Προς το περιεχόμενο

Καταπληκτικός κιθαρίστας


taq

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είπες βαβούρα το Μπαχ? Ηλεκτρική κιθάρα χωρίς παραμόρφωση ήταν - αν άκουσες βαβούρα φταίει το όργανο' date=' όχι ο οργανοπαίχτης. Επίσης πιστεύω ότι το παίζει στη σωστή ταχύτητα άρα δεν κάνει επίδειξη ταχύτητας. Τα άλλα δύο (καγκουριά κούρεμα) δεν τα σχολιάζω.

Επίσης δεν νομίζω ότι είναι σωστό να απαξιώνουμε τους βιρτουόζους. Πάντα έχουμε να πάρουμε κάτι από αυτούς. Ένας φίλος μου ντράμμερ κόντεψε να κλάψει από συγκίνηση όταν είδε live τον Dave Weckl και τον Paul Wertico.[/quote']

 

και βεβαια ΔΕΝ ειπα βαβουρα τον ΜΠΑΧ (ΕΣΥ το εξελαβες ετσι),βιρτουοζος ειναι ΜΟΝΟ αυτος που συνδιαζει μουσικοτητα,αισθητικη & τεχνικη (π.χ ο Dave Weckl & o Wertico) και πως να το κανουμε απο το παιδι αυτο ΛΕΙΠΟΥΝ τα δυο βασικα συστατικα της συνταγης για την βιρτουοζια :lol:

 

υ.γ.ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ οτι αν σου αρεσει εχεις καθε δικαιωμα να τον ακους,την αποψη μας λεμε απλα οσοι τον βρισκουμε ενοχλητικο αλλωστε ειμαι σιγουρος οτι γνωριζεις το αμερικανικο γνωμικο περι "γνωμων" :lol:

 

και γιατι να μη σχολιασεις την ¨καγκουρια" & το "κουρεμα" παρακαλω?και αυτα δεν ειναι πολυ σημαντικα :?: (υποτιθεται οτι η εμφανιση & ο τροπος που ο καθενας "φερει" τον εαυτο του σε αρκετα μεγαλο ποσοστο ΕΚΦΡΑΖΟΥΝ και την κουλτουρα & την παιδεια καθε ανθρωπου...)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 82
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

βιρτουοζος ειναι ΜΟΝΟ αυτος που συνδιαζει μουσικοτητα' date='αισθητικη & τεχνικη. απο το παιδι αυτο ΛΕΙΠΟΥΝ τα δυο βασικα συστατικα της συνταγης για την βιρτουοζια[/quote']

 

Σορυ που επιμένω αλλά θέλω να βγάλω άκρη.

Μπορεί κανένας άλλος κιθαρίστας να παίξει με κιθάρα

τόσο πιστά Μπαχ; Αυτός κάνει ότι μπορεί και φτάνει την κιθάρα στα όριά

της. Η κιθάρα φταίει που δε βγαίνει μουσικότητα όχι αυτός.

Αποκαλύπτει την αδυναμία του οργάνου να ανταποκριθεί.

 

Είναι σα να ζητάς από ένα πιανίστα να παίξει βιμπράτα και σηκώματα :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τοση μα τοση ποια σκορδοκαουρα για τον τυπο?Ενταξει κ γω ειδα το κλιπακι κ επαθα ολιγον, αλλα απο την αλλη ρε παιδια, για το θεο!Κ ο uli jon roth διασκευασε τις 4 εποχες κ προσθεσε κ μια δικια του ετσι για να γουσταρει κ ουτε μια στιγμη δεν ακουστηκε η υπερβολη..Τι θελω να πω...μην πεφτεται θυματα προσκερου ενθουσιασμου με το ψαρωμα που ριχνει το βιντεο...γιατι αυτος ηταν ο σκοπος του..απο κει κ περα το οτι παιζει στην κιθαρα το εργο του μπαχ μαλλον πρεπει να το ξεπερασει κ ο ιδιος εκτος κ αν του χρησιμευει σε κατι...πολυ θα ηθελα να ακουσω κατι δικο του...να δω πως λειτουργει την τεχνικη του...να δω οτι ειναι κατι παραπανω απο εναν τυπο που εχει παπαρδελιασει 10 μετρα κλασσικης μουσικης..κ οσο για το outlook...χεχε...για δειχτε σε εναν ακυρο εναν απο τους παρακατω...de maio, murray, dani filth, κ παρατηρηστε αντιδρασεις...

 

ΥΓ. να τιμωρηθει παραδειγματικα ο tag(ας) !!!!!Δεν ειναι δυνατον να σπερνει τη διχονοια εδω...

f you don't want it you won't  do it

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αχ βρε Ελλαδιτσα...να τι σε εφαγε...η υπερμετρη δημοκρατια σου....η ελευθερια του να λεμε ολοι τα παντα...

Φαυλος Κυκλος Αντιπαλοτητας

Δεν θα παμε μπροστα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O τυπος δεν εχει δει μ..νι στη ζωη του,αυτο ειναι το μονο σιγουρο,τωρα για τα αλλα...φαγωθειτε μονοι σας.

 

παίζει να είναι το πιο ουσιώδες post σε αυτό το thread (χωρίς παρεξήγηση...)

 

ΥΓ1: κουλάρετε, δεν είναι δα και τόσο ριζοσπαστική η τεχνική του... http://www.tappistry.org/ (αν διαβάζατε και λίγο το site πριν αρχίσετε να postάρετε ακατάπαυστα θα βλέπατε ότι ούτε ο ίδιος το παίζει "ριζοσπάστης"... μάλιστα λέει ότι παίζει στον συγκεκριμένο τύπο κιθάρας γιατί δεν είχε λεφτά για Chapman Stick ή Warr Guitar - δύο όργανα που παίζονται αποκλειστικά με τη συγκεκριμένη τεχνική)

 

ΥΓ2: να πεθάνει ο χάρος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Adam έχει βγάλει αρκετά βίντεο με διάφορα κομμάτια. Κάνει αυτό που τον ευχαριστεί και τον εκφράζει, σε αντίθεση με άλλους που κάνουν καμιά αρπαχτή στην ελληνική επικράτεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι που φαίνεται να ξεχνιέται έτσι γενικά και αόριστα, είναι ότι το παληκάρι δεν είναι φτασμένος μουσικός στο δρόμο είναι και ψάχνεται, και μπράβο του που θέλει να κάνει κάτι διαφορετικό. Για όνομα του Χριστού και της μάνας του δηλαδή, τι συγκρίσεις είναι αυτές με Μπεκ, κλπ??? :evil:

 

Αν έστω και ένας είδε το βιντεάκι του και του μπήκαν ιδέες για να κάνει το παίξιμό του πιο δημιουργικό, τότε κάτι θετικό βγήκε.

 

Και κάτι ψιλοάσχετο, αλλά πάλι βγήκε στην κουβέντα.

 

Έχω βαρεθεί να ακούω την πολεμική εναντίον των "βιρτουόζων" πια! Που το πάνε που το φέρνουν μερικοί, εκεί το καταλήγουν! Νισάφι πια, αν δεν πιάνουν τα χεράκια σας παιδιά ρίξτε το στο "playing with feeling", τα κόμπλεξ σας δεν μας ενδιαφέρουν 8)

 

Αυτά και όποιος έχει τη μύγα να τη φέρει πίσω! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μια άισθηση ότι μερικοί βλέπετε το δέντρο χάνοντας το δάσος...Δεν μου αρέσει να υποστηρίζω ανθρώπους, παρά μόνον απόψεις, αλλά εν προκειμένω ο Superfunk έχει δίκιο όταν λέει πως βιρτουόζος και "παιχταράς" δεν είναι εκείνος που βγάζει ένα μουσικό όργανο από τα όριά του κάνοντας πράγματα παράταιρα προς&την φύση του οργάνου και κακόγουστα, αλλά ο μουσικός που εκφράζει μια υψηλή αισθητική αντίληψη μέσω ενός τεχνικά άρτιου παιξίματος.

Δεν τίθενται εδώ ζητήματα "playing with feeling" ή κόμπλεξ φίλε dienekes, απλά είναι αντικειμενική αλήθεια ότι ο τύπος παίζει κάτι που μόνο κιθάρα δεν είναι...Κι επειδή παίζει Bach δηλαδή έχει το ακαταλόγιστο ; Εγώ λοιπόν παραδέχομαι δημοσίως ότι δεν μπορώ να παίξω ούτε Bach, ούτε πολλά άλλα, κι όμως έχω κάθε δικαίωμα να επισημάνω την αντικειμενική αλήθεια!!! Δεν είναι επίθεση στους βιρτουόζους, αλλά επίθεση στην κακογουστιά που πολλοί θεωρούν επίδειξη υψηλής τεχνικής!

P.S.: Όσο για το κούρεμα...ΕΛΕΟΣ, έχουμε 2005...πέρασαν τα 80s!!! em.icon.bigsmile.pngem.icon.bigsmile.pngem.icon.bigsmile.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τίθενται εδώ ζητήματα "playing with feeling" ή κόμπλεξ φίλε yameth/quote]

 

8O 8O 8O

 

Αν αναφέρεσαι σε μένα... δηλώνω υπεύθυνα πως δεν είμαι ούτε ήμουν ποτέ ο yameth! :D

 

Και δεν είπα αυτό φίλε john, πρέπει να διαβάζεις in context και μερικές φορές "πίσω από τις γραμμές" :wink: Και δεν αναφερόμουν στον superfunk με τον οποίο σε γενικές γραμμές δεν διαφωνώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου