Προς το περιεχόμενο

Τι λέτε, θα μπορούσα να τραγουδήσω;


kosh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kαι πάλι δεν το λες αντιπροσωπευτικό το 'δείγμα', κινείσαι απλά αξιοπρεπώς μέσα με

μια οκτάβα αλλά μόνο υποθέσεις μπορούμε να κάνουμε για το τι θα γινόταν πιο πάνω.

Φαίνεται σαν να φοβάσαι να πιέσεις, αφού μπήκες στον κόπο να ηχογραφήσεις και να

ανεβάσεις κλίπ, χώσε κάτι δυνατό που να το γουστάρεις και δώσε οτι μπορείς.

Το οτι θα καθόμουν να γράψω κριτική για τραγούδι μέσα σε φόρουμ δεν το περίμενα, αρχίζω να πέφτω στην υποληψή μου!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

υπάρχουν τουλάχιστον δύο σημεία όπου η φωνή ανεβαίνει ψηλώτερα στο αυθεντικό τραγούδι, ένα παράδειγμα είναι το "nothing winned" στο 2:08

 

εσύ τα σημεία αυτά τα κράτησες χαμηλά και αυτό "αφαίρεσε" από τη δυναμική του τραγουδιού

 

κατά τα άλλα ήσουν σωστός και με καλή προφορά, όχι όμως και "συναρπαστικός", το τραγούδι δεν είχε καθόλου νεύρο, ήταν άψυχο

 

αυτό πιθανότατα θα το διορθώσεις όταν αποκτήσεις περισσότερη αυτοπεποίθηση

 

πιες και κάνα διπλό ουισκάκι για προετοιμασία  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@bihlas87

 

Γι'αυτό που λές πιστεύω ότι χρειάζομαι εξάσκηση. Τις λίγες μέρες που ασχολούμαι βλέπω σταδιακή βελτίωση αλλά ακόμα δέν είμαι έτοιμος να τραγουδήσω κάτι πολύ δυνατά + ότι ντρέπομαι πολύ που ακούγομαι στην πολυκατοικία. Ένα θέμα είναι ότι πιστεύω ότι ακόμα και να δυναμώσω η φωνή μου ακούγεται "πνιγμένη", και αυτό είναι ίσως και θέμα τεχνικής, γιατί κάποιες λίγες στιγμές μπορώ και την ανοίγω. Ελπίζω να μήν είναι θέμα κατασκευής που δέν επιλύεται...

 

Για εσένα εύχομαι και εις ανώτερα

 

x-factor.jpg

 

@gdevelek

 

Αν σκεφτείς πόσο κόμπλεξ είχα με τη φωνή μου, αυτά που λές μου δίνουν θάρρος να αρχίσω να το παλεύω. Όντως λίγο σάν κασετόφωνο ένοιωθα όταν το τραγουδούσα, αλλά τα υπόλοιπα θα έρθουν πιστεύω σιγά σιγά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε ποια πολυκατοικία, έχεις αναρωτηθεί πόσα παραπάνω ντεσιμπέλ βγάζουν τα μέλη εδώ που  παίζουν ηλ. κιθάρα ;

 

τη φωνή σου σε νορμάλ ένταση τραγουδιού ζήτημα είναι αν μπορεί να την ακούσει ο ακριβώς δίπλα πίσω από τη μεσοτοιχία, κι αυτό σε νυχτερινές ώρες

 

χώσε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ παίζω ηλ. κιθάρα. Απλά τραγούδι = ψώνιο. Ευτυχώς το ιντερνετ είναι ανώνυμο και μετά απο όλα αυτά δεν θα χρειάζομαι γυαλιά με ψέυτικο μουστάκι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τη φωνή σου σε νορμάλ ένταση τραγουδιού ζήτημα είναι αν μπορεί να την ακούσει ο ακριβώς δίπλα πίσω από τη μεσοτοιχία, κι αυτό σε νυχτερινές ώρες

 

χώσε!

Ώπα, παρ'το αλλιώς :P Όχι κι έτσι! ;D Trust me, βράδυ κανονικά ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ να τραγουδήσεις.

 

@kosh: έχεις καθαρό ήχο στη φωνή σου και το αυτί σου δεν δείχνει κακό. Έχεις επίσης το καλό ότι τραγουδάς ΦΛΩΡΙΚΑ ;D το οποίο, πίστεψέ με, είναι καλό! Γιατί δεν έχεις κάνει ως τώρα ζημιά στο λαιμό σου. Αν θες να ασχοληθείς σοβαρά θα σου προτείνω να κάνεις κανένα μαθηματάκι - έχω ακούσει ΠΟΛΥ χειρότερα, δεν το συζητάμε αυτό ΚΑΝ οπότε μην κωλώνεις!! Μη σε φοβίζει, μια χαρά πρώτη ύλη έχεις. Πρέπει να μάθεις να διαχειρίζεσαι σωστά τον αέρα σου, για να τραγουδάς δυνατά ΧΩΡΙΣ να φωνάζεις. Αλλά αυτό δεν νομίζω να το καταφέρεις χωρίς καθοδήγηση. Επίσης να βρεις και άλλες "θέσεις" ώστε να χρησιμοποιείς το πλήρες εύρος σου (σαφέστατα δεν το κάνεις αυτή τη στιγμή) και να "δέσεις" αυτές τις θέσεις μεταξύ τους. Με λίγα λόγια... βρες έναν καλό δάσκαλο και τρέχα ;)

 

Να θυμάσαι μόνο ότι αν αρχίσεις να κάνεις μαθήματα φωνητικής δε θα είναι τόσο ευχάριστα και εύκολα όσο πχ κιθάρας. Είναι μάλλον σύνηθες κάποια στιγμή να αισθανθείς ότι όχι μόνο δε βελτιώνεσαι αλλά ότι έχεις παραπάνω προβλήματα. Είναι πολύ δύσκολο όργανο η φωνή γιατί δε μπορείς να καταλάβεις ακριβώς τι κάνεις και αν είναι σωστό. Επιπλέον είναι πολύ πιο εύκολο λάθη σου να τραυματίσουν το όργανο. Τέλος και μόνο λόγω ψυχολογίας, κούρασης, υγρασίας, κρύου, κρυώματος κλπ ορισμένες μέρες θα αποδίδεις στο 50% και αν. Δυστυχώς it can be frustrating που λένε και οι USίτες γιατί η εξέλιξη δεν είναι τόσο "γραμμική" όσο στα υπόλοιπα όργανα - it's well worth the trouble όμως! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις πολύ καλή αντίληψη της μελωδίας.

 

Να κάνω μια μαντεψιά; Δεν έχεις ψάξει τον τόνο που θα το πεις το τραγούδι. Αν το πεις σε κανονική ένταση δε θα σου βγουν οι χαμηλές, αν δεν κάνω λάθος.

 

Καλό είναι να ξέρεις την έκταση της φωνή σου, δηλαδή να ξέρεις ας πούμε την "καλή" σου μια-μιαμιση οκτάβα. Έπειτα όταν μαθαίνεις ένα τραγούδι βρες την πιο χαμηλή και την πιο ψηλή νότα και δες αν είναι στο εύρος σου. Αν δεν είναι, κάνε τρανσπόρτο, για αυτό έχουμε τα καποτάστα :)

 

Βέβαια όλα αυτά από τη σκοπιά κάποιου που θέλει να τραγουδάει... κομπογιαννίτικα, όπως κι εγώ.  Στο κάτω η φωνή είναι κι αυτή όργανο και το ότι δεν χρειάζεται να το αγοράσουμε δε σημαίνει ότι δε θέλει δουλειά, τεχνική, μελέτη, μαθήματα κλπ.

 

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ όλους που είχατε την καλή διάθεση να ακούσετε και να πείτε μια γνώμη, και ιδιαίτερα τον Μενέλαο, τη συμβουλή του οποίου σκοπεύω να ακολουθήσω(άν και δέν ξέρω κατα πόσο θα είναι εύκολο να βρώ καθηγητή εδώ στην ξάνθη).

 

skantzos, όντως δέν έψαξα καθόλου τον τονο, είμαι τόσο άσχετος που δέν μου είχε περάσει απο το μυαλό! Έχω και το πρόβλημα να μήν ξεχωρίζω εύκολα τις οκτάβες μεταξύ τους και να τις μπερδεύω. Ιδίως όταν ακούω καλούς τραγουδιστές να τραγουδάνε ψηλά και παρόλαυτά η φωνή να ακούγεται γεμάτη...

 

Πέρα απο τα 2 κλίπ που ανέβασα νομίζω ότι δέν έχει νόημα να συνεχίσω με άλλο γιατί θα είναι μια απο τα ίδια. Απο δώ και πέρα θα κάνω μια αρχή, και ότι βγεί. Έστω και το αποτέλεσμα να είναι να μπορώ να ακούγομαι ευχάριστα σε μια παρέα, με εύκολα τραγούδια, για εμένα θα αξίζει τον κόπο  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραία χροιά φωνής!Επίσης ,πολύ καλή προφορά!Συνέχισε, και περιμένω να ακούσω κι άλλα από σένα!!!Και πιο δυνατά! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

 

 

 

x-factor.jpg

 

 

 

Περνάς στην επόμενη φάση , αλλα πρέπει να δουλέψεις κι αλλο την σκηνική σου παρουσία  ;)

He,that he knows the much and his mind downloads..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου