Προς το περιεχόμενο

ηρθε . ΗΡΘΕ , Η Ρ Θ Ε Ε Ε !!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 68
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

thanks man!!!

παντως τωρα ειμαι στο σταδιο ,του να κανω την μεθοδο των τεσσαρων καλωδιων αλλα και παλι σκεφτομαι για μεμονωμενα πεταλακια.εχω την οικονομικη δυνατοτητα για 3-4 πεταλακια,για πιο αναλογικο ηχο και επειδη εχω βρει εναν αγοραστη&για την gt-8.&οι ηχοι που θελω να φτιαξω ειναι :

1) καθαρο ρυθμικο παιξιμο.(κατευθειαν απο τον μαρκ 1 με μια ιδεα reverb απο τον ενισχυτη)

2) ενας αρπεζατος καθαρος ηχος τον οποιο φανταζομαι να εχω με λιγο πειραγμενη ρυθμιση eq και chorus .(boss ce-5&& ge-7 η eq-20)

3)&ενας ηχος για βρωμικο σολο με ,&sustain το&οποιο προσφερει απλοχερα η&ροκινκγερ&και λιγο delay.(eq-20 ,dd-3/dd-6 & metal zone η καποιο αλλα που πιθανως να μου προτεινετε)

την αλυσιδα την σκεφτομαι ως εξης:

στρατ -& metal zone -& eq-20 -& ce-5 -& volume pedal -& dd-3 /6 ----&&&&&mark 1 input 1 η 2......θα ηθελα&να ακουσω γνωμες ,προτασεις , εγκρισεις για το συγκεκριμενο set up , απορριψεις, οτιδηποτε.........em.icon.bigsmile.png

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγχαρητήρια και από μένα για την κούκλα σου!

 

Να ρωτήξω και κάτι: Από λούστρο πώς τα πάει; Έχει παχύ στρώμα και δείχνει κυριλέ ή λεπτότερο και είναι περισσότερο "αλήτικη"; (σοβαρή ερώτηση...)

 

 

Για τα πετάλια που λες, εγώ θα διάλεγα κάτι πιο "ελαφρύ" απ' το metal zone.Βέβαια δεν ξέρω πόσο βρώμικος θελεις να είναι ο ήχος σου...

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει σχετικα λεπτη στρωση λουστρου.δεν γυαλιζει απο πολυ μακρια οπως&τα factory.μαλιστα θα ελεγα οτι εχει τοσο , ωστε ισα ισα να μην νιωθεις το ''γρετζο'' του ξυλου.το σωμα εχει αρκετα λεπτο στρωμα λακας.το μεν μπρατσο εχει περισσοτερο αλλα δεν φαινεται διαφορα φαινομενικα.το καταλαβαινεις αν το αγγιξεις.

παιδια μακαρι να εμενα αθηνα , η τελοσπαντων καπου που να μην μεσολαβουσε θαλασσα , ωστε να μπορουσε καποιος που ενδιαφεροταν να ερχοταν σπιτι να την επαιζε , να ανταλλασαμε αποψεις , να γνωριζομασταν, και στο κατω-κατω να τζαμαραμε.....αλλα που τετοια τυχη εδω στο νησι.....em.icon.blush.png

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισης να τονισω και κατι αλλο.παιζοντας αυτη την κιθαρα με τον μαρκ ,καταλαβα απο πρωτο χερι (η καλυτερα...αυτι! χε χε χε) τι ειναι τελικα ο vintage ηχος...και οφειλω να ομολογησω οτι τον ερωτευτηκα παρα πολυ!μα παρα παρα πολυ!

em.icon.cool.png&

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει σχετικα λεπτη στρωση λουστρου.δεν γυαλιζει απο πολυ μακρια οπως&τα factory.μαλιστα θα ελεγα οτι εχει τοσο ' date=' ωστε ισα ισα να μην νιωθεις το ''γρετζο'' του ξυλου.το σωμα εχει αρκετα λεπτο στρωμα λακας.το μεν μπρατσο εχει περισσοτερο αλλα δεν φαινεται διαφορα φαινομενικα.το καταλαβαινεις αν το αγγιξεις.

παιδια μακαρι να εμενα αθηνα , η τελοσπαντων καπου που να μην μεσολαβουσε θαλασσα , ωστε να μπορουσε καποιος που ενδιαφεροταν να ερχοταν σπιτι να την επαιζε , να ανταλλασαμε αποψεις , να γνωριζομασταν, και στο κατω-κατω να τζαμαραμε.....αλλα που τετοια τυχη εδω στο νησι.....em.icon.blush.png

[/quote']

 

Αν είναι έτσι και η sunburst tele του rockinger, μάλλον βρήκα για ποιά κιθάρα μαζεύω λεφτά... :D

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

thanks man!!!

παντως τωρα ειμαι στο σταδιο ' date='του να κανω την μεθοδο των τεσσαρων καλωδιων αλλα και παλι σκεφτομαι για μεμονωμενα πεταλακια.εχω την οικονομικη δυνατοτητα για 3-4 πεταλακια,για πιο αναλογικο ηχο και επειδη εχω βρει εναν αγοραστη&για την gt-8.&οι ηχοι που θελω να φτιαξω ειναι :

1) καθαρο ρυθμικο παιξιμο.(κατευθειαν απο τον μαρκ 1 με μια ιδεα reverb απο τον ενισχυτη)

2) ενας αρπεζατος καθαρος ηχος τον οποιο φανταζομαι να εχω με λιγο πειραγμενη ρυθμιση eq και chorus .(boss ce-5&& ge-7 η eq-20)

3)&ενας ηχος για βρωμικο σολο με ,&sustain το&οποιο προσφερει απλοχερα η&ροκινκγερ&και λιγο delay.(eq-20 ,dd-3/dd-6 & metal zone η καποιο αλλα που πιθανως να μου προτεινετε)

την αλυσιδα την σκεφτομαι ως εξης:

στρατ -& metal zone -& eq-20 -& ce-5 -& volume pedal -& dd-3 /6 ----&&&&&mark 1 input 1 η 2......θα ηθελα&να ακουσω γνωμες ,προτασεις , εγκρισεις για το συγκεκριμενο set up , απορριψεις, οτιδηποτε.........em.icon.bigsmile.png

[/quote']

 

λοιπον καταρχην χαιρομαι που ανακαλυψες τον "vintage" Ηχο (αν και βεβαια δεν ειναι vintage αλλα απλα ΚΑΛΟΣ ΖΩΝΤΑΝΟΣ ΛΑΜΠΑΤΟΣ ηχος χωρις την τζιτζικιλα των ψηφιακων προενισχυσεων μια και οι μαγνητες σου απεχουν...μιλια μακρια απο τον vintage ηχο :wink: ) (βεβαια η ΣΩΣΤΗ γεφυρα/τρεμολο που εχει τωρα η κιθαρα σου οντως δινει πολυ καλυτερο/ vintage ηχο)

 

για τα πεταλακια τωρα..

 

εισαι σιγουρος οτι θες chorus? (ειναι λιγο ξεπερασμενο εφε...) καλυτερα να χτυπησεις ενα tremolo (π.χ. το DANELECTRO TUNA MELT) ,το metal zone ξεχνα το εκτος του οτι ειναι ΨΗΦΙΑΚΟ ειναι & καθαρα μεταλλαδικο πεταλι χωρις "ζεστη" & ογκο παρε καλυτερα το BOSS OD3 η το MARSHALL BB2.

 

αγορασε ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ενα καλο κομπρεσσορακι (σου προετινω το MARSHALL ED1 ανεπιφυλακτα),το eq ΔΕΝ το χρειαζεσαι & θα σου "πλαστικοποιησει" τον ηχο (εξαλου ο Mark εχει μια χαρα eq),για delay παρε το DIGITECH DIGIDELAY ειναι και αυτο ΨΗΦΙΑΚΟ οπως και το DD3 αλλα εχει πολυ πιο ζεστο & " αναλογικο" ηχο καθως και πολυ περισσοτερο delay (4 sec!) & δυνατοτητες (αν επιμενεις για chorus παρε παλι το DIGITECH )

 

αν θες να χρησιμοποιησεις το βρωμικο καναλι του Boogie βαλε το chorus & το delay στη λουπα αν οχι τοτε βαλε ΟΛΑ τα πεταλακια μπροστα απο το ΚΑΘΑΡΟ input (1)

 

Παντως εξακολουθω να επιμενω οτι αν αγορασεις απλως ενα κομπρεσσορακι & ενα Overdrive & κρατησεις την πεταλιερα σου ΜΟΝΟ για τα εφε τυπου chorus/delay κτλ θα εχεις και καλυτερο ηχο & περισσοτερες δυνατοτητες.... (ετσι κι αλλοιως τα μισα απο τα πεταλακια που θες να παρεις αλλα και αυτα που σου προτεινω ειναι ψηφιακα (chorus-delay) οποτε γιατι να μην κρατησεις την πεταλιερα σου που τα εχει & μαλιστα σε πολυ καλυτερες εκδοσεις?)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα και καλη εβδομαδα σε ολους.em.icon.smile.png

οπως καταλαβαινω απο την απαντηση σου superfunk, και με βαση το ιδιο θεμα που ειδα σε παλιοτερα ποστ , μαλλον θα κρατησω την gt-8 και θα προτιμησω να κανω μια λογικη ρυθμιση στην πεταλιερα.λεγοντας λογικη εννοω οχι extreme ρυθμισεις και σε λογικα πλαισια.

παντως θα ηθελα αν ειναι δυνατον να αποφυγω την λουπα και να συνδεσω την πεταλιερα στο&guitar input.

σε ποιο output mode να βαλω την πεταλιερα μου?combo amp in?

και μετα , θα δουλεψει αν χρησιμοποιησω το gkazi της πεταλιερας?θυμαμαι μια απαντηση σου , που ελεγες οτι χρησιμοποιεις τους ενισχυτες σου για καθαρο ηχο και οτι προτιμας τα ΄΄πεταλογκαζια''....(+1000)em.icon.bigsmile.png

&

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου