Προς το περιεχόμενο

Μεχρι ποσα χρηματα θα δινατε για εναν Marshall JCM900 4100 και πια η γνωμη σας?


nikos17m

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εννοεις να χαμηλωσω το volume πχ του neck για καθαρα και με τον bridge να παιζω τα βρωμικα?

 

ναι, σε αυτούς τους ενισχυτές μπορείς να έχεις με χαμηλό volume στο μαγνήτη σου εντελώς καθαρούς ήχους. Και με το volume στο μέγιστο να έχεις full crunch.

 

Οπότε αν έχεις στον neck χαμηλό volume και στον bridge τέρμα απλά με τον διακόπτη της κιθάρας σου θα πηγαίνεις από καθαρό σε βρώμικο "κανάλι". Αν συνηθίσεις έτσι σου κακοφαίνεται μετά όταν παίξεις με κανέναν 2-κάναλο ενισχυτή γιατί από κει που εχεις μαθει να κανεις μονο μία κίνηση (αλλαγή θέσης διακόπτη) πλέον έχεις να πατάς και footswitch....

 

Αλλα αυτό που σου λέω δεν είναι καμμία δική μου ανακάληψη η τπτ τέτοιο. Είναι κάτι καθιερωμένο που το κάνουν κιθαρίστες δεκαετίες τώρα... Αν δε γινόταν δε θα πωλούνταν τόσοι μονοκάναλοι άλλωστε λόγω περιορισμένης χρηστικότητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 43
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ναι το εχω ξαναακουσει.Οχι θα προτιμουσα 2 καναλο.Αν ηθελα μονοκαναλο θα επερνα σιγουρα τον Windsor.Για την σειρα dsl της Marshall πια ειναι η γνωμη σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλοί. Είχα παλιότερα. Προτιμώ ωστόσο τα παλιά Marshall non-master volume και τα παλιά JCM800 2203-2204 και τα silver jubilee. Τη δουλειά την κάνουν παντως...

 

Έχεις χώρο για να παίζεις halfstack? Και κυρίως έχεις μαγαζιά στα οποία θα μπορείς να κουβαλήσεις και να παίξεις halfstack?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άκουσες ποτέ SUPERLEAD ?

 

 

Υπαρχει ακομα αυτος? Αν και σχολη, θα προτιμουσα ενα twin silver κιολας (καθαρο) με 100 g12t celestion υπο καθοδηγηση 2 tubescreamer. Το 1 με 0 gain για boost & το 2 με 12 ο' clock και πανω.

Σεβομαι αυτο που λες και αντιπαρερχομαι ανισα αλλα ειναι αποψεις.

'Η ΤΑΝ 'Η ΕΠΙ ΤΑΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποτέ δεν έπαψε να υπάρχει...

 

Καλά γούστα έιναι αυτά φυσικά... Αλλα twin? Με εστειλες τωρα...

Ω ναι! ετσι που στο περιγραφω εινα οπως ο super lead με φυσικα πιο γηινο γκαζι αλλα

ενα γλυκο στρογγυλο δοντι που σου ρχεται να λιωσεις τη κιθαρα πανω σου απ την αγκαλια.

Βεβαια δεν ειμαι και ο ειδικος ουτε ο φαν στους Marshall (οπως και στα boss) αλλα μπορω φυσικα να καταλαβω τι ζηταει ενας απ αυτα ωστε να εκφερω μια αντικιμενικη αποψη

Δηλ ο 800 δεν ειναι amp που με τρελενει αλλα σιγουρα μου κανει για πολυ εργαλειο.

Μιας και ξεφυγαμε απ το θρεντ προτινω να δειτε(μονο να δειτε) ;D ;D ;D-πολλα ευρω- τους WIZARD.(με αυτους παιζαν οι σαπορτ των ACDC οσοι πηγαν & μου εκανε εντυπωση μιας και ειναι η Νο1 αγαπη του Ανγκους δε επαιξε με αυτους στην Ελλαδα παντα)

ΠΑΡΑΘΕΤΩ http://www.youtube.com/watch?v=gRlC9wfjSDo&feature=related

'Η ΤΑΝ 'Η ΕΠΙ ΤΑΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά για εμένα το JCM 2000 DSL 100 head είναι το απόλυτο μηχάνημα σε σχέση απόδοσης τιμής... έχει τα 2 κανάλια που θές και κάνει θαύματα. Κλασσικότατος ήχος, μοντέρνο Marshall gain, όμορφα καθαρά, γεμάτο crunch, με λίγα λόγια για την τιμή του κορυφαίο εργαλείο.... αν μπορείς και το κτυπήσεις μεταχειρισμένο "σώθηκες" και έλυσες το θέμα ενισχυτή επί μακρόν.

 

Το χρησιμοποιώ τελευταία στις πρόβες ... θα ψάξω να βρώ αν έχουμε καποιο βιντεάκι να ανεβάσω...

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βεβαια δεν ειμαι και ο ειδικος ουτε ο φαν στους Marshall

 

αυτο ΦΑΙΝΕΤΑΙ.... ;D το να θεωρεις οτι ο JCM800 ειναι ο...μονος ενισχυτης που εβγαλε η Marshall ειναι σαν να θεωρεις οτι το μονο αυτοκινητο που εβγαλε ποτε η Mercedes ειναι αυτο ;D ;D ;D

 

Mercedes%20A-Class%201.jpg

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου