Προς το περιεχόμενο

Ενισχυτης μπασσου για practise εως 200 Ευρω


plusyear

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξεκινωντας να πω οτι εκανα ενα γρηγορο search και ειδα καποιες προτασεις αλλα δεν καταφερα να εχω ολοκληρωμενη ιδεα

Βασικα ο αδερφος μου αποφασισε να ξαναπιασει το μπασσο στα χερια του και μου ανεθεσε να του βρω ενισχυτη οποτε με τη σειρα μου (καθοτι ασχετος κ εγω με τις χαμηλες συχνοτητες) απευθυνομαι σε εσας  ;D

θελει εναν combo ενισχυτη μπασσου εως 200 (αντε κ κατι ψιλα παραπανω αν χρειαστει) κυριως για rock μουσικες

η χρηση του θα ειναι 99% για practise στο σπιτι και 0.9% (αν χρειαστει να παιξει με καποιο drummer) και ενα 0.1% για να ακουμπαει τις μπυρες πανω  :P

Το μπασσο που εχει ειναι ενα ibanez gsr 300 αν δεν με απαταει η μνημη μου με active μαγνητες.

 

Βασικα εγω (σαν κιθαριστας) σκεφτομαι να κοιταξει κατι προς modelling αφου δεν εχει καποιο συγκεκριμενο ηχο στο μυαλο του

εχω δει τους micro cube και cube 30 (ο τελευταιος ειναι λιγο πανω απο το budget αλλα αν οντως αξιζει θα κανει την υπερβαση)

 

Επισης σε ενα αντιστοιχο θεμα διαβασα την προταση του fleamail για τον swr la10

 

Περιμενω να ακουσω τις προτασεις σας

 

Ευχαριστω εκ των προτερων

-=Dream Within A Dream=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό είναι να μιλάμε από 30W και πάνω και ηχείο 10ρι, και προσωπικά θα ήθελα DI Out επάνω 100%, αν θέλει να γράψει και τίποτα.

 

Έχω κολλήσει να προτείνω τους Hartke και λέω τους,

http://www.thomann.de/gr/hartke_b300_bseries_basscombo.htm

http://www.thomann.de/gr/hartke_a_35_ebasscombo.htm

 

Μετά οι roland πρέπει να ναι πάρα πολύ καλοί, όντως

http://www.thomann.de/gr/roland_cb30_bass.htm

και είναι και ελαφρύς για να τον πας και καμιά βόλτα.

 

Ο swr, ωραίος φαίνεται, αλλά γενικά τους έχουν σχολιάσει αρνητικά ότι σε output γενικά δεν τα πανε τόσο καλά όσο άλλοι, και το είχα δει και σε μια κεφαλή σε στούντιο και εγώ.

 

Ο αδερφός σου γενικά έχει σκοπό να πάει να ακούσει και κανένα δυο μήπως κάνει και δική του άποψη ή στα τυφλά θα πάρει έναν και ότι να ναι;

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο αδερφός σου γενικά έχει σκοπό να πάει να ακούσει και κανένα δυο μήπως κάνει και δική του άποψη ή στα τυφλά θα πάρει έναν και ότι να ναι;

 

βασικα αυτο επιβαλλεται

αλλα ειναι βρυξελλες...

εχει εντοπισει μερικα μαγαζια που σκοπευει ουτως η αλλως να κανει περατζαδα να ακουσει κ μονος του με το μπασσο του αλλα θελει μια κατευθυνση οπως κ να χει  ;)

-=Dream Within A Dream=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό είναι να μιλάμε από 30W και πάνω και ηχείο 10ρι, και προσωπικά θα ήθελα DI Out επάνω 100%, αν θέλει να γράψει και τίποτα.

+1000

Γενικά πες του να ρίξει και μία ματιά και σε αυτόν http://www.thomann.de/gr/gallien_krueger_backline_bl110_basscombo.htm

(αν δεν έλεγα Gallien Krueger θα έσκαγα!!!)

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον σκέφτηκα κ εγώ τον GK, αλλά θυμάμαι σε ένα άλλο θεματάκι που σχολίαζα τους GK τη σειρά backline την έχουν θάψει αρκετά. (Για καμπίνα κεφαλή όμως)

Τώρα στο studio που πάω αν θυμάμαι καλά backline καμπίνες κεφαλές έχει (στη μια αίθουσα νομίζω σίγουρα) οι οποίοι μια χαρά φτιάχνονται, αλλά με είχαν παιδέψει στην αρχή και τους γκρίνιαξα και λίγο.

 

Όπως και να χει, μόλις πάει και ο αδερφός σου και ακούσει 2 3 θα ναι μια χαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1000

Γενικά πες του να ρίξει και μία ματιά και σε αυτόν http://www.thomann.de/gr/gallien_krueger_backline_bl110_basscombo.htm

(αν δεν έλεγα Gallien Krueger θα έσκαγα!!!)

αυτον τον εχω ακουσει αρκετα γιατι τον εχει στο studio που παω στην μια αιθουσα και δεν θα του τον προτινα...

ποτε δεν μου εκατσε καλα αυτος ο ενισχυτης...  :-\

-=Dream Within A Dream=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κ εμένα με είχε δυσκολέψει το να τον ρυθμίσω ώστε να μου αρέσει, και τον θεωρώ και κάπως βρώμικο, αλλά για ροκ φάσεις αυτό είναι καλό. Αν τον ψάξεις πάντως μπορείς να βρεις ΚΑΛΟ ήχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω τον cube 100 και μπορώ να πω οτι είναι απο τις καλύτερες αγορές που έχω κάνει.

 

Ο ήχος που βγάζει είναι πάρα πολύ καλός, έχει μοντέλα διαφόρων γνωστών ενισχυτών + κάποια βασικά μεν, ποιοτικά δε, εφέ για να πειραματιστείς.

 

Μπορώ να πω οτι με τις κατάλληλες ρυθμίσεις μπορείς να βγάλεις μια μεγάλη γκάμα ήχων που προσωπικά με καλύπτουν σε ότι κι αν παίζω. Απο tool μέχρι bon jovi μέχρι peppers μεχρι archive κοκ.

 

Παρόλα αυτά δεν έχω μεγάλη εμπειρία απο μικρούς combo γιατί στα στούντιο που κάνουμε πρόβα έχουν συνήθως μικρά γομαράκια.  :P

Free thinkers are dangerous...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου