Προς το περιεχόμενο

Ρεπλικα?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν, τι βλέπω εγώ.

Καταρχήν να πω οτι χθες, τα βιδάκια που είχε στο nut ήταν χρυσά και σήμερα μαύρα.

Απο χθες έχω δει πάνω απο 200 φωτογραφίες όλης της σειράς JEM7 και αυτόν τον έβενο δεν τον έχω δει σε κανένα μοντέλο, καμίας χρονιάς. Ακόμα και 8ετίας με ξυσμένο-καθαρισμένο και μετά απο ένα τόνο συντηρητικά υγρά έτσι δεν γίνετε.

(Ας μιλήσει και κανένας οργανοποιός)

Αυτό το μαυρόξυλο τύπου έβενο, είναι αρκετά διαδεδομένο στην κινεζική αγορά.

Μάλιστα λόγο κόστους (είναι ακριβώτερο απο Β' (laminated) rosewood), χρησημοποιήτε σε "ακριβά" κινέζικα όργανα, (samick, esp, ltd limited κλπ).

Οι βίδες στο pickguard, θα το πω απλά, είναι απο ξυλουργίο flat-head ξυλόβιδες, επίσης υπάρχει μία εξτρά κάτω απο τον bridge μαγνήτη, πιθανότατα για να κρατήσει κάτω κάποια παραμόρφωση του pickguard.

Στο spring tree βλέπω στην κάτω φωτογραφία ένα μαύρο backplate, ενώ στην πάνω φωτογραφία είναι ασημί. Τα ελατήρια επίσης είναι μαύρα στην πάνω φωτογραφία ενώ στην κάτω είναι νίκελ.

 

Παραθέτω τη φωτογραφία με τις επισημάνσεις σε κόκκινο κύκλο.

 

Τέλος να πω οτι Ibanez είχε μοντέλα τύπου JEM7V που τα έφτιαχνε στην Κορέα ως JEM555V* & JEM555VW*, αλλά βγήκαν εκτός παραγωγής στη τέλη της δεκαετίας του '90, ξεκινόντας πρώτα απο την αμερικάνικη αγορά.

Σημειώνω ότι τα μοντέλα 555 δεν κυκλοφόρησαν σε όλες τις χώρες του κόσμο επίσημα.

 

Εκεί που καταλήγω λοιπόν, είναι οτι ο κ.Racer X, έχει μία JEM555VW η οποία δύσκολα ξεχωρίζεται απο μία JEM7V.

 

 

 

*Πάνω στα ίδια blue-prints έχουν βασιστεί οι ρέπλικες που συναντάμε σήμερα.

ibanez_jem_noiz.thumb.jpg.1951c869deb6e6518cb90643dc25dc2b.jpg

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 181
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Τα μοντελα 555 δεν υποτιθετε οτι εχουν tree of life μεχρι ενα σημειο μετα dots και το τελευταιο ταστο το ονομα του Vai?Βλεπεις κατι τετοιο εδω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα θα με ενδιεφερε να επεκταθεις!

αν δεν εχεις ορεξη/χρονο υπαρχει καποια σχετικη πιο παλια τοποθετηση?

η ακομα και γενικοτερη κουβεντα?

 

Συγγνώμη και πάλι για το οφτόπικ. Το προηγούμενο ποστ μου από τη στιγμή που δεν συνοδεύεται από αντεπιχειρήματα μοιάζει πολύ εξυπνακίστικο και αστήρικτο, οπότε σας παρακαλώ να το αγνοήσετε εντελώς.  :)

 

Γουίλιαμ επομένως λες πως δεν είναι ρέπλικα αλλά απλά ένα άλλο μοντέλο, ή πως είναι ρέπλικα της 555? Δεν το πολυκατάλαβα... κατατοπιστικότατος αλλά στο τέλος μπερδεύτηκα. Ναι μεν λες πως είναι 555 αλλά προηγουμένως αναλύεις τα χαρακτηριστικά των αντιγράφων.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον William επειδη δεν βρηκα τπτ και αυτο για την 555 μου φενετε καπως παραξενο μπορεις να στειλεις καπια λινκς ετσι ωστε να μπορεσουμε να καταλαβουμε πια ειναι ακριβως η κιθαρα?Επισης ο Racer ας κανει upload μια πιο καθαρη φωτογραφια του headstock απο την πισω μερια γτ δεν φενετε τπτ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι ρέπλικα της JEM7, βασισμένη στα σχέδια της 555 που είχαν οι κινέζοι.

Δηλαδή σαν να λέμε ένα κινέζικο upgrade της 555, για να πλησιάσει την 7.

Για να καταλάβεις τι εννοώ, δες τα λίνκ που έβαλα στην αρχή του thread που σε βγάζουν σε κινεζομάγαζα που πουλάνε ρέπλικες και σύγκρινέ αυτές που πουλάνε για 7 με JEM555 original.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως επιμενω να λεω το αντιθετο.H Κιθαρα μου φενετε 100% γνησια.Επισης το ατομο που την εχει δεν θα ειχε ποτε μουφα jem.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία κοντινότερη θα ήταν πιο κατατοπιστική, αν και το κοκκινίζον χρυσό στα μέταλλα, προδίδει Ibanez.  ;)

 

 

μισό, έχασα το site... έχω δει ένα κάρο απο χθές. Sorry for the delay.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου