Προς το περιεχόμενο

Καταπληκτικός κιθαρίστας


taq

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εντάξει οκ...αλλά και μένα δεν με αγγίζει ο Jeff Beck...και δεν τολμάω να το πω...γιατι πάνω απο τους μισούς εδώ μέσα θα πέσουν να με φάνε...δεν αμφισβητώ όμως ότι έχει διαμορφώσει μια σκηνή ...οτι για τους περισσότερους θεωρείται θρύλος και δάσκαλος... αλλά εμένα δεν μου λέει κάτι...

δεν μπαίνω σε δηλώσεις του στυλ κάγκουρας και ανούσιος και τσίρκο ...έλεος πια... στην τελική για να κρίνεις με αυτό το ύφος...και όχι να πεις απλα μου αρέσει η απλα δεν μου αρέσει...πρέπει ναχεις κάποια μουσική οριμότητα....που αν κάποιος είχε μουσική οριμότητα η όποιου είδους οριμότητα δεν θα χαρακτήριζε έτσι έναν μουσικό ακόμα και αν έπαιζε με την Γαρμπή....και σόλαρε στο Σπασίμπα Baby....

 

καταρχην δεν υπαρχει μουσικη οριμοτητα αλλα μουσικη ωριμοτητα :lol:

κατα δευτερον οταν καποιος ειναι κακογουστος & προσβαλει την αισθητικη μου θα τον χαρακτηριζω οπως θέλω....οπως βεβαια μπορει οποιοσδηποτε να χαρακτηρισει ΟΠΩΣ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ και εμενα...,η σατυρα ειναι το ΜΟΝΟ που μας εχει απομεινει σε αυτη τη χωρα & δεν σκοπευω να παραιτηθω απο αυτην... :wink:

χαλαρωσε....

 

α,και το να συγκρινεις τον Jeff Beck με αυτο το μνημειο της κιτσαριας ειναι τουλαχιστον αστειο.....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 82
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Παρακολούθησα την ανταλλαγή απόψεων σας . Θέλω να κάνω μία ερώτηση , ο τυπάς που πρότεινε το βίντεο αυτό ως τί το πρότεινε να το δούμε , από τεχνικής άποψης ή από μουσικής ? Μήπως όλο αυτό είναι η αφορμή για να ανοίξουν (επιτέλους?) οι ασκοί του αιόλου ανάμεσα στους

1.&Έχω &γαμάτη τεχνική πάνω στην κιθάρα και το μόνο που κάνω είναι να το δείχνω συνέχεια

2.&Έχω γαμάτη τεχνική πάνω στην κιθάρα , πήρα αυτά που ήθελα , και το μόνο που κάνω τώρα είναι να την χρησιμοποιώ για να παίξω την μουσική μου καλύτερα , χωρίς να φτύνω αυτά που ξέρω

3.Είμαι ένας άσχετος που λεέι οτι ξέρει να παίζει , και το μόνο που κάνει είναι να εκμηδενίζει όλα αυτά χωρίς όμως να&έχει ιδέα για το τι γίνεται . &&

&

&

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειναι ετσι ακριβως τα πραγματα,κατα την γνωμη μου βεβαια.εγω ειμαι ασχετος και το παραδεχομαι, αλλα δεν ειναι αυτος ο λογος που μισω τους φλυαρους κιθαριστες.

δεν ειναι θεμα κομπλεξ, αλλα νομιζω οτι ειναι θεμα γουστου αισθητικης και αποψης πανω στην μουσικη.

εχει μεγαμη σημασια για τον καθενα το πως αξιολογει την τεχνικη η και οτιδηποτε αλλο.

απλα για μενα ενας μουσικος με τεραστια παιδεια και τεχνικη, ειναι ΑΠΛΑ μουσικος, και οχι ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΗΣ.

αν καποιος επισκευτει το berklee(η ακομα και μερικα απο τα μεγαλα σκυλομαγαζα της Ελλαδας...), για παραδειγμα, πιστευω οτι θα συναντησει τουλαχιστον 100 κιθαριστες ανωτερους ολων των γνωστων βιρτουοζων.

σημαινει κατι αυτο ομως??

αν καποιοι απο αυτους, ανηκουν στην 2η κατηγορια, τοτε ισως καποια στιγμη να ανηκουν στην κατηγορια των καλλιτεχνων.

μπορει ο κιθαριστας να εχει την ικανοτητα να παιξει και Ραχμανινοφ, αλλα αυτο δεν τον ανεβαζει στα ματια μου, οπως μπορει καποιος να παιζει μια νοτα το λεπτο και να με κανει να κλαψω απο συγκινιση.

[/img]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εντάξει οκ...αλλά και μένα δεν με αγγίζει ο Jeff Beck...και δεν τολμάω να το πω...γιατι πάνω απο τους μισούς εδώ μέσα θα πέσουν να με φάνε...δεν αμφισβητώ όμως ότι έχει διαμορφώσει μια σκηνή ...οτι για τους περισσότερους θεωρείται θρύλος και δάσκαλος... αλλά εμένα δεν μου λέει κάτι...

δεν μπαίνω σε δηλώσεις του στυλ κάγκουρας και ανούσιος και τσίρκο ...έλεος πια... στην τελική για να κρίνεις με αυτό το ύφος...και όχι να πεις απλα μου αρέσει η απλα δεν μου αρέσει...πρέπει ναχεις κάποια μουσική οριμότητα....που αν κάποιος είχε μουσική οριμότητα η όποιου είδους οριμότητα δεν θα χαρακτήριζε έτσι έναν μουσικό ακόμα και αν έπαιζε με την Γαρμπή....και σόλαρε στο Σπασίμπα Baby....

 

Με λιγα λογια και με προεδρικο φιρμανι απαγορευεται στο εξης η μουσικη κριτικη στον κιθαριστα της Γαρμπη(ς) :D, στον εν λογω κιθαριστα, στο Μοτσαρτ κ.ο.κ............Απο τη στιγμη που καποιος δημοσιοποιει τη μουσικη του, ειτε ειμαι εγω αυτος που ανεβαζω ενα κομματι στο ΝΟΙΖ, ειτε ο εν λογω τυπος ειτε ο Μοτσαρτ αυτοματως σημαινει πως δεχεται και την οποια κριτικη (με τα μουσικα κριτηρια του καθενος).........Αν δεν μας αρεσει η κριτικη μπορουμε να παιζουμε αυτα που θελουμε στο υπνοδωματιο μας και να μην ανησυχουμε μηπως δεχθουμε καποιο μη politically correct σχολιο.......

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι πιο πολλοί βιρτουόζοι καταλήγουν να γίνονται αντιπαθητικοί, διότι βγάζουν ένα "εγώ" μεγάλο σαν περίπτερο, το οποίο καταλήγει να λειτουργεί εις βάρος της σύνθεσης, του feeling και της παρέας. Λέω "οι πιο πολλοί" κυρίως διότι έχω υπόψιν μου τον Steve Howe των Yes, τον οποίο περιέργως δεν τον έχει αναφέρει κανείς από τους φίλους κιθαρίστες εδώ στο noiz, ενώ ο άνθρωπος έχει καταφέρει να θέσει το ιλιγγιώδες ταλέντο του στην υπηρεσία του γκρουπ (κάτι που δεν κατάφερε να κάνει ο πολύς Rick Wakeman, στο ίδιο γκρουπ).

 

Πιστεύω μόνο στην βιρτουοζιτέ που έρχεται σαν αποτέλεσμα της πρακτικής τριβής με το υλικό του ίδιου του μουσικού (ή του γκρουπ στο οποίο συμμετέχει), και όχι σαν αποτέλεσμα ατελείωτων ορών πρακτικής εξάσκησης για την βελτίωση της ταχύτητας των δακτύλων.

 

Είχε πει ο Λένον: "αν κάποιος σύγκρινε ποτέ το πως παίζω κιθάρα με το πως παίζει ο B.B. King θα αισθανόμουν γελοίος. Όμως, είμαι καλλιτέχνης, και αν μου δώσεις μία τούμπα, κάτι θα καταφέρω να βγάλω από αυτήν".

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με λιγα λογια συμφωνα με οσα λετε το παλικαρι πρεπει να αφαιρεσει μερικες νοτες απτις φουγκες του bach και φυσικα να τις παιξει σε πολυ χαμηλοτερο τεμπο απτο original απλα και μονο να για νιωσουμε καλυτερα εμεις (οι κουλοι) και να τον αποδεχτουμε...

αυτο ειναι τεχνη λοιπον??

οχι!!!

αυτο ειναι ακριβως αυτο που λεει ο φιλος flipper!!!(οσα δε φτανει η αλεπου)

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

oxι δεν λεμε αυτο βεβαιως (εξαλου κατεβαζοντας "ταχυτητα" η ολη αντιαισθητικοτητα του εγχειρηματος απλα θα ακουγεται πιο αργα :lol: )

αυτο που λεμε ειναι οτι πρεπει ΕΠΕΙΓΟΝΤΩΣ να αποκτησει αισθητικη & γουστο :!:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

oxι δεν λεμε αυτο βεβαιως (εξαλου κατεβαζοντας "ταχυτητα" η ολη αντιαισθητικοτητα του εγχειρηματος απλα θα ακουγεται πιο αργα :lol: )

αυτο που λεμε ειναι οτι πρεπει ΕΠΕΙΓΟΝΤΩΣ να αποκτησει αισθητικη & γουστο :!:

 

+άπειρο...

 

Ο καθένας δημιουργεί τέχνη σύμφωνα με τα δικά του αισθητικά κριτήρια. Αλλά όποια και να είναι αυτά όταν η τέχνη γίνεται μέσον επίδειξης δεν μπορεί παρά να γίνεται ενοχλητική στην πλειοψηφία!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και βλέπω ότι η συζήτηση προχώρησε, θα ήθελα να επαναλάβω κάτι που ανέφερα και στο προηγούμενο post μου, και απ'ότι διαπιστώνω πέρασε μάλλον απαρατήρητο.

 

Προσπαθήστε να ΑΚΟΥΣΕΤΕ το κομμάτι/κομμάτια χωρίς να ΒΛΕΠΕΤΕ το video. Θα διαπιστώσετε ότι προσομοιάζει στην καλύτερη περίπτωση σε μουσικό κουτί ή κουδουνίστρα, και εν πάσει περιπτώσει, μόνο άρτια εκτέλεση δε μπορεί να χαρακτηριστεί.

 

Αυτό δε λέει σε κανέναν τίποτα; Στην τελική, οι όποιες αισθητικές /καλλιτεχνικές αναζητήσεις του καθενός μας είναι υποκειμενικό ζήτημα. Το εκτελεστικό μέρος όμως θα έπρεπε να είναι αδιαπραγμάτευτο, ειδικά στις περιπτώσεις που μιλάμε για τέτοιο "επίπεδο" παιξίματος. Και το ξαναλέω: Η ΜΟΥΣΙΚΗ ΦΤΙΑΧΝΕΤΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ.

 

Θα περιμένω τον σχολιασμό σας

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

superfunk νομίζω πως πρέπει να είχες πολύ τραυματικές εμπειρίες σαν παιδάκι...για να απαντάς έτσι σε ένα post που απλά τονίζει άλλη μια φορά το πόσο εύκολα κρίνετε τους πάντες και με κακία...

στην τελική ο τυπάς έχει τα κότσια να εκτίθεται ...εσυ μπορείς? όχι!!! κάθεσαι σε ένα forum και κράζεις τα πάντα...απο κιθαρίστες μέχρι ακριβές κιθάρες...είναι πραγματικά πάρα πολυ άσχημη όλη αυτή η απαξίωση...

είναι επίσης πολύ λυπηρό να είσαι 40 χρονών άνθρωπος...και να μου γράφεις εκφράσεις του στυλ. "μόνο η σάτυρα μας έχει μείνει σε αυτή την χώρα" λες και είσαι ο Χάρυ Κλυνν σε παράθυρο του Star.

πραγματικά thanx για το μάθημα ορθογραφίας...το ξέρω ότι μου χρειάζεται και ότι είναι αντιαισθητικό να γράφω τόσο χάλια....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου