Προς το περιεχόμενο

Ρεπλικα?


chrisgtr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

οποιος πιστευει οτι δεν εχει πιαστει ΠΟΤΕ κορόιδο, ειτε εχει πιαστει και δεν το ξερει, ειτε ασχολειται ΜΟΝΟ με το χομπι του να μην πιανεται κορόιδο.

@Blue, πιστευω πως θα μπορουσες να γραψεις μια πανεξυπνη κωμωδια :D

 

Γενικα, τι συζηταμε? Αν ειναι σωστο να κλεβεις? Αν ειναι μαγκες οι απατεωνες? Δε νομιζω να τιθεται θεμα! Αλλιως δε θα υπηρχε αυτο το thread! Θα λεγαμε: ''Καλα κανει το παιδι στην αγγελια με την κιθαρα!(προς θεου δε μιλαω για το συγκεκριμενο ατομο, αφου ειμαι απ'τους τελευταιους που θα καταλαβαιναν αν η κιθαρα ειναι original η replica). Ας βρει καποιον αξιο της μοιρας του πιτσιρικα-αδαη-μ@λ@κ@ να του την πουλησει, και παλι καλο θα του κανει επειδη θα μαθει απ'τα λαθη του! Γιατι να το αναφερουμε?Να μη σου πω οτι οταν καταλαβει οτι εξαπατηθηκε πρεπει να κανει και θετικη αξιολογηση στον πωλητη...! Δε νομιζω να υποστηριζει κανεις αυτο! Απλα οι ''ρεαλιστες'' νομιζω πως εννοουν οτι: και βεβαια το σωστο ειναι να ειμαστε καλοι και τιμιοι, αλλα να ξερουμε οτι δεν ειναι ολοι σαν κι εμας, και να μαθουμε να φυλαγομαστε! Αν δεν ειναι ετσι, τοτε καλα κανουν και μας ενημερωνουν, για να ξερουμε οταν βλεπουμε αγγελιες τους... :P

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 181
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

αυτο που θέλω να πω, αν προλαβαίνω προτού ξεκινήσει η επανασταση ενάντια στις απατες απο το νοιζ :),  είναι ότι αν η ρέπλικα είναι τόσο καλή, με γεια της με χαρά της και να τα σκασω. Η ίδια η ιμπανεζ αυτά δεν έκανε με τις "lawsuit"; Για να το πω αλλιώς, αν κάποιος φτιάξει μια ρέπλικα της φενδερ μου κ δε μπορώ να την ξεχωρίσω σε 5 λεπτά, την αλλάζω. Μάλλον δε θα ξέρει βέβαια κι αυτός ποια απο τις 2 πηρε  ;)

 

Αλήθεια αν κάποιος αντιγράψει μια lawsuit, πως θα λεγεται η κιθάρα;

replica - replica;  ;D  :D

 

Εντάξει, πες ότι σε πέντε λεπτά δεν το κατάλαβες.

 

Yποθετικά μιλώντας: Όταν σε κάποιους μήνες σου στραβώσει το μπράτσο, όταν π.χ αρχίσουν τα ηλεκτρικά να σου κάνουν χρούτσου χρούτσου και όταν τα τάστα αρχίσουν να φθείρονται σαν βούτυρα επειδή έχουν πολύ μαλακό μέταλλο και όταν όταν όταν όταν.... τότε θα το καταλάβεις;

 

Και τι θα πεις? Μπράβο στον μόρτη που φτιαξε τη ρέπλικα και τα σκασα και χοντρά, πολύ τη γουστάρω?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και είμαι σίγουρος ότι ούτε ένα σπασμένο πρόγραμμα έχεις, ούτε ένα MP3 έχεις κατεβάσει στον υπολογιστή σου ποτέ...

 

Τί σχέση έχει να εξαπατά κανείς έναν άνθρωπο και να κερδοσκοπεί εναντίον του από το να έχει πρόσβαση σε κάτι που

 

1)δεν είναι κερδοσκοπικό

2)δε βλάπτει τον κοινό συνάνθρωπο αλλά μία πολυεθνική που ξεζουμίζει τους πάντες?

 

διαφωνώ με τον παραλληλισμό αυτό...

Gimme Kramers! More Kramers!!! I WANT THEM ALL!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήταν που ήταν αυτό το θέμα.

Αν πιάσουμε και πνευματικά δικαιώματα έκλεισε...

 

Πληροφοριακά η αγγελία εν τω μεταξύ έχει σβηστεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει σβηστει απ τον ιδιοκτητη ή απο καποιον mod?? ???

 

Αν και μαλλον δεν παιζει κανενα ρολο ε??

 

Μπα μάλλον παίζει ρόλο, αλλά δεν ξέρω εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πληροφοριακά η αγγελία εν τω μεταξύ έχει σβηστεί.

 

+15 Karma για τον chrisgr που έφερε το θέμα στο φως. Προφανώς, κάτι δεν πήγαινε καλά... δεν εξηγείται αλλιώς το γεγονός ότι ο πωλητής είναι απών...

 

Όσον αφορά όσους μπορούν να καταλάβουν μία replica και θεωρούνε δεδομένο ότι θα έπρεπε κανείς να εκτιμήσει την αυθεντικότητα ενός οργάνου, ένα έχω να πω:

 

δυστυχώς θα έρθει εκείνη η μέρα που όλες αυτές οι replicas θα είναι τόσο πιστά αντίγραφα που ούτε η ίδια η Ibanez δεν θα ξέρει... άλλωστε... κιθάρες είναι, δεν είναι και κανένα sophisticated μηχάνημα...

 

Ο ΣΚΑΙ είχε τις προάλλες ντοκιμαντέρ περί απομιμήσεων... μέχρι και αυγά φτιάχνουνε σε εργαστήρια! μέχρι και απομιμήσεις επεξεργαστών... (το αντιλαμβάνεστε???) οι ίδιες οι πολυεθνικές δεν μπορούν να ξεχωρίσουν τα original με τα counterfeits...

 

συνεπώς, κρατάτε μία πισινή κι εσείς που μπορείτε να ξεχωρίσετε τις κιθάρες....δεν ξέρετε που θα φτάσει το πράγμα...δεν είναι και δα πολύ δύσκολο στον Κινέζο να διορθώσει το headstock ή οτιδήποτε άλλο προδίδει την προέλευση...

 

 

αυτά είχα να πω. Εύχομαι σε κανέναν να μην κάτσει τέτοια περίπτωση. τίποτε άλλο...

Gimme Kramers! More Kramers!!! I WANT THEM ALL!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συνεπώς, κρατάτε μία πισινή κι εσείς που μπορείτε να ξεχωρίσετε τις κιθάρες....δεν ξέρετε που θα φτάσει το πράγμα...δεν είναι και δα πολύ δύσκολο στον Κινέζο να διορθώσει το headstock ή οτιδήποτε άλλο προδίδει την προέλευση...

Πάντα θα υπάρχει το serial number και τα χαρτιά (εργοστάσιο, ημερομηνίες...)που συνοδεύουν μια original καλή κιθάρα, η δικία μου τουλάχιστον τα έχει...

http://www.guitardaterproject.org/

...ακόμα και μεταχειρισμένη...τώρα εάν δεν έχει τους original μαγνήτες, έχουν αλλάξει κλειδιά... τα έχει ξαναπεί (και κοστολογήσει) ο Superfunk

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά η μόνη λύση γιά να μην πιαστείς Κώτσος είναι να επενδύεις εξ' αρχής σε καλές ρέπλικες ή καλές απομιμήσεις θυγατρικών... Εκτός κι αν αρχίσουν να ρεπλικάρουν και τις Squier, Epiphone κτλ σιγά-σιγά οι Chinese.

 

Θα βοηθούσε ένα καλό και διασφαλισμένο certification με καλή internet database, τσιπάκια σε σώμα και μπράτσο κτλ εκ μέρους τών εταιριών, ώστε να αποφεύγονται παρόμοια φαινόμενα. Έχουμε 2010, υπάρχουν τρόποι νομίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου