Προς το περιεχόμενο

Ποια ειναι η πιο εργονομικη κιθαρα?


pascal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

 

παίζοντας μια Les Paul και μετά πιάνοντας μια Strat, ψάχνεις να βρεις που είναι... η κιθάρα. Τόσο εργονομική είναι η άτιμη  :)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Σε επίπεδο εργονομίας πάντως η Fender χτύπησε bullseye με τις Jazzmasters και Jaguars. Με διαφορά το πιο καλοσχεδιασμένο σώμα. Κι ας το θεωρούν πολλοί "στραβοχυμένο". Επίσης συγγνώμη για το offtopic.  ::)

 

It's a shame stupidity isn't painful.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απαντωντας στον Pascal. Ολα ειναι θεμα συνηθειας. Εγω προσωπικα βολευομαι απειρως περισσοτερο με les paul και παρολο μου πολλες φορες οι απαιτησεις του τραγουδιου ζηταν ηχο στρατοκαστερ παιζω με les paul για ευκολια και σιγουρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης sorry για το offtopic, αλλά για μένα πιο εργονομική κιθάρα από την 335 δεν υφίσταται. :)

 

Καταλαβαινω τι εννοεις, ειναι οντως ιδιαιτερα καλοσχεδιασμενη και βολικη παικτικα. Αλλα οπως και να το κανυμε, ειναι μεγαλοσωμη...αρκετα μαλιστα! Και οσο να ναι αυτο δημιουργει και μερικα προβληματα. Δε θα ελεγες πχ οτι η 339 που ειναι ιδια αλλα πιο μικρη σαν διαστασεις ειναι οντως πιο εργονομικη?

 

Αν αναφερεσαι γενικα σε καθε κιθαρα τυπου 335 και οχι στην Gibson ES 335 αγνοησε τα παραπανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης sorry για το offtopic, αλλά για μένα πιο εργονομική κιθάρα από την 335 δεν υφίσταται. :)

 

Αρκεί να μην θελήσεις ποτέ να αλλάξεις τους μαγνήτες!!  ;D

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν είσαι μεγαλόσωμος μια Gibson 335,

Eγώ είμαι στην κατηγορία γίγαντας, και με βολεύει αυτή εδώ η κούκλα  ;D

Είναι λίγο ποιό μαζεμένη από 335

 

Greco SA 450 SB MIJ 1970’s

Vintage_Greco.png.0141599b0471da7c9cc94019af2543f1.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να γνωρίζω ακριβώς πώς αξιολογείται η εργονομία σε ένα όργανο, ταπεινή μου άποψη από αυτά που έχω δει και παίξει είναι ότι σε Fender και Gibson δεν θα βρεις τις πιο εργονομικές κιθάρες που υπάρχουν. Προσωπικά, στο άκουσμα της λέξης εργονομία μου έρχονται στο μυαλό κιθάρες όπως οι Steinberger, οι Parker, και κάποιες άλλες κιθάρες με περίεργα σώματα (που φαίνονται σαν πούπουλα) των οποίων τα ονόματα μου διαφεύγουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρολο που ειμαι τελεστρατοκαστερακιας η πλεον εργονομικη ειναι η jazzmaster.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθαρά υποκειμενική ερώτηση. Π.χ. τα p/j μπάσα ποτέ δεν με βόλεψαν, σε αντίθεση με την αρχοντιά ενός Thunderbird.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου