Προς το περιεχόμενο

Τι λέτε, θα μπορούσα να τραγουδήσω;


kosh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Χμμ μολις ειδα το θεμα μου γεννηθηκε η απορια και για τι δικη μου τη φωνη. Τωρα θα μου πειτε αν καθοσασταν να ακουτε τον καθε πικραμενο που νομιζει οτι τραγουδαει αφηστε το καλυτεερα...εαν προλαβω ομως λεω να ανεβασω κ εγω αυριο ενα σαμπλ να μου πειτε κ μενα τη γνωμη σας....οσο για το τραγουδι που εχει ανεβασει το παιδι θα συμφωνησω με τουσ προλαλησαντες τοσο στο  οτι ειναι χαμηλος ο ηχος και το τραγουδι δεν αναδικνυει τη φωνη και ουτε καποιο φαλτσο ακουγεται στη φωνη...πως την εκανες την ηχογραφηση αληθεια??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε πρώτη ακρόαση η φωνή σου ακούγεται μια χαρά, μπορεί δηλαδή νομίζω να καλιεργηθεί. Δε νομίζω όμως ότι είσαι για τέτοιο στυλ, έχεις πιο ψιλή φωνή.

 

Ως προς αυτά περί έντασης, όντως η ένταση είναι πολύ χαμηλή αλλά η λύση ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΦΩΝΑΞΕΙΣ!! Ας προσέχουμε λίγο τι λέμε ρε παιδιά!! Άλλο τραγουδάω, άλλο φωνάζω!!! Τραγούδα πιο δυνατά, αλλά η τελευταία λέξη/έννοια/ιδέα που πρέπει να έχεις στο μυαλό σου είναι το "φωνάζω". ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να φωνάζεις. Πρέπει να τραγουδήσεις πιο δυνατά ΧΩΡΙΣ να φωνάζεις. Απλά τραγούδα σε πιο φυσιολογική ένταση. Το τονίζω γιατί δεν υπάρχει κάτι χειρότερο από το να συνηθίσεις να φωνάζεις. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου φαίνεται θα κανονίσουμε καμιά μέρα νοιζ καραόκε, να δούμε τελικά τα περί μουσικότητας, το έχει δεν το έχει, ή απλά να κάνουμε χαβαλέ :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί όχι johnthemetal, αλλωστε όποιος θέλει ακούει, δέν είναι ότι θα βγείς στην τηλεόραση και θα σε φάνε στη μάπα υποχρεωτικά  ;D. Το πολύ πολύ άν ξεκίνησα τρεντ και μαζευτούμε τόσοι πολλοί άς μας συγχωνεύσουν σε ένα θρεντ (με τίτλο "τα παρατράγουδα") και τέλος.

 

Για την ηχογράφηση: Εντελώς για πλάκα, και χωρίς σκοπό να ακούσει κανείς (γι'αυτό και το άθλιο παίξιμο κιθάρας), είχα ένα μικρόφωνο behringer xm8500 και καθόμουν κάπως μακριά για να πιάνει πιό ισορροπημένα και την κιθάρα. Το μικρόφωνο σε μίκτη της ίδιας μάρκας, και αυτό σε onboard κάρτα ήχου. Η δέ κιθάρα μια ovation style με 40Ε που μάλλον δέν δύναται να κουρδιστεί σωστά. Άν ξαναγράψω με κιθάρα θα τη βυσματώσω στο μίκτη και θα καθήσω κοντά στο μικρόφωνο, ίσως να ακουστεί και καθαρότερα η φωνή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε πρώτη ακρόαση η φωνή σου ακούγεται μια χαρά, μπορεί δηλαδή νομίζω να καλιεργηθεί.

 

Πιστεύεις οτι και η εξάσκηση, απο μόνος μου, μπορεί να είναι αρκετή?

 

Δε νομίζω όμως ότι είσαι για τέτοιο στυλ, έχεις πιο ψιλή φωνή.

 

Ότι έχω, έχω, αλλά και ο ίδιος ο neil young ψιλή φωνή δέν έχει? Άν θέλεις να προτείνεις στύλ ευπρόσδεκτο...

 

Ως προς αυτά περί έντασης, όντως η ένταση είναι πολύ χαμηλή αλλά η λύση ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΦΩΝΑΞΕΙΣ!! Ας προσέχουμε λίγο τι λέμε ρε παιδιά!! Άλλο τραγουδάω, άλλο φωνάζω!!! Τραγούδα πιο δυνατά, αλλά η τελευταία λέξη/έννοια/ιδέα που πρέπει να έχεις στο μυαλό σου είναι το "φωνάζω". ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να φωνάζεις. Πρέπει να τραγουδήσεις πιο δυνατά ΧΩΡΙΣ να φωνάζεις. Απλά τραγούδα σε πιο φυσιολογική ένταση. Το τονίζω γιατί δεν υπάρχει κάτι χειρότερο από το να συνηθίσεις να φωνάζεις. ;)

 

Χρήσιμη παρέμβαση, γιατί ενώ νομίζω τα παιδιά εννούσαν απλά "πιό δυνατά" με το "να φωνάζεις", η αλήθεια είναι το πήρα λίγο κυριολεκτικά. Οπότε καλά που το ξεκαθαρίζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου φαίνεται θα κανονίσουμε καμιά μέρα νοιζ καραόκε, να δούμε τελικά τα περί μουσικότητας, το έχει δεν το έχει, ή απλά να κάνουμε χαβαλέ :P

Nα αγοράσουμε και ενα μικρόφωνο συνεταιρικά και να το πάρει ο νικητής.

Το πολύ πολύ άν ξεκίνησα τρεντ και μαζευτούμε τόσοι πολλοί άς μας συγχωνεύσουν σε ένα θρεντ (με τίτλο "τα παρατράγουδα") και τέλος.

Sounds like fun 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sounds like fun 8)

 

Αλλά εγώ που το ξεκίνησα θα κρατήσω το ξεχωριστό - δικό μου (θα μετονομαστεί σε "the original hryso koufeto"). Οι μiμητές όλοι μαζί παρακαλώ...  8) 8) 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν ευχαριστώ mastixas με συγκινείς  :)

 

Ακολουθεί U2 with or without you!

 

Η ένταση ανέβηκε λίγο πάνω απο το επίπεδο ομιλίας (αν και ξεχνιέμαι και χαμηλώνω σε πολλά σημεία), και λίγο πιο δυνατά μετά το 2:30 οπότε κάποιος μπορεί να ακούσει λίγο στην αρχή και αυτό το κομμάτι στο τέλος για να μήν χρειαστεί να το υποστεί όλο. Είναι και το backing track μόνο μπάσο ντράμς, και στη μέση τραγουδάω πιό χάλια, οπότε σίγουρα καταντάει βαρετό. Επίσης στην προσπάθεια να μιμηθώ τον bono κατέληξα να ακούγομαι λές και είμαι ο γκέι ξάδερφός του! Τέλοσπάντων ΘΑΨΤΕ ΕΛΕΥΘΕΡΑ!!!! Το μόνο που θέλω είναι να ξεχωρίζετε ποιά κουσούρια επιδέχονται διόρθωσης και πιά όχι.

withorwithout.mp3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου