Προς το περιεχόμενο

επιλογη αναμεσα σε δυο ''μπατζετ'' Fender ενισχυτες μπάσου για χομ στουντιο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Merci, πρέπει να δω τί θα βάλω όταν περάσουν οι γιορτές... :P ;D

 

Μετά τις γιορτές είναι τα καρναβάλια, οπότε μπορείς να βάλεις oτιδήποτε και να πεις "είναι ο Kermit ντυμένος καρναβάλι". ;D ;D

 

(Ok, ok, offtopic...)

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ρίξε μια ματιά επίσης στο roland cb-100 κ αν δε σ αρέσει σκότωσέ τον προς το μέρος μου :P

 

ξεφευγει παραπανω απο οσα θα ηθελα να δωσω....!!!!αλλα νταξει, την κραταω σαν προταση, αλλα μπορω να πω πως ειναι ηδη εκτος...! ;D

 

 

Στις περιπτώσεις που έχω ακούσει συνδυασμό με 15άρι και 10άρια woofer μαζί, ο ήχος μου άρεσε πολύ, ομολογώ βέβαια ότι όλες οι περιπτώσεις που έχω ακούσει κάτι τέτοιο ήταν με κεφαλή και δύο καμπίνες (1x15 και 4x10) αντί για combo+external cab.

 

επειδη ειμαι καπως ασχετος με ολα αυτα και οι επιπλεον πληροφοριες με τα ομ και τις καμπινες που γραφει ο τομαν με μπερδευουν παραπανω, υπαρχει καποια συγκεκριμενη προταση για ενισχυτη που να δεχεται καμπινα παραλληλα με τα ηχεια του?

αν εχω καταλαβει καλα και ο μπεντον αλλα και ο φεντερ με τα δυο 10αρια το κανουν σωστα?

 

 

αν και με οσα γραφει ο Babtua με βλεπω να κινουμαι προς τον μπεντον στο τελος...!

στην τελικη το ποσο ειναι αστειο, αν δεν μας αρεσει βλεπουμε....!

:-\

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν εχω καταλαβει καλα και ο μπεντον αλλα και ο φεντερ με τα δυο 10αρια το κανουν σωστα?

 

αν και με οσα γραφει ο Babtua με βλεπω να κινουμαι προς τον μπεντον στο τελος...!

στην τελικη το ποσο ειναι αστειο, αν δεν μας αρεσει βλεπουμε....!

:-\

 

Όχι, κανένας από τους 2 Fender που παρέθεσες δεν είδα να παίρνει εξωτερική καμπίνα. Ο Benton παίρνει, ναι...

 

Πάντως αν τον πάρεις και δε σου αρέσει, μην κατηγορήσεις εμένα. Σου είπα, έχω ανάποδα γούστα όσον αφορά τον ήχο του μπάσου... ;D

 

(Δεν τον έχει κανείς στη Αθήνα, που υποθέτω ότι μένεις, για να τον δοκιμάσεις; )

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Benton παίρνει, ναι...

 

(Δεν τον έχει κανείς στη Αθήνα, που υποθέτω ότι μένεις, για να τον δοκιμάσεις; )

 

δεν νομιζω να τον εχει κανεις...

θα κοιταξω παντως!

εκλεισε λοιπον......!

επομενη αγορα εντος 15μερου ο μπεντον......!!!!

αν καποιος εχει τιποτα να προσθεσει....φιλ φρι...! ;D

 

μια ακομα ερωτηση μιας και δεν σκαμπαζω απο αυτα...!

τι καμπινα μπορει να παρει πανω?

εννοω, τι περιορισμοι υπαρχουν?

 

Πάντως αν τον πάρεις και δε σου αρέσει, μην κατηγορήσεις εμένα. Σου είπα, έχω ανάποδα γούστα όσον αφορά τον ήχο του μπάσου... ;D

 

μην φοβασαι!

αν δεν μ αρεσει θα στον πουλησω μισοτιμης να εχεις δυο...! ;D

εμπιστευομαι τον ανθρωπο με τα 456 μπασα....! ;D

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκλεισε λοιπον......!

επομενη αγορα εντος 15μερου ο μπεντον......!!!!

 

τι καμπινα μπορει να παρει πανω?

εννοω, τι περιορισμοι υπαρχουν?

 

εμπιστευομαι τον ανθρωπο με τα 456 μπασα....! ;D

 

Χαχα, εισαι γρηγορος εσύ... ακομα δεν ανοιξες το τοπικ, κατεληξες κιολας!;

 

Ο μόνος περιορισμός για την καμπινα ειναι να ειναι 8Ω τουλαχιστον...

 

Εχεις μεινει πισω, τα μπασα μου πλεον φτανουν αισιως τα δωδεκα χιλιαδες οκτακοσια δεκα οκτω και μισο κομματια (το μισο ειναι ενα Bass VI που το κατατασσω κατα το ημισυ στα μπασσα) και πλεον εχω σταματησει να παιρνω γιατι δεν υπαρχουν πλεον αλλα μοντελα να παρω. Αντ αυτου, αρχισα να αγοραζω και να συλλεγω πλεον υποβρυχια, εν μερει για να στεγασω κιολας τα μπασσα μου που δε χωρανε στο σπιτι... ;D ;D ;D

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχα, εισαι γρηγορος εσύ... ακομα δεν ανοιξες το τοπικ, κατεληξες κιολας!;

ε, ειπαμε!

ψαχνουμε φθηνο, δυνατο, ολ αραουντ και εν τελει με δυνατοτητα να παιρνει εξωτερικη καμπινα ενισχυτη!

ο μπεντον τα εχει ολα αυτα! και μιας και σε αυτα τα φραγκα δεν ειναι και δεκαδες οι επιλογες μας και οι γνωσεις μου ειναι περιορισμενες.....γιατι οχι?

βεβαια θα δω και τι αλλες απαντησεις θα πεσουν!

 

 

Εχεις μεινει πισω, τα μπασα μου πλεον φτανουν αισιως τα δωδεκα χιλιαδες οκτακοσια δεκα οκτω και μισο κομματια (το μισο ειναι ενα Bass VI που το κατατασσω κατα το ημισυ στα μπασσα) και πλεον εχω σταματησει να παιρνω γιατι δεν υπαρχουν πλεον αλλα μοντελα να παρω. Αντ αυτου, αρχισα να αγοραζω και να συλλεγω πλεον υποβρυχια, εν μερει για να στεγασω κιολας τα μπασσα μου που δε χωρανε στο σπιτι... ;D ;D ;D

 

το εχω δει πως εχεις αγορασει τα παντα!

για αυτο και τωρα πια παιρνεις τα ιδια σε αλλα χρωματα...!!! ;D

 

Ο μόνος περιορισμός για την καμπινα ειναι να ειναι 8Ω τουλαχιστον...

 

τι εννοουμε με το τουλαχιστον?

αν θυμαμαι καλα τα ομ τα μετραμε αναποδα, σωστα?

(καλα, τωρα μπορει και να ειπα μεγαλη βλακεια :-\ :-\ :-\, αλλα αφ ενος ειναι αργα και αφετερου ποτε δεν τα ξεμπερδεψα στο κεφαλι μου αυτα τα πραγματα....)

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι εννοουμε με το τουλαχιστον?

αν θυμαμαι καλα τα ομ τα μετραμε αναποδα, σωστα?

 

Με το "τουλάχιστον" εννοούμε "τουλάχιστον". Δηλαδή μια καμπίνα 8Ω σου κάνει, μια 16Ω σου κανει, μια 4Ω δε σου κανει...

 

Η ιδανικοτερη επιλογη ειναι 8Ω, γιατι ο τελικος του μπορει να "κατεβει" ως τα 4Ω και το υπαρχον μεγαφωνο - Celestion κιολας - ειναι 8Ω, οποτε συνδεοντας ενα 8άρι ακόμα, η συνολικη αντισταση κατεβαινει στα 4Ω. Αν βαλεις μεγαλυτερο (πχ 16αρι), τοτε η αντισταση θα πεσει στα 5.4Ω οποτε δεν εκμεταλλευεσαι ολη την ισχυ του (χωρις ομως να υπαρχει αλλο προβλημα). Αν βαλεις μικροτερη απο 8Ω, πεφτεις κατω απο τα 4Ω συνολικα και κινδυνευεις να καψεις τον τελικο, συμφωνα με τα specs...

 

Mε λιγα λογια, βαλε 8Ω, no more, no less...

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ιδανικοτερη επιλογη ειναι 8Ω, γιατι ο τελικος του μπορει να "κατεβει" ως τα 4Ω και το υπαρχον μεγαφωνο - Celestion κιολας - ειναι 8Ω, οποτε συνδεοντας ενα 8άρι ακόμα, η συνολικη αντισταση κατεβαινει στα 4Ω. Αν βαλεις μεγαλυτερο (πχ 16αρι), τοτε η αντισταση θα πεσει στα 5.4Ω οποτε δεν εκμεταλλευεσαι ολη την ισχυ του (χωρις ομως να υπαρχει αλλο προβλημα). Αν βαλεις μικροτερη απο 8Ω, πεφτεις κατω απο τα 4Ω συνολικα και κινδυνευεις να καψεις τον τελικο, συμφωνα με τα specs...

 

θενξ για ολα!

αλλα νυσταζω παρα πολυ για να πω πως το κατανοησα!

με το ''μετραμε τα ομ αναποδα'' εννοουσα αυτο που εχω σε μπολντ!

η λογικη μου λεει πως συνδεοντας ενα 8αρι ακομα, η αντισταση ανεβαινει στα 16ομ!

(φυσικη για τον φορεστ γκαμπ! ;D ;D)

 

παρ ολα αυτα εγω κραταω αυτο

 

Mε λιγα λογια, βαλε 8Ω, no more, no less...

και ειμαι αρχηγος....!

 

σε ευχαριστω ξανα!!!!!!

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η σχέση συνολικής αντίστασης με τους αντιστάτες στα δύο είδη συνδέσεων είναι:

 

Σύνδεση σε σειρά

Αντίσταση συνολική = Αντίσταση 1 (πρώτη καμπίνα) + Αντίσταση 2 (δεύτερη καμπίνα)

 

Παράλληλη σύνδεση

1/Αντίσταση Αντίσταση συνολική = 1/Αντίσταση 1 (πρώτη καμπίνα) +  1/Αντίσταση 2 (δεύτερη καμπίνα)

 

κάνουμε τις πράξεις με τα σπεκς των ενισχυτών και καμπινών και βγαίνουν αυτά που ψάχνουμε.

 

 

 

 

Υ.Γ.  Φυσική γενικής παιδείας Β Λυκείου

Ορκισμένος Μπλουζάς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ή πιο απλά και πρακτικά (για να το θυμάσαι κιόλας!) επειδή συνήθως τις καμπίνες τις συνδέουμε παράλληλα μεταξύ τους:

 

Όταν συνδέεις δύο ίδιες αντιστάσεις παράλληλα, η συνολική αντίσταση είναι η μισή (άρα 8Ω και 8Ω παράλληλα, συνολικά 4Ω).

 

Αν δεν είναι ίδιες οι αντιστάσεις, χρησιμοποιείς το μαθηματικό που δόθηκε παραπάνω, αλλά είναι χρήσιμο να θυμάσαι (αν δε θυμάσαι τον τύπο) ότι η συνολική αντίσταση θα είναι μικρότερη και από τη μικρότερη από τις δύο (ή και περισσότερες! ) παράλληλες αντιστάσεις (πχ 8Ω και 16Ω και 4Ω παράλληλα -> συνολικά η αντίσταση θα είναι μικρότερη και από την 4Ω)

 

Αν συνδέεις σε σειρά, τότε απλά αθροίζεις...

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου