Προς το περιεχόμενο

64 & 32 Bit OS θέμα RAM


Odysseus

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος έχει προχωρήσει σε 64 bit OS που κυρίως γίνεται

για την αναγνώριση περισσότερης RAM... Κι αν μπορεί να τρέξει 32-bit plug ins

χωρίς προβλήματα, γιατί άκουσα κάποιους τύπους να έχουν προχωρήσει στα

Win 7 64 Ultimate χωρίς να έχουν προβλήματα με Nuendo 4.3 και Cubase 5

αλλά και με τα plug ins τους.

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μπορείς να τρέξεις 32bit plugins και εφαρμογές κανονικά σε 64bit windows. Εάν υπάρχουν προβλήματα με κάποια software, αυτά είναι συνήθως εξαιρέσεις και σε αυτές τις περιπτώσεις καλό είναι να συμβουλευτείς τον κατασκευαστή.

 

Θα έχεις ουσιαστικά προτερήματα εάν στο σύστημά σου έχεις 4GB (και πάνω) μνήμη. Θυμήσου ότι μια 32bit εφαρμογή στα windows θα έχει πάντα περιορισμό στην μνήμη (ακόμα και κάτω απο 64bit windows). Νομίζω κάθε 32bit εφαρμογή μπορεί να δει μέχρι 4GB max.

 

Μπορείς να εκτελείς πολλές 32bit εφαρμογές παράλληλα (π.χ. μέσω rewire) και να εκμεταλλευτείς έτσι την μνήμη του συστήματος στα 64bit.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 64 bit δεν σου δίνουν μόνο τη δυνατότητα να έχεις παραπάνω μνήμη. Επεξεργαστής με μήκος λέξης 64 bit σημαίνει ότι η εντολή (λέξη) που μπορεί να επεξεργαστεί κάθε φορά είναι 64 bit, άρα σε κάθε κύκλο μπορεί να επεξεργαστεί περισσότερα δεδομένα, άρα τρέχει πιο γρήγορα. Εννοείται απαραίτητη προϋπόθεση το λειτουργικό (και οι εφαρμογές) να είναι 64μπιτο.

Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι γιατί ενώ παράγονται 64μπιτοι επεξεργαστές εδώ και 5 χρόνια (η Sun Microsystems παράγει εδώ και 15 χρόνια) ακόμα χρησιμοποιούμε 32μπιτα λειρουργικά και εφαρμογές. Χαρακτηριστικό παράδειγμα η Adobe, η οποία ακόμα δεν έχει βγάλει flash player plugin στα 64 bit.

Το τραγικότερο όλων, όμως είναι ότι καινούριοι υπολογιστές (κυρίως φορητοί) ενώ έχουν 64 bit επεξεργαστή πωλούνται με προεγκατεστημένο 32 bit λειτουργικό...

Shoot him again. His soul is still dancing...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 64 bit δεν σου δίνουν μόνο τη δυνατότητα να έχεις παραπάνω μνήμη. Επεξεργαστής με μήκος λέξης 64 bit σημαίνει ότι η εντολή (λέξη) που μπορεί να επεξεργαστεί κάθε φορά είναι 64 bit, άρα σε κάθε κύκλο μπορεί να επεξεργαστεί περισσότερα δεδομένα, άρα τρέχει πιο γρήγορα. Εννοείται απαραίτητη προϋπόθεση το λειτουργικό (και οι εφαρμογές) να είναι 64μπιτο.

Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι γιατί ενώ παράγονται 64μπιτοι επεξεργαστές εδώ και 5 χρόνια (η Sun Microsystems παράγει εδώ και 15 χρόνια) ακόμα χρησιμοποιούμε 32μπιτα λειρουργικά και εφαρμογές. Χαρακτηριστικό παράδειγμα η Adobe, η οποία ακόμα δεν έχει βγάλει flash player plugin στα 64 bit.

Το τραγικότερο όλων, όμως είναι ότι καινούριοι υπολογιστές (κυρίως φορητοί) ενώ έχουν 64 bit επεξεργαστή πωλούνται με προεγκατεστημένο 32 bit λειτουργικό...

 

Το plugin (flash player) δεν έχει κάποια ουσιαστική αξία να παίξει στα 64bit, δεν θα χρειαστούν νομίζω παραπάνω από 3.2gb,εν αντίθεση με ένα daw που χρειάζεται οπωσδήποτε παραπάνω από 3.2gb.

 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα το DAW την χρειάζεται όλη αυτή τη μνήμη. Είπαμε, δεν σου δίνει δυνατότητα μόνο για παραπάνω μνήμη. Μιλάμε για μία καινούρια διαφορετική αρχιτεκτονική, η οποία ακόμα δεν υποστηρίζεται όπως θα έπρεπε. Και όσο το DAW είναι 32μπιτο δεν πρόκειται να δει πάνω από 3GB μνήμη. Το plugin έχει ουσιαστικότατη σημασία να παίξει σε 64 bit, διότι τώρα που δεν παίζει δεν μπορώ να δω κανένα βίντεο από youtube κλπ, δεν μπορώ να ακούσω κανένα κομμάτι κανενός συγκροτήματος στο myspace κλπ κλπ.

 

Και μην μου πεις "βάλε 32μπιτο browser". Είπαμε να πάμε μπροστά...  ;)

Shoot him again. His soul is still dancing...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα λυνεται απλα.Ακολουθηστε τις οδηγιες στο...

 

Eμενα ολα μου τα plugins δουλευουν τζαμι.χωρις ουτε ενα crash τους τελευταιους 2 μηνες

Δηλαδή η λύση που προτείνεις είναι να κατεβάσουμε παράνομα μέσω torrent το cubase 5 και μετά να ψάξουμε για ένα παράνομο χακαρισμένο dll που απενεργοποιεί τον έλεγχο για το usb dongle?

Shoot him again. His soul is still dancing...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οντως πολυ ακυρο να εχεις 64bit cpu 4gb ram και να τρεχεις 32bit OS.

o μονος λογος που εχω 32bit XP ειναι οι πιθανες ασυμβατοτητες που ισως αντιμετωπισω με καποιο plugin σε συνδιασμο με το Cubase4/5(το οποιο εκανα skip->Ableton Live πριν 2 βδομαδες).

 

κυριως εχω τρομοκρατηθει με τα τοσα threads στα διαφορα forum περι ασυμβατοτητων,οποτε λεω ας μεινω στα σιγουρα,αλλα λεω να κανω ενα τεστ ντραιβ με xp x64 καποια στιγμη.....για Win7 ακομα δε εχω πιστει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

1. Το windows X64 (το οποίο έχω) ΔΕΝ υποστηρίζεται επίσημα από την Steinberg. Το Cubase 5 ΔΕΝ θα έπρεπε να έτρεχε. ΤΡΕΧΕΙ όμως χωρίς κανένα πρόβλημα. Απλά να υπάρχει κάτι, πας στην εταιρία και σου λένε "εεε... τι να γίνει. έχεις XP64".

2. To πρόβλημα με τα plug-ins δεν είναι το 64-bit αυτό καθ'αυτό, αλλά το vstbridge της Steinberg που είναι επίσης χάλια. Ψάξε για jbridge (παμφτηνο και δουλεύει άριστα, και πολύ καλύτερα από το VSTBridge που σπάει κάθε τόσο).

3. Τα υπόλοιπα μπορεί να έχουν θέμα. Πχ. finale 2009 ΔΕΝ ήθελε να μπεί με παραπάνω από 2 GB μνήμης και έπρεπε να κάνω κόλπα (έχει κομμάτια απο 16-bit κώδικα στο installer και δεν αναγνωρίζει τίποτε παραπάνω απο 2 GB, το πάει στο 0. Απ'οτι ξέρω, φύσικά).

 

Για Windows 7 δεν ξέρω τι να πώ. Μπορεί να έχουν προβλήματα τα plug-ins, Πάντως η EW λέει ότι λειτουργούν κανονικά...

 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή η λύση που προτείνεις είναι να κατεβάσουμε παράνομα μέσω torrent το cubase 5 και μετά να ψάξουμε για ένα παράνομο χακαρισμένο dll που απενεργοποιεί τον έλεγχο για το usb dongle?

 

Δεν προτεινω τιποτα.απλα βοηθαω λεγοντας οτι με αυτον τον τροπο εμενα μου ειναι fully fucntional χωρις ουτε ενα crash με ολα τα vsts μου να τρεχουν τζαμι εκτος απο κατι μικρο-νερα που μου κανει το guitar rig το 2.

Και μην ειστε και τοσο παρεξηγημενοι με το που ακουτε για πειρατικο λογισμικο.Δεν σας ειπα να το κατεβασετε ουτε να το χρησιμοποιητε.Μια λυση προτεινα για να βοηθησω..

οτι να ναι ::) ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου