Προς το περιεχόμενο

Ποια ειναι η πιο εργονομικη κιθαρα?


pascal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στο ζήτημα της εργονομικής κιθάρας, προσωπικά βολεύομαι με les Paul. Σίγουρα ο καθένας μας ανάλογα με την κιθάρα που έχει συνηθίσει να παίζει αυτή την κιθάρα θεωρεί πιο βολική. Παρολαυτά ξέρω πως η LP είναι μια ιδιαίτερη κιθάρα η οποία δεν βολευέι τον οποιοδήποτε. Γενικά θεωρώ πως οι κιθάρες που είναι πιο εργονομικά σχεδιασμένες είναι κιθάρες τύπου superstrat. Και αυτό γιατί έχουν το πιο βολικό μπράτσο για να παίζει κανείς. Τόσο βολικό που εμένα δεν με βολεύουν!  :P

Και οι Les Paul θα ουρλιάζουν στο φεγγαρόφωτο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

έχω πιάσει μονο les paul, strat, tele, και καμια δεν έχει φτάσει σε εργονομα την schecter c-1 classic μου 8)

 

γενικά με βολεύουν κ μένα κιθαρες τυπου superstrat τόσο για το στρατοειδές σώμα τους όσο και για το δεσιμο του μπράτσου με το σώμα που είναι πάρα πολύ ομαλό (αυτό το τελευταίο πάει συγκεκριμένα στην c1 classic)

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eκτός απο το προφανές που σχεδιάστηκε για να είναι εργονομικό (strat), έχω

βολευτεί πολύ με το σχήμα της lp doublecut (της ξεκαπάκωτης). Μικρόσωμη,

ελαφρούλα, παιχνιδιάρα και με κάνει να φαίνομαι και πολύ νταμάρι :P. Έτσι

προτιμώ και τις γυναίκες ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Μιλώντας πάντα για εργονομία και όχι για εμφάνιση, κατά την ταπεινή μου γνώμη οι παρακάτω κιθάρες, είναι οι πιό εργονομικές ανάλογα πάντα με τον κιθαρίστα και την περίσταση.

 

Για τον κλασσικό κιθαρίστα, οι IBERICA είναι περίπτωση και μάλιστα σε πολύ προσιτή τιμή.

 

Γιά τον ηλεκτρικό κιθαρίστα, είτε παίζει όρθιος είτε καθιστός, οι KLEIN είναι εκπληκτικές, αλλά είναι λιγάκι τσιμπημένες.

(όπως θα δείτε έχει λάβει σοβαρά υπ'όψιν του τη θέση που στηρίζεται το δεξί χέρι, που μοιάζει με την στήριξη που παρέχει μια semihollow τύπου 335)

 

Φυσικά η Strat και οι κλώνοι της, παραμένουν εργονομικές, παρ'ότι σχεδιάστηκαν πρίν από 50κάτι χρόνια.

 

Οι semi hollow, τύπου Gibson 335- 345 κλπ. είναι ιδιαίτερα εργονομικές, ιδίως στην όρθια θέση,

 

και φυσικά τα μικρά ή μεγάλα σκάφη, παραμένουν αξεπέραστα στην καθιστή θέση και αν είναι λίγο στενά, ακόμα και στην όρθια θέση.

IBERICA.jpg.fc98ea8c802af90493021b6f6727ba67.jpg

KLEIN_GUITARS.jpg.0c6c655aa6751eb03e2704daa3a5cfa5.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου