάζονται όσοι ασχολούνται με μουσική τεχνολογία και έχουν κάποιο υποτυπώδες home studio σαν και την αφεντιά μου.

Η ανάγκη για μεγάλη ram υπάρχει σε πολλές εφαρμογές πέραν αυτής που με αφορά και γι'αυτό αναρωτιέμαι πως οι κατασκευαστές μνημών δεν διαθέτουν μονές μνήμες άνω των 2gb.

Να σημειωθεί πως για laptop υπάρχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.552235

Επίσης μπορείς να βρεις 16άρια configurations αν παραγγείλεις μνήμες από την Crucial.

 

Πάντως 16 Gb μνήμης για home studio εφαρμογές... πολλά μου φαίνονται αλλά αν εσύ τα χρειάζεσαι, πάω πάσο. ;)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μενα μου φαινονται παρα πολλα, ειδικά αν σκεφτειτε ότι δουλευω τοσα χρονια με 512 8) (τι γελατε, τοτε ήταν τζετ)

 

Αλλα μ'αρεσουν κατι τετοιες ιδεες, φανταζομαι θα πηγαινει φιλιωντας μετα χαιδευοντας και στο τελος... :P

 

Λιγο ακριβες είναι η αληθεια παντως για να παρεις 4 :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα υπάρχουν τα πάντα για όλους!!!

Δες ΑΥΤΟ!

http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/RAM/with(MEMORY_SIZE=16%20GB).htm

 

ΑΝ θες να δώσεις 600€ για μνήμη ραμ (η οποία θα πρέπει αν σου φέρει και την κατάλληλη απόσβεση χρημάτων), δική σου επιλογή!!!!

 

Προσωπικά έχω 4GB (και το ΜΑΧ που έχω γεμίσει είναι τα 3.5GB έχοντας ταυτόχρονα ανοιχτούς 2 εικονικούς υπολογιστές!!!).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όπως προφανώς και τα χρειάζονται όσοι ασχολούνται με μουσική τεχνολογία και έχουν κάποιο υποτυπώδες home studio σαν και την αφεντιά μου.

 

φίλε έχουν κατά καιρούς γράψει τα μέλη εδώ τι υπολογιστή έχουν και πόση μνήμη, και πόσα VST τρέχουν στα DAW τους, θυμάσαι κάποιον να έχει πάνω από 8 γίγα μνήμη;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιαυτούς που λένε ότι πάνω από 4 γίγα είναι άχρηστα, εγώ έχω μια μητρική Thunder K8QS Pro (S4882) με 32GB Ram ECC και 4 opteron επεξεργαστές. Χρησιμοποιώ το μηχάνημα αυτό σε live με cubase και καταφέρνω να φορτώσω στην ram γύρω στα 14GB  VST me samples όπως για παράδειγμα είναι το synthogy ivory,east west colossus, Vienna, to mixosaurus drums κ.α.. Κι έτσι έχοντας προφορτωμένα στη ram όλη την γκάμα των ήχων (vst) που χρειάζομαι στο live, έχω ορίσει για το κάθε vst διαφορετικό κανάλι midi, και όταν θέλω να αλλάξω  ήχο στο live απλά αλλάζω midi κανάλι απο το controller μου.Αυτό που κάνω δεν ήταν εφικτό με λιγότερη ram γιατί είτε δούλευε πολύ ο σκληρός δίσκος (swap file) είτε μου έβγαζε απλά error not enough memory. Φυσικά εννοείται μιλάμε πάντα για 64bit λειτουργικό σύστημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου